"Już w połowie lipca widoczny był wzrost sprzedaży artykułów szkolnych i papierniczych".
We wtorek, 29 sierpnia pisaliśmy o drogiej wyprawce szkolnej. O ogromnym sukcesie opowiedziała nam lekkoatletka Natalia Kaczmarek. A Kamila i Rafał Maślakowie oraz Lenka i Jan Klimentowie zdradzili, w jaki sposób świętowali rocznicę ślubu. Co jeszcze wydarzyło się tego dnia?
Na co trzeba zwrócić uwagę?
Inflacja powoli zwalnia. Nie oznacza to jednak, że ceny spadają - rosną, jednak nieco wolniej. A to oznacza, że za szkolną wyprawkę wciąż trzeba zapłacić niemałe pieniądze. Ile wydamy w 2023 roku na artykuły szkolne?
"Każde opakowanie z posiłkiem musi mieć znaczek widelca i kieliszka".
Rodzice: "To mój wybór"
W programie Dzień Dobry TVN Magdalena Kordaszewska, ekspertka ds. zabawek i akcesoriów, oraz jej córka Hania opowiedziały o tym, co warto uwzględnić kompletując wyprawkę dla ucznia czy przedszkolaka.
Specjalistka wskazuje cechy bezpiecznych i wygodnych modeli.
Choć do rozpoczęcia szkoły zostało jeszcze trochę czasu, to część rodziców już teraz zaczęła kompletować wyprawkę szkolną dla swoich dzieci. Co gorsza, jak wynika z obliczeń, ekspertów, za podręczniki, książki, czy szkolne przybory trzeba zapłacić znacznie więcej niż w zeszłym roku. Z jakimi kosztami muszą się jeszcze mierzyć rodzice? Na co wystarczy im 300 złotych z programu "Dobry start"? Odpowiedzi na te pytania szukała reporterka TVN24.
Zeszyty, długopisy, flamastry, bloki rysunkowe i piórniki to dopiero początek listy rzeczy, których uczeń potrzebuje od września. A przecież trzeba doliczyć jeszcze koszt plecaka czy sportowego obuwia. Za co muszą zapłacić rodzice, kompletując szkolną wyprawkę? Co jest najdroższe?
Choć co roku wydaje się, że dwa miesiące wakacji to bardzo dużo czasu, nadejście roku szkolnego zazwyczaj zaskakuje dzieci i rodziców tak, jak zima zaskakuje drogowców. Szkolna wyprawka to nie tylko podręczniki, zeszyty, piórnik czy plecak. Warto przejrzeć i uzupełnić garderobę dziecka, żeby później, kiedy rozpoczną się lekcje, nie zaprzątać sobie głowy bieganiem po salonach.
Program Dobry Start przewiduje 300 zł jednorazowego wsparcia dla uczniów rozpoczynających rok szkolny. O jego szczegółach mówił w Dzień Dobry TVN Olgierd Podgórski z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Od naszego gościa dowiedzieliśmy się, kto, gdzie i do kiedy może złożyć wniosek o przyznanie pieniędzy. Przedstawiciela ministerstwa zapytaliśmy również, jaki może być powód odrzucenia wniosku, czy pieniądze z programu Dobry Start są opodatkowane i czy podlegają egzekucji.
300 złotych na wyprawkę dla ucznia - to propozycja zapowiedziana przez premiera Mateusza Morawieckiego. Czy trzeba będzie spełnić jakieś warunki, aby otrzymać te pieniądze? Od kiedy będzie można składać wnioski? Tylko w wersji papierowej? Kiedy będą wypłacane pieniądze na wyprawkę? Ile tak naprawdę kosztuje wysłanie dziecka do szkoły? O pomyśle rządu rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: dziennikarzem TVN24 BIS Łukaszem Kijkiem i dyrektorką SP Nr 103 w Warszawie Danutą Kozakiewicz.