Dziecko

Zajęcia dodatkowe dla dzieci. Psycholog: "Nie przesadzać, żeby tego nie było za dużo"

Dziecko

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Kiedy zapisać dziecko na dodatkowe zajęcia?
Kiedy zapisać dziecko na dodatkowe zajęcia?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Wielkimi krokami zbliża się rozpoczęcie roku szkolnego. Dlatego niektórzy rodzice pomału zaczynają się zastanawiać nad zajęciami dodatkowymi dla swoich pociech. W jakim wieku warto zapisać malucha? Ile wybrać, by nie przemęczyć dziecka? Kiedy zrezygnować? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedziała Paulina Mierzejewska, psycholożka.

Kiedy zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe?

Zajęcia dodatkowe pomagają odkrywać zdolności dziecka i pielęgnować jego zainteresowania. I tu pojawiają się pytania - kiedy warto posłać pociechę? W wieku przedszkolnym, a może lepiej pierwszoklasistę?

- Zajęcia dodatkowe fajnie rozpocząć na terenie przedszkola. Można wybrać jedne zajęcia, dwa. Nie przesadzać, żeby tego nie było za dużo. By dziecko miało też czas na tzw. swobodną zabawę, która tak naprawdę jest bardzo rozwijająca. Rodzicom wydaje się, że ono wtedy nic nie robi, nie uczy się, a tak naprawdę stymuluje wtedy bardzo mocno mózg. Dzieci uczą się obserwując, modelując, przebywając w przyjaznym środowisku - tłumaczyła Paulina Mierzejewska w Dzień Dobry TVN.

Zajęcia dla dziecka muszą być odpowiednio dobrane do wieku. Jak podkreśliła psycholożka, należy mieć na uwadze, że maluchom często zmieniają się preferencje. Na przykład przez kilka miesięcy zawzięcie trenują piłkę nożną, po czym nagle chcą jeździć konno.

- Wtedy warto porozmawiać z dzieckiem i powiedzieć: "Spróbujmy jeszcze pójść raz, drugi, trzeci". Jeśli po trzech razach powie, że jest to do niczego, to możemy na jakiś czas odpuścić - przyznała rozmówczyni Dzień Dobry TVN, po czym przytoczyła historię pewnej młodej pływaczki. Dziewczynka odpuściła sport na pół roku, po czym wróciła na basen i była jeszcze lepsza.

- Dajmy dzieciom tę przestrzeń, by zobaczyły, w czym dobrze się czują. Eksperymentowanie, doświadczania różnych zajęć pokazuje, co chcą robić, a czego nie - przekonywała Paulina Mierzejewska.

Ile zajęć dodatkowych dla dziecka?

Wielu rodziców zapisuje swoje dzieci na wszystkie możliwe zajęcia: angielski, taniec, piłka nożna, gra na pianinie itd. Jak zauważyła specjalistka, myślą, że w ten sposób pomagają pociechom odkrywać talenty, a jest wręcz przeciwnie - przeciążają.

- Wystarczy 2-3 razy w tygodniu jakieś zajęcie dodatkowe. Pamiętajmy, że czasami zajęcia taneczne są dwa razy w tygodniu. To już są dwa popołudnia wyjęte. Jeśli dołożymy kolejne [...], kiedy to dziecko ma czas, by odpocząć? Albo żeby się ponudzić i zobaczyć, co z tą nudą zrobić? Albo żeby pobyć z rodziną? - pytała retorycznie psycholożka.

- W momencie, gdy słyszę, że dzieci są np. od 8 do 15, a potem mają zajęcia dodatkowe do godziny 20. Mają jeszcze wrócić do domu i odrobić lekcje, no to nie wierzę, żeby nie były zmęczone - stwierdziła nasza gościni.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości