Kiedy zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe?
Zajęcia dodatkowe pomagają odkrywać zdolności dziecka i pielęgnować jego zainteresowania. I tu pojawiają się pytania - kiedy warto posłać pociechę? W wieku przedszkolnym, a może lepiej pierwszoklasistę?
- Zajęcia dodatkowe fajnie rozpocząć na terenie przedszkola. Można wybrać jedne zajęcia, dwa. Nie przesadzać, żeby tego nie było za dużo. By dziecko miało też czas na tzw. swobodną zabawę, która tak naprawdę jest bardzo rozwijająca. Rodzicom wydaje się, że ono wtedy nic nie robi, nie uczy się, a tak naprawdę stymuluje wtedy bardzo mocno mózg. Dzieci uczą się obserwując, modelując, przebywając w przyjaznym środowisku - tłumaczyła Paulina Mierzejewska w Dzień Dobry TVN.
Zajęcia dla dziecka muszą być odpowiednio dobrane do wieku. Jak podkreśliła psycholożka, należy mieć na uwadze, że maluchom często zmieniają się preferencje. Na przykład przez kilka miesięcy zawzięcie trenują piłkę nożną, po czym nagle chcą jeździć konno.
- Wtedy warto porozmawiać z dzieckiem i powiedzieć: "Spróbujmy jeszcze pójść raz, drugi, trzeci". Jeśli po trzech razach powie, że jest to do niczego, to możemy na jakiś czas odpuścić - przyznała rozmówczyni Dzień Dobry TVN, po czym przytoczyła historię pewnej młodej pływaczki. Dziewczynka odpuściła sport na pół roku, po czym wróciła na basen i była jeszcze lepsza.
- Dajmy dzieciom tę przestrzeń, by zobaczyły, w czym dobrze się czują. Eksperymentowanie, doświadczania różnych zajęć pokazuje, co chcą robić, a czego nie - przekonywała Paulina Mierzejewska.
Ile zajęć dodatkowych dla dziecka?
Wielu rodziców zapisuje swoje dzieci na wszystkie możliwe zajęcia: angielski, taniec, piłka nożna, gra na pianinie itd. Jak zauważyła specjalistka, myślą, że w ten sposób pomagają pociechom odkrywać talenty, a jest wręcz przeciwnie - przeciążają.
- Wystarczy 2-3 razy w tygodniu jakieś zajęcie dodatkowe. Pamiętajmy, że czasami zajęcia taneczne są dwa razy w tygodniu. To już są dwa popołudnia wyjęte. Jeśli dołożymy kolejne [...], kiedy to dziecko ma czas, by odpocząć? Albo żeby się ponudzić i zobaczyć, co z tą nudą zrobić? Albo żeby pobyć z rodziną? - pytała retorycznie psycholożka.
- W momencie, gdy słyszę, że dzieci są np. od 8 do 15, a potem mają zajęcia dodatkowe do godziny 20. Mają jeszcze wrócić do domu i odrobić lekcje, no to nie wierzę, żeby nie były zmęczone - stwierdziła nasza gościni.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wybór plecaka - przygotowania do rozpoczęcia nowego roku szkolnego
- Jak skutecznie odstawić smoczek - "na siłę", podstępem czy nagradzając?
- Nieustannie kasłał i nie mógł oddychać. Lekarze po 5 latach odkryli, że ma w gardle zabawkę
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News