W poniedziałek na lotnisku w Brukseli turystów czekają ogromne utrudnienia. To właśnie wtedy w Belgii odbędzie się duży strajk związków zawodowych, w którym uczestniczyć będą m.in. pracownicy sektora transportu. Odwołano już pierwsze loty do Polski.
Kolejne porodówki i oddziały położniczo-ginekologiczne są zamykane. - Mamy kilkadziesiąt oddziałów mniej - powiedział Radosław Mróz. Dziennikarz TVN24, w ramach cyklu "5 rzeczy, które musisz wiedzieć o poranku", przedstawił widzom Dzień Dobry TVN najważniejsze newsy.
Są młodzi, wrażliwi i często rozczarowani. Bezczynność polityków sprawiła, że licealiści z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego postanowili wziąć przyszłość Ziemi w swoje ręce. Choć na segregowanie odpadów jest już za późno, reprezentant organizacji Ariel Sawicki opowiedział w rozmowie z dziendobry.tvn.pl co jeszcze możemy zrobić, by zatrzymać postępujące zmiany. Jak powinna wyglądać ekologia jutra?
Izabella Miko od lat mieszka w USA, a Polskę stara się odwiedzać choć dwa razy do roku. Tym razem podczas krótkich wakacje w kraju nad Wisłą, opowiedziała w Dzień Dobry TVN o strajkach aktorów w Hollywood, które zatrzymały zarówno pracę jej, jak i tysięcy innych osób.
Kilkudziesięciu kierowców od miesiąca protestuje na jednym z parkingów w Niemczech, domagając się wypłaty wynagrodzeń od polskiego przedsiębiorcy. Jak sprawę tłumaczy szef firm transportowych? Dowiedzieli się tego reporterzy programu "Uwaga! TVN".
Podróżujący samolotem na wakacje do Włoch, Hiszpanii czy Portugalii muszę liczyć się ze sporymi utrudnieniami. Pod koniec czerwca pracownicy jednego z popularnych przewoźników zapowiadają strajki. O jaką linię chodzi? Na co muszą zwrócić uwagę turyści z Polski?
Pracownicy Urzędów Skarbowych planują walczyć o swoje wynagrodzenia. W związku z tym będą przerywać pracę codziennie od 25 kwietnia. Jak będzie wyglądał strajk i do kiedy potrwa? Ministerstwo Finansów zapewnia, że reaguje na postulaty płacowe pracowników.
W 1970 roku przez Polskę przetoczyła się fala protestów. Na jednym ze zdjęć z tamtego okresu widać młodą kobietę, która została brutalnie potraktowana przez Milicję Obywatelską. Instytut Pamięci Narodowej prosi o pomoc w identyfikacji kobiety z fotografii.
Pomimo podwyżek dla medyków w publicznej ochronie zdrowia, ci nie chcą zostać w szpitalach. Masowo składają rezygnację, wolą pracować prywatnie. Oznacza to, że oddziały zostają bez wykwalifikowanej kadry. Czwarta fala koronawirusa może być więc znacznie bardziej dotkliwa.
Trwa ogólnopolski protest ratowników medycznych. W samym tylko Białymstoku, wypowiedzenia złożyło aż 141 osoby. - Nie może być tak, że ratownik pracuje 300-400 godzin miesięcznie – mówią protestujący. Tematem zajęli się reporterzy programu Uwaga! TVN.
Pielęgniarki i położne od dawna protestują przeciwko niskim płacom i warunkom, w jakich pracują. Ich postulaty nie są jednak spełniane. W związku z tym na poniedziałek, 7 czerwca, zapowiadają strajk ostrzegawczy. Weźmie w nim udział ok. 40 szpitali w całej Polsce. Co to oznacza dla pacjentów?
Zdjęcia z zatrzymania Katarzyny Augustynek obiegły cały kraj. Kobieta trafiła na komendę, gdy 10 listopada, podczas miesięcznicy smoleńskiej, zatrzymana przez policję, odmówiła podania danych. Babcia Kasia usłyszała zarzuty.
W dobie pandemii pielęgniarki pracują po kilkanaście godzin w jednym kombinezonie ochronnym, bywa, że po dwie na 80 pacjentów. Jak mówią, mają warunki gorsze niż na wojnie. Dlatego zapowiadają, że będą wchodziły w spory zbiorowe, a nawet mogą rozpocząć strajk generalny. Jakie są ich postulaty? O tym mówiła w naszym programie Halina Peplińska z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, pracująca w zawodzie od 44 lat.
31 października odbył się kolejny "strajk" niedaleko domu Jarosława Kaczyńskiego. Tym razem miał on zupełnie inny charakter. Ludzie ze świata kultury wzięli udział w performance "Dziady na Mickiewicza". Na czym on polegał?
Matthew Bolton to wicedyrektor Citizens UK, zrzeszającej organizacje i ruchy społeczne w Wielkiej Brytanii. Udało mu się osiągnąć cele w dwóch kampaniach – pierwsza dotyczyła godziwych płac minimalnych, a druga przyjmowania uchodźców. W Dzień Dobry TVN zapytaliśmy go, jak skutecznie protestować i jak przekonać ludzi do wzięcia udziału w proteście. Matthew opowiedział nam również o swoich akcjach.
Lekarze masowo wypowiadają klauzule opt out, która pozwala pracować dłużej, niż przewidują normy. Dlaczego to robią? Czy to oznacza paraliż służby zdrowia? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z dziennikarzem zajmującym się tematyką medyczną Pawłem Walewskim.
Wczoraj w kilku miastach Polski taksówkarze protestowali przeciwko nielegalnym - jak twierdzą - przewoźnikom. Jechali więc kolumnami, w wolnym tempie, blokując ruch na drogach. Protest sparaliżował Warszawę, a jego forma wywołała sporo emocji. Doszło nawet do rękoczynów. Co o tej formie protestu sądzili goście Dzień Dobry TVN psycholog transportu prof. Adam Tarnowski i Łowca radarów Emil Rau? W jaki inny sposób taksówkarze powinni zachęcać do korzystania ze swoich usług? Dlaczego kierowcy bywają agresywni na drogach?
W Gdańsku, Warszawie i Krakowie niektórzy rodzice chcą, aby ich dzieci dziesiątego dnia każdego miesiąca pozostawały w domu. W ten sposób protestują przeciwko reformie oświaty. Co im się nie podoba w reformie? Dlaczego wybrali właśnie taką formę protestu? Nie boją się konsekwencji? Jak długo będą protestować? Z rodzicami z Gdańska spotkała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska.