Gorące tematy

Szkolna wyprawka 2022. Ile rodzice będę musieli wydać na podręczniki i zeszyty?

Gorące tematy

Autor:
Katarzyna
Oleksik/aa/gp
Źródło:
TVN 24
dziewczynka, która kupuje rzeczy do szkoły

Choć do rozpoczęcia szkoły zostało jeszcze trochę czasu, to część rodziców już teraz zaczęła kompletować wyprawkę szkolną dla swoich dzieci. Co gorsza, jak wynika z obliczeń, ekspertów, za podręczniki, książki, czy szkolne przybory trzeba zapłacić znacznie więcej niż w zeszłym roku. Z jakimi kosztami muszą się jeszcze mierzyć rodzice? Na co wystarczy im 300 złotych z programu "Dobry start"? Odpowiedzi na te pytania szukała reporterka TVN24.

Szkolna wyprawka 2022. Ile kosztuje?

Wzrost cen widać na każdym roku. Odczują to również rodzice, którzy zabrali się za przygotowywanie szkolnej wyprawki dla swoich dzieci. Jak duża jest różnica w cenach w porównaniu do poprzedniego roku? Aby odpowiedzieć na to pytanie reporterka TVN24 wybrała się do sklepu "Skala" we Wrocławiu. Za zeszyt A5 do tej pory trzeba było zapłacić 3 złote, teraz kosztuje 4,40 zł. - Za zeszyty zapłacimy więcej, głównie dlatego, że ceny papieru są wyższe. A takich zeszytów zwykle trzeba kupić około dziesięciu do różnych przedmiotów. Piórniki, kleje, to też wszystko podrożało. Wpływa mają na to na przykład koszty transportu. Ten towar musi jakoś trafić sklepów. A to wszystko wpływa na cenę końcową - mówił w rozmowie z reporterką Piotr Szychowiak ze sklepu papierniczego we Wrocławiu.

Szkoła

Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacjiDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Natomiast za zestaw szkolny zawierający m.in. linijkę i ekierkę w minionym roku rodzice musieli zapłacić z 10,90 zł. Obecnie na identyczny komplet trzeba wydać 12,90 zł. Więcej kosztują też kredki. Ich cena z 16,50 zł zmieniła się na 19.60 zł. Więcej kosztują również farby oraz papier rysunkowy. Rok wcześniej cena pudełka farb wynosiła 23,50 zł. Teraz to już 30 zł. Natomiast cena ryzy papieru z 16,40 zł podskoczyła aż do 29,90 złotych.

W 2021 roku za artykuły papiernicze rodzice w sklepie pana Piotra musieli zapłacić dokładnie 168,40 zł. W tym roku muszą wydać 212 złotych. Jednak zeszyty, farby to nie wszystko, czego potrzebuje uczeń. Dziecko musi mieć podręczniki, plecak, czy strój na zajęcia z wychowania fizycznego. To niezbędny pakiet podstawowy. Co można zrobić, aby za wyprawkę zapłacić mniej? - Przede wszystkim nie czekać na ostatnią chwilę. Wielu dostawców sygnalizuje podwyżki od sierpnia czy września, więc później te ceny będą jeszcze wyższe. A już teraz widać, że te różnice w cenach wynoszą nawet 30 procent. Ja bym kupował produkty już teraz - doradza właściciel sklepu "Skala". Na zniżki - w niektórych sklepach - mogą liczyć również posiadacze "Karty Dużej Rodziny".

Jak relacjonuje reporterka TVN24 Olga Mildyn, z wyliczeń specjalistów wynika, że całą wyprawkę rodzice będą musieli zapłacić nawet 1700 złotych. To w porównaniu do zeszłego rok wzrost o 400 złotych. - Średnio, w Polsce koszt wyprawki dla jednego dziecka pochłania 1/4 pensji Kowalskiego. W Irlandii to zaledwie 5 proc. Według ekonomistów wyprawka szkolna w Polsce będzie w tym roku jedną z najdroższych wśród krajów Unii Europejskiej - mówi Olga Mildyn.

Szkolna wyprawka 2022. Kto może otrzymać 300 złotych na dziecko?

Dodatkowe pieniądze na zakup szkolnych przyborów można uzyskać w ramach programu "Dobry start". Środki wypłaca ZUS i przysługują one na każde uczące się dziecko w wieku od 7. do 20. roku życia, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami – do 24. roku życia. Pieniądze wypłacane są jednorazowo i może je otrzymać każdy, bez względu na dochody.

Osoby, które chcą skorzystać z pomocy musza włożyć odpowiedni wniosek. Dokumenty przyjmowane są od 1 lipca do 30 listopada. Można to zrobić za pośrednictwem bankowości elektronicznej, PUE ZUS oraz portal Emp@tia MRiPS. Po pozytywnym rozpatrzeniu pieniądze przelewane są na konto podane we wniosku.

Z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej każdego roku z tych dodatkowych środków korzysta ok. 4,4 mln dzieci. Łączna kwota wsparcia w latach 2018-2022 wyniesie ok. 6,65 mld zł.

Więcej informacji na stronie tvn24.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik/aa/gp

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: Elva Etienne/Getty Images

Pozostałe wiadomości