Dziecko

Wybór plecaka - przygotowania do rozpoczęcia nowego roku szkolnego

Dziecko

Wybór plecaka

Koniec wakacji i powrót do szkoły może być dla dziecka powodem do radości. Chwalenie się wyprawką i nowym plecakiem sprawia maluchom wiele przyjemności i wiele frajdy. Wymarzony tornister z ulubioną postacią, nowy piórnik z kredkami i flamastrami, nowe gadżety czy zeszyty z naklejkami to dla maluchów świetna okazja, by pochwalić się koleżankom swoimi zdobyczami. Z nowym plecakiem aż chce się iść do szkoły. Jednak zanim to nastąpi… rodzice mają prawdziwy zawrót głowy. Jak wybrać dla dziecka odpowiedni plecak szkolny? Jak skompletować wyprawkę szkolną? W komplecie z plecakiem czy lepiej osobno?

Jak wybrać plecak dla małego dziecka?

Wybór odpowiedniego plecaka dla dziecka to bardzo ważna kwestia. Przeglądając dostępne modele, warto wziąć pod uwagę te, które nie są ani za duże, ani za ciężkie, gdyż nie będą one dla malucha wygodne i bezpieczne. Idealny plecak do szkoły powinien być wytrzymały, funkcjonalny i uniwersalny. Musi on pomieścić wszystkie zeszyty i książki, kanapki, buty i przybory szkolne. Ważna jest zatem odpowiednia ilość przegródek oraz kieszeni zewnętrznych i bocznych. Dlatego też kwestii plecaka nie należy bagatelizować, gdyż jest kilka bardzo ważnych cech, którymi powinien się on charakteryzować.

Plecaki szkolne znajdziesz na stronie Auchan.pl

Oprócz wagi, konstrukcji, rozmiaru i materiału liczy się również ładny wygląd i bezpieczeństwo, gdyż takie elementy jak odblaski na szelkach i froncie, znacznie zwiększają widoczność dziecka na drodze. Niezwykle ważny jest również wygląd plecaka i zadowolenie na buzi dziecka. Warto więc pozwolić maluchowi samodzielnie wybrać wymarzony model. Z wymarzonym plecakiem maluch będzie chętnie chodził do szkoły, a możliwość wyboru sprawi, że poczuje się on prawie jak dorosły.

Ergonomiczny plecak szkolny – nowy tornister w stylu miejskim lub sportowym

Jak wybrać odpowiedni plecak dla małego dziecka? Oto kilka najważniejszych cech ergonomicznego plecaka, o których należy pamiętać:

Niska waga – Waga plecaka jest najważniejsza, gdyż ma ona największe znaczenie dla zdrowia dziecka. Źle dobrany lub źle spakowany plecak szkolny może powodować wady postawy, bóle pleców oraz napięcia mięśni i stawów. Zgodnie z zaleceniami Instytutu Matki i Dziecka, dziecko nie powinno dźwigać ciężaru, który przekracza 15% wagi jego ciała. W praktyce bywa jednak różnie i najczęściej plecaki maluchów są niestety za ciężkie i za duże. W tej sytuacji wybór właściwego modelu staje się potrzebą pierwszego rzędu. Ile powinien ważyć plecak szkolny dla małego dziecka? Przyjmuje się, że sam plecak dla malucha powinien ważyć około 1,2 kg i 1,4 kg dla starszego ucznia. Dlatego w pierwszej kolejności warto sprawdzić lekkie plecaki, wykonane częściowo z wytrzymałej pianki. W pierwszych latach szkoły dobrze sprawdzą się np. solidne i trwałe tornistry, które równomiernie rozkładają ciężar na plecach dziecka.

Rozmiar i pojemność – Pojemność plecaka wpływa na wygodę i komfort użytkowania. Określa on również przydatność plecaka do szkoły, albowiem za mały albo źle skonstruowany model nie pomieści wszystkich zeszytów i książek. Rozmiar i pojemność plecaka należy dostosować do wzrostu, wieku i potrzeb indywidualnych malucha. Idealny model powinien sięgać maksymalnie kilka centymetrów poniżej talii dziecka, a jego szerokość nie powinna przekraczać szerokości barków. Jeśli chodzi o pojemność, to dla przedszkolaka sprawdzi się mały plecaczek do 10 litrów, a dla ucznia szkoły podstawowej, plecak o pojemności do 20 litrów

Wzmocniona konstrukcja i materiał – Wybierając plecak do szkoły, warto też zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego jest on wykonany. Materiał powinien być przede wszystkim trwały i wytrzymały. Musi być również odporny na zabrudzenia i nieprzemakalny. Ważne jest także, aby plecak szkolny miał wzmocniony dół i wygodny, sztywny system nośny, który podtrzymuje zawartość plecaka i pozwala zachować prawidłową postawę. Odpowiednia ilość przegródek i dodatkowych kieszeni zewnętrznych i bocznych ułatwi dziecku pakowanie i zabezpieczy przedmioty przed przemieszczaniem. Poza tym funkcjonalna budowa wnętrza plecaka równomiernie rozłoży ciężar, by nie obciążyć nadmiernie kręgosłupa dziecka.

Doskonałą propozycją dla najmłodszych dzieci będzie lekki, funkcjonalny tornister szkolny z trzema zewnętrznymi kieszeniami. Wzmocnione dno tornistra wykonane z wodoodpornego tworzywa zabezpiecza przed zabrudzeniem i zamakaniem, co gwarantuje jego trwałość i wytrzymałość. Taki model z najwyższej jakości materiałów długo dziecku posłuży i zapewni maluchowi odpowiedni komfort i wygodę.

Plecaki i tornistry szkolne dostępne są w wielu wzorach i kolorach, więc wybór jest naprawdę ogromny. Dziewczynki wybierają najczęściej modele w kolorze różowym, błękitnym i czerwonym, z postaciami z bajki “Kraina Lodu” lub wizerunkiem Barbie. W przypadku chłopców najlepiej sprawdzają się plecaki czarne, szare, ciemnozielone lub granatowe np. w moro, lub z motywem sportowym m.in. z piłką nożną.

Oszczędność i wygoda: samodzielny wybór akcesoriów czy zakup tornistra z wyprawką?

Tornister lub plecak to zdecydowanie najważniejszy element wyprawki szkolnej, ale na pewno niejedyny. Choć to on zajmuje na liście zakupów kluczowe miejsce, to nie można zapomnieć o pozostałych przyborach i akcesoriach. Każdy pilny uczeń oprócz wygodnego i pojemnego tornistra, będzie też potrzebował m.in.

 • piórnika,
 • długopisów,
 • ołówków,
 • kredek świecowych,
 • kredek ołówkowych,
 • kolorowych flamastrów,
 • pędzelków,
 • farb akwarelowych,
 • plasteliny,
 • modeliny,
 • worka na obuwie,
 • i wielu innych artykułów plastycznych i piśmienniczych…

Wszystkie niezbędne artykuły piśmiennicze oraz przybory szkolne, które muszą się znaleźć w wyprawce, można kupić zarówno osobno, jak i w zestawie z plecakiem. Wyprawa na zakupy i skompletowanie całej wyprawki z osobnych artykułów może trochę potrwać, więc taki tornister z przyborami to świetny sposób, by nieco szybciej się z tym uporać. Jeśli jesteśmy zabiegani i zależy nam zarówno na czasie, jak i na dobrej jakości produktach, to warto zwrócić uwagę na modne tornistry i plecaki, mające w zestawie wszystko to, co niezbędne jest w każdej szkolnej wyprawce.

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości