Najnowsze

Niezwykła instalacja przed szwajcarską ambasadą. Co symbolizuje to dzieło?

Najnowsze

Autor:
Adam
Barabasz
Reporter:
Mateusz Hładki
100 lat ambasady Szwajcarii w Polsce
Dzień Dobry TVN100 lat ambasady Szwajcarii w Polsce

Ambasada Szwajcarii mieści się w XIX wiecznym pałacyku przy reprezentacyjnych Alejach Ujazdowskich w Warszawie. Od września przed budynkiem można podziwiać wyjątkową rzeźbę, którą uczczono stulecie placówki dyplomatycznej. Korzystając z okazji, Mateusz Hładki sprawdził, jak wyglądają prywatne apartamenty ambasadora.

Ambasada Szwajcarii w Warszawie

Pałacyk, w którym mieści się ambasada, powstał na zamówienie Wilhelma Elisa Raua, warszawskiego przemysłowca. Neorenesansowa rezydencja trafiła w użytkowanie ambasady po II wojnie światowej.

- Budynek został oddany do użytku w 1867 roku. Do 1947 roku był w prywatnych rękach. Potem stał się siedzibą ambasady Szwajcarii - wyjaśnia Jürg Burri, ambasador Szwajcarii. - Otrzymaliśmy ten budynek w zamian za wcześniejszy, który został doszczętnie zniszczony.

Obecnie w ambasadzie Szwajcarii pracuje 25 osób, których biura znajdują się na parterze budynku. Z kolei na piętrze mieści się część prywatna, gdzie roi się od artefaktów związanych ze współpracą i przyjaźnią polsko-szwajcarską.

- To zdjęcie szwajcarskiej góry, na której wyświetlono polską flagę - wskazuje gospodarz. - To największa polska flaga. Miała 1004 m wysokości. Tu jest kula z polską i szwajcarską flagą w jednym, a tu natomiast jest obraz będący przykładem street artu. Polski artysta namalował szwajcarską twarz, a szwajcarski polską - mówi dyplomata.

Instalacja przed ambasadą Szwajcarii

Na wyjątkowe przedmioty znalazło się również miejsce przed budynkiem. Od września stoi tam instalacja złożona z biało-czerwonych kul.

- Teraz widzimy tu szwajcarską flagę - prezentuje ambasador. - Ma 14 metrów wysokości i 18 metrów szerokości. - Moim telefonem mogę sprawić, że zaraz stanie się polską flagą. Wystarczy wybrać sieć "razem 100" i sami wybieramy, która flaga jest na instalacji - tłumaczy Jürg Burri.

Autorami instalacji są polsko-szwajcarski artysta Philipp Krebs oraz Paul Reichardt. Forma nawiązuje do hasła stulecia ambasady Szwajcarii w Polsce są słowa "Przyjaźń na okrągło".

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Reporter: Mateusz Hładki

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości