Jak wyglądała nauka w XIX-wiecznej szkole? "Dzieci miały raczej pod górkę"

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Jak wyglądała szkoła w XIX wieku?
Jak wyglądała szkoła w XIX wieku? Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

W XIX wieku system edukacji wyglądał zupełnie inaczej niż dziś. W wielu szkołach pracował tylko jeden nauczyciel, a program nauczania dostosowywany był do płci dzieci. Jakie przedmioty figurowały w ówczesnych planach lekcji? Jak wyglądała codzienność uczniów? W Dzień Dobry TVN na te pytania odpowiedziała autorka bloga o życiu w XIX wieku, Agnieszka Lisak.

Jak wyglądała szkoła w XIX wieku?

Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. To idealny moment na to, by przyjrzeć się zmianom zachodzącym w systemie nauczania na przestrzeni wieków. Okazuje się, że dawne potrzeby edukacyjne mogłyby zaskoczyć współczesnych uczniów. Autorka bloga o życiu w XIX wieku nie ma co do tego żadnych wątpliwości.

- Nie ukrywam, że dzieci w XIX wieku miały raczej pod górkę niż z górki. Pokutowało przekonanie, że jedną z najlepszych metod wychowawczych jest bicie dzieci (...). Uważano, że dyscyplina uczy charakteru i wyrabia hardość ducha - zauważyła Agnieszka Lisak, jednocześnie zwracając uwagę na funkcjonujący w tamtym okresie podział przedmiotów.

- Program był różny, jeżeli chodzi o dziewczynki i chłopców. Celem chłopca było skończenie szkoły, którą dzisiaj nazwalibyśmy podstawową. Potem szedł do szkoły średniej, następnie na studia. Tak było w zaborze austriackim pod koniec XIX wieku. Natomiast dziewczynka miała zostać przygotowana do bycia żoną, matką, prowadzenia domu - wyjaśniła ekspertka.

Realia nauki w XIX-wiecznej szkole

Dziewczynki uczęszczające do XIX-wiecznych szkół brały udział w zajęciach z ogrodnictwa, pszczelarstwa, szycia czy zasad postępowania z służbą. Uczono je także języka francuskiego, kaligrafii, rysunku i zasad savoire-vivre'u.

- Zachował się regulamin pensji i szkół żeńskich z 1810 roku i dzięki temu dość dokładnie możemy przyjrzeć się programowi nauczania. Wynika z niego, że szkoła żeńska trwała zaledwie 5 lat (...). W drugiej połowie XIX wieku już coraz częściej słyszymy o szkołach, które trwają 6-8 lat (...). Udało mi się dotrzeć do relacji nauczyciela, który pisze, że w zaborze austriackim dziewczętom po raz pierwszy dano szansę uczenia się w szkole średniej w 1896 roku - zdradziła Agnieszka Lisak. Dodała też, że choć program nauczania dla dziewczynek i chłopców był w tamtych czasach zupełnie inny, dzieci nierzadko uczyły się w koedukacyjnych klasach.

- Do niejednej szkoły chodziło zaledwie dwudziestu, trzydziestu uczniów. Szkoła składała się z zaledwie jednej klasy, miała jednego nauczyciela. Chodziły do niej wszystkie dzieci z okolicy - podsumowała autorka bloga o życiu w XIX wieku.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki / East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości