Świat

100-lecie relacji dyplomatycznych Polska-Szwajcaria. Jakie są atrakcje turystyczne Szwajcarii?

Świat

Aktualizacja:

Piękne, górskie krajobrazy i malownicze, zadbane miasta przyciągają do Szwajcarii rzesze turystów. Ten prawie 8 milionowy kraj jest wymarzonym miejscem na wakacje. Jakie są największe atrakcje turystyczne Szwajcarii? Z okazji 100-lecia nawiązania relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską a Szwajcarią, Ambasador Szwajcarii zaprasza na koncerty, które przybliżą Polakom tradycję i dźwięki szwajcarskiego rogu alpejskiego!

Szwajcaria to jeden z najbogatszych i najbezpieczniejszych krajów na świecie. Dzięki swojej neutralności kraj ten omijały wojny targające resztą kontynentu. Szwajcaria kojarzona jest głównie z zegarkami, czekoladą, pysznymi serami i przepiękną przyrodą. Ten górzysty kraj przyciąga miłośników pieszych wędrówek, narciarzy i snowboardzistów. Co warto zobaczyć w Szwajcarii?

Zobacz też: Tatrzańska Łomnica na Słowacji – trasy narciarskie, kolejka i inne atrakcje >>>

Szwajcaria – miasta warte odwiedzenia

Zwiedzanie Szwajcarii możemy zacząć od odwiedzenia Zurychu . Nazywa się je miastem fontann, ponieważ jest ich tutaj ponad 1000. Zurych to eleganckie miasto, w którym swoją siedzibę ma wiele banków. Położony jest nad Jeziorem Zuryskim i rzeką Limmat. To ponad półmilionowe miasto jest głównym ośrodkiem gospodarczym Szwajcarii. Nie brakuje tu również instytucji kulturalnych – w Zurychu znajduje się ponad 100 galerii i około 50 muzeów.

Po zwiedzeniu Zurychu możemy odwiedzić Genewę , drugie pod względem liczby mieszkańców miasto leżące nad Jeziorem Genewskim i rzeką Rodan. Miasto to jest siedzibą najważniejszych międzynarodowych i pozarządowych organizacji, co czyni je prawdziwie kosmopolitycznym ośrodkiem, w którym mieszają się różne kultury i tradycje. Znajdziemy tu biura Organizacji Narodów Zjednoczonych, Międzynarodowej Organizacji Pracy czy Światowej Organizacji Zdrowia.

Do najważniejszych zabytków Genewy można zaliczyć gotycką Katedrę św. Piotra, Kościół Saint-Germain, audytorium Kalwina z XV wieku i Bazylikę Najświętszej Marii Panny. W Genewie znajduje się też pomnik reformacji, powstały na cześć najważniejszych przedstawicieli ruchu reformatorskiego. Ciekawostką jest, że w Genewie znajduje się największa na świecie fontanna, która mierzy 140 metrów.

Zobacz też: Wakacje bez stresu. Czyli o czym nie zapomnieć przed wyjazdem >>> 

Kolejnym miastem wartym odwiedzenia jest stolica Szwajcarii – Berno. Będąc tu, powinniśmy wybrać się na spacer piękną starówką, przy której znajdują się malownicze kamieniczki. Duże wrażenie robią też budynki Parlamentu. Odwiedzając Berno, warto zobaczyć również dom Alberta Einsteina.

Lozanna , kolejne z malowniczych miast Szwajcarii, znajduje się we francuskojęzycznej części kraju. Leży tylko 60 km od Genewy, również nad Jeziorem Genewskim, w regionie, który słynie z produkcji wina. W Lozannie są liczne muzea i galerie. Jest zielonym miastem – nie brakuje tu pięknych, zadbanych ogrodów i parków miejskich. Jest także siedzibą Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Jeśli chodzi o mniejsze miejscowości, warto odwiedzić Gruyeres , malownicze średniowieczne miasteczko leżące na wzniesieniu. Znajduje się tam zamek pochodzący z XIII wieku, który obecnie jest siedzibą muzeum i przedstawia bogatą historię i kulturę regionu. Będąc w Gruyeres, powinniśmy odwiedzić twierdzę St. Germain . Znajduje się tam muzeum poświęcone Hansowi Rudolfowi Gigerowi, który zasłynął z racji stworzenia postaci ksenomorfa do filmu „Obcy”. W tym niewielkim miasteczku powstaje też słynny na całym świecie dojrzewający ser z mleka krowiego Le Gruyere. W Gruyeres jest fabryka sera i muzeum sera.

Szwajcaria – Alpy

Szwajcaria słynie przede wszystkim z pięknych, majestatycznych Alp. Największym szczytem Szwajcarii jest Matterhorn (4478 m), leżący na szwajcarsko-włoskiej granicy. W pobliżu Matterhornu znajduje się szczyt Gornergrat, na który można dostać się kolejką. Na wysokości ponad 3 tys. m n.p.m. znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać Matterhorn i okoliczne szczyty.

Szwajcarskie Alpy to raj dla miłośników sportów zimowych. Znajdziemy tu wiele kurortów z przepięknymi trasami dla narciarzy i snowboardzistów. Na przykład w St. Moritz znajduje się ponad 350 km tras narciarskich. Dwa razy odbywały się tam Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Za zimową stolicę Szwajcarii uważa się Interlaken, miasto położone między dwoma jeziorami: Brienz i Thun. Kolejnym popularnym miejscem w Alpach jest Jungfraujoch , przełęcz leżąca w Alpach Berneńskich, położona pomiędzy dwoma szczytami: Mönch i Jungfrau. W Jungfraujoch znajduje się ośrodek turystyczny, na którego terenie są liczne restauracje, hotele i tarasy widokowe.

Zobacz też: Dobre wino węgierskie: szlakiem historycznych winnic >>> 

Alpy możemy odwiedzać nie tylko w sezonie zimowym. W lecie są one idealnym miejscem do pieszych wędrówek. Na terenie Alp znajduje się wiele pięknych parków krajobrazowych. Tygodniowy wypad w alpejskie góry w lecie z pewnością pozwoli nam naładować baterie na cały rok pracy.

Wymienione atrakcje turystyczne to tylko fragment tego, co ma do zaoferowania turystom niewielka Szwajcaria. Ten bogaty, przyjazny i piękny kraj możemy odwiedzać wielokrotnie i na pewno się nim nie znudzimy.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości