Nieważne czy wybieramy się na wakacje z niemowlakiem , czy paczką znajomych. Nieważne czy planujemy wakacje blisko Polski , czy interesują nas tylko wakacje all inclusive pod palmą. Udany urlop to zaplanowany urlop. Jedyny dreszczyk emocji, jakiego powinniśmy w związku z nim doświadczyć, to ten, gdy będąc pod presją czasu, zastanawiamy się jakie najlepsze last minute wybrać i później, już na miejscu, gdy surfujemy czy bawimy się w aquaparku.
Upewnij się, czy masz wszystkie niezbędne dokumenty.
Pierwsza rada może wydawać się banalna, lecz wyobraźmy sobie, w jak niebanalnych tarapatach się znajdziemy, gdy po wykupieniu wymarzonej wycieczki do Turcji zorientujemy się, że nie mamy ważnego paszportu. Takie dramaty niedoszłych urlopowiczów świat widział nie raz. Zazwyczaj ofiarą swojego ,,gapiostwa” są przedstawiciele tzw. Pokolenia Shengen, którzy przyzwyczaili się, że do większości destynacji mogą udać się jedynie z dowodem osobistym w dłoni. Najczęściej podróżujemy po Europie, rzadziej wybieramy dalsze podróże wymagające od nas paszportu, łatwo więc o przeoczenie. Gdy już upewniliśmy się, że mamy komplet niezbędnych dokumentów, przechowujmy je w bezpiecznym miejscu, minimalizując tym ryzyko ich zgubienia czy kradzieży. Z wakacji, nieważne jak bardzo udanych musimy przecież jakoś wrócić
Leki
Można godzinami zachodzić w głowę, jak zaplanować wakacje, tak by dostarczyły nam niezapomnianych przeżyć. Jest milion możliwości, ale jednym ze stałych i niekwestionowanych ich punktów niemal zawsze – jedzenie. Kochamy jeść, a kochamy je podwójnie, gdy wiąże się to z odkrywaniem lokalnej kuchni podczas podróży. Niestety zatrucie pokarmowe może nam się przydarzyć także w momencie ekstazy kubków smakowych , szczególnie gdy kuchnia, którą się raczymy, jest egzotyczna. Warto zatem spakować podstawowe leki na dolegliwości żołądkowo – jelitowe. Dodatkowo, dla świętego spokoju można spakować lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy oraz jakiś produkt od ukąszeń i oparzeń słonecznych. Istnieje duża szansa, że nawet nie wyciągniemy naszej podróżnej apteki z walizki, ale sama świadomość, że tam jest, sprawi, że poczujemy się bezpieczniej. Jak podróżować, to z lekką głową.
Ubezpieczenie
Jesteśmy w stanie wydać bardzo dużo na wakacje. Szacuje się, że w 2019 Polacy wydadzą na wypoczynek średnio 3,4 tys. zł. Jest to kwota o 670 zł wyższa niż przed rokiem. Niestety pokutuje przeświadczenie, że ubezpieczenie jest czymś, na czym można zaoszczędzić, bo przecież ,,nic mi się nie stanie”. Prawda jest jednak taka, że nie trzeba mieć pecha do wakacji godnego rodziny Griswoldów, by takiego ubezpieczenia potrzebować. Jest wiele sytuacji, w których ratuje ono nas i naszą kieszeń np. w przypadku potrzeby hospitalizacji. Co prawda często korzystamy z ofert biur podróży, gdzie ubezpieczenie turystyczne jest już uwzględnione, najczęściej ma ono jednak jedynie podstawowy zakres. Warto więc sprawdzić dokładnie jakie ubezpieczenie znajduje się w naszym pakiecie. Jeśli potrzebujemy większej ochrony, np. planujemy podczas wakacji amatorsko uprawiać sporty wysokiego ryzyka, wtedy poszukajmy (np. w Internecie), gdzie ubezpieczenia (u jakiego ubezpieczyciela) sprostają naszym wymaganiom. Naprawdę warto podczas wyjazdu mieć wykupioną polisę, bo patrząc szczerze na koszt całego wyjazdu stanowi ona jedynie niewielki ułamek w budżecie. Oczywiście chcemy, by się nie przydała, ale gdy już tak się dzieje, jest to najmniej spodziewany moment.
Modne są także budżetowe wyjazdy autem razem ze swoją paczką przyjaciół. To opcja gdzie ubezpieczenie samochodu jest zdecydowanie niezbędne, bo przy jakiejkolwiek usterce może się okazać, że wycieczka, która miała być przyjazna dla portfela stanie się jego zabójcą.
fot. Unsplash.com
Research i słownik
Jeśli podczas swoich wyczekiwanych wakacji planujesz popijać drinki, czytać książki, opalać się i nawet na metr nie oddalać od hotelowego basenu, to jedyną radę, jaką mamy dla Ciebie, to byś wziął ze sobą parę bestsellerów i nie zapomniał kąpielówek. Jeśli jednak masz w sobie duszę odkrywcy i lubisz eksplorować, to do ciekawych powieści dorzuć także słownik i kieszonkowy przewodnik. Nic tak nie pozwala wczuć się w klimat miasta, jak samodzielne poznawanie go, błądzenie uliczkami, odwiedzanie lokalnych knajp i rozmowy z tubylcami. Po tak spędzonych wakacjach będziesz mógł pochwalić się nie tylko kolekcją selfie przy basenie, ale także barwnymi anegdotami, które zaimponują znajomym. Warto wcześniej spisać atrakcje turystyczne w okolicy i na jej bazie zrobić listę miejsc, które chcemy zobaczyć danego dnia. Jeśli to możliwe, kupmy wcześniej bilety online do muzeów, unikniemy w ten sposób kolejek. Warto też nauczyć się kilku podstawowych zwrotów w języku zwiedzanego kraju i mieć zapisane numery alarmowe oraz kontakt do ambasady. Pamiętaj, by zawsze wychodzić z hotelu z naładowanym telefonem lub nosić przy sobie ładowarkę.
Lokalne pieniądze
Dziś już każdy płaci kartą i zapewne wybierając się na wakacje mając w portfelu tylko ,,plastik”, spokojnie damy sobie radę. Problem pojawi się jednak w momencie, gdy miniemy sklep z pamiątkami i coś wyjątkowego wpadnie nam w oko. Bywa, że miejscowe sklepiki np. z rękodziełem nie akceptują kart. Koło nosa przejdzie nam wtedy szansa na obdarowanie bliskich oryginalną pamiątką z podróży. Nie zapominajmy także o napiwkach, są one miłym gestem w każdej restauracji na świecie. Warto więc pamiętać, by przed wyjazdem odwiedzić kantor.
Udanego wypoczynku!
Już wiecie co zabrać na wakacje, niezależnie od tego, czy będą to wakacje blisko plaży naszego polskiego morza, czy wakacje all inclusive last minute na jakiejś egzotycznej wyspie. Niestety Urlop ma to do siebie, że zawsze jest za krótki, a lista rzeczy, o których można zapomnieć na zdecydowanie dłuższa. Pamiętajcie, by zabrać te najważniejsze rzeczy i nie dać się zwariować wakacyjnej gorączce. Wakacje są po to, by wypocząć i bezpiecznie wrócić z pięknymi wspomnieniami, czego sobie i Wam życzymy.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN