strajk

  strajk

  Pracownicy Urzędów Skarbowych planują walczyć o swoje wynagrodzenia. W związku z tym będą przerywać pracę codziennie od 25 kwietnia. Jak będzie wyglądał strajk i do kiedy potrwa? Ministerstwo Finansów zapewnia, że reaguje na postulaty płacowe pracowników. 

  W dobie pandemii pielęgniarki pracują po kilkanaście godzin w jednym kombinezonie ochronnym, bywa, że po dwie na 80 pacjentów. Jak mówią, mają warunki gorsze niż na wojnie. Dlatego zapowiadają, że będą wchodziły w spory zbiorowe, a nawet mogą rozpocząć strajk generalny. Jakie są ich postulaty? O tym mówiła w naszym programie Halina Peplińska z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, pracująca w zawodzie od 44 lat.

  Matthew Bolton to wicedyrektor Citizens UK, zrzeszającej organizacje i ruchy społeczne w Wielkiej Brytanii. Udało mu się osiągnąć cele w dwóch kampaniach – pierwsza dotyczyła godziwych płac minimalnych, a druga przyjmowania uchodźców. W Dzień Dobry TVN zapytaliśmy go, jak skutecznie protestować i jak przekonać ludzi do wzięcia udziału w proteście. Matthew opowiedział nam również o swoich akcjach.

  Lekarze masowo wypowiadają klauzule opt out, która pozwala pracować dłużej, niż przewidują normy. Dlaczego to robią? Czy to oznacza paraliż służby zdrowia? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z dziennikarzem zajmującym się tematyką medyczną Pawłem Walewskim.

  Wczoraj w kilku miastach Polski taksówkarze protestowali przeciwko nielegalnym - jak twierdzą - przewoźnikom. Jechali więc kolumnami, w wolnym tempie, blokując ruch na drogach. Protest sparaliżował Warszawę, a jego forma wywołała sporo emocji. Doszło nawet do rękoczynów. Co o tej formie protestu sądzili goście Dzień Dobry TVN psycholog transportu prof. Adam Tarnowski i Łowca radarów Emil Rau? W jaki inny sposób taksówkarze powinni zachęcać do korzystania ze swoich usług? Dlaczego kierowcy bywają agresywni na drogach?

  W Gdańsku, Warszawie i Krakowie niektórzy rodzice chcą, aby ich dzieci dziesiątego dnia każdego miesiąca pozostawały w domu. W ten sposób protestują przeciwko reformie oświaty. Co im się nie podoba w reformie? Dlaczego wybrali właśnie taką formę protestu? Nie boją się konsekwencji? Jak długo będą protestować? Z rodzicami z Gdańska spotkała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska.