wyrok

  wyrok

  Wokalistka "Bajm" Beata Kozidrak została skazana na sześć miesięcy prac społecznych za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu - orzekł w trybie nakazowym mokotowski sąd rejonowy. Dodatkowo orzeczono wobec niej pięcioletni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

  W Sądzie Okręgowym w Opolu zapadł wyrok w sprawie Tomasza Komedy. Mężczyzna spędził 18 lat za gwałt i morderstwo, którego nie popełnił. W ramach rekompensaty sąd przyznał mu blisko 13 mln złotych odszkodowania. O sprawie oraz wyroku, który w końcu zakończył sprawę Tomasza Komendy rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prof. dr hab. Zbigniewem Ćwiąkalskim, byłym ministrem sprawiedliwości i byłym prokuratorem generalnym.

  3 lutego mija pięć lat od brutalnego zabójstwa Katarzyny J., lektorki języka włoskiego. Kilka dni temu sprawca tego czynu, Kajetan P. usłyszał wyrok. Mężczyzna został skazany przez Sąd Okręgowy w Warszawie na wyrok dożywotniego więzienia, a także obowiązek zapłaty 150 tysięcy złotych nawiązki dla rodziców zamordowanej. Czy każdą zbrodnię można wytłumaczyć "niepoczytalnością"? O tym opowiedziała nam dr Joanna Stojer-Polańska, kryminalistyk.

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podjął ważną decyzję dotyczącą praw małżeństw jednopłciowych - otóż uznał, że kraje UE nie mogą naruszać swobody pobytu obywatela UE na swoim terytorium, odmawiając wydania prawa pobytu mającemu tę samą płeć małżonkowi, który nie jest obywatelem UE. O interpretację tego wyroku poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN prawnika Krzysztofa Śmiszka. Czy Polska musi się dostosować do tego orzeczenia?

  W Dzień Matki postanowiliśmy do Dzień Dobry TVN zaprosić wyjątkowego gościa - Teresę Klemańską, mamę Tomasza Komendy. Jak kochająca matka radziła sobie z niesłusznymi oskarżeniami wobec swojego dziecka? "Wspierała mnie rodzina, kochający mąż, synowie, synowa, wnuczki. Trzymaliśmy się razem, wspieraliśmy się. Bo sama nie dałabym rady". Jak Pan Tomasz odnajduje się w nowej rzeczywistości i jak dziś, po 18 latach cierpienia, czuje się Pani Teresa?

  Jeden z polskich sądów nakazał byłej synowej zwrócenie 100 tys. złotych, które były przelane na jej konto przez byłych teściów. Pieniądze miały być przeznaczone na zakup mieszkania, do którego nie doszło. Dlaczego sąd wydał taki wyrok? Czy w razie rozwodu trzeba liczyć się z obowiązkiem zwrotu każdego prezentu otrzymanego od rodziny byłego małżonka? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokata Annę Lesiak-Grzywińską.

  "Parental trolling" to ośmieszanie, kompromitowanie swojego dziecka w internecie. Niedawno zapadł pierwszy w Polsce wyrok w tego typu sprawie . Ojciec został skazany za umieszczenie na portalu społecznościowym zdjęcia kompromitującego syna. Kiedy takie działania rodziców są zagrożone karą? Gdzie można je zgłaszać? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy adwokata Adama Baworowskiego - specjalistę ds. przestępstw internetowych i Katarzynę Konopę, matkę poszkodowanego chłopca.

  Jak zostać biegłym sądowym? Na czym polega ta praca? Jaki wpływ na sprawę sądową może mieć opinia wydana przez specjalistę? Z kamerą Dzień Dobry TVN wybraliśmy się na spotkanie z biegłym iluzjonistą, specjalistką ds. pralnictwa i obuwnictwa oraz biegłym z zakresu jubilerstwa i gemmologii. W studiu Dzień Dobry TVN, o roli jaką biegli mogą odegrać podczas procesu sądowego, rozmawialiśmy z sędzią Barbarą Piwnik.