Nowy przedmiot w szkołach od września 2022
Od września w polskich szkołach pojawić ma się nowy przedmiot – Historia i Teraźniejszość. Ma zastąpić Wiedzę o Społeczeństwie w podstawowym zakresie nauczania. Po zmianach WOS-u będą już uczyć się tylko uczniowie klas profilowanych, w których ten przedmiot jest rozszerzeniem.
Szkoła
W programie przedmiotu Historia i Teraźniejszość mają się znaleźć przede wszystkim najnowsze wydarzenia polskiej historii, czyli od zakończenia II wojny światowej do czasów obecnych. Na stronie resortu edukacji opublikowano wyjaśnienie związane z wprowadzeniem tego przedmiotu:
Można powiedzieć, że to uzupełniona i poszerzona kontynuacja kursu historii najnowszej i wiedzy o społeczeństwie realizowanego w klasie VIII szkoły podstawowej. Będzie też zapewniona korelacja z podstawą programową historii w szkołach ponadpodstawowych, tak aby treści z zakresu historii najnowszej powtarzały się jedynie na tyle, na ile jest to konieczne.
Treści z dotychczasowego przedmiotu wiedza o społeczeństwie w zakresie podstawowym zostaną wkomponowane w kontekst historyczny, co umożliwi uczniom lepsze zrozumienie złożonych procesów historycznych oraz społeczno-politycznych.
Przysposobienie obronne wraca do polskich szkół
Drugą zmianą jest przywrócenie w szkołach przedmiotu zwanego przysposobieniem obronnym, w skrócie PO. W 2012 roku został zastąpiony przez "edukację dla bezpieczeństwa". Podobnie jak w przeszłości, na lekcjach PO omawiane będą zagadnienia dotyczące głównie sytuacji zagrożenia, takich jak wojna czy inne kryzysy. Mają być jednak uzupełniane o interesujące ćwiczenia. Ministerstwo zapowiada innowacje w programie PO, takie jak wprowadzenie szkoleń strzeleckich - nauki obsługi m.in. broni kulkowej i pneumatycznej.
Jeżeli niektóre szkoły nie będą mogły odpowiednio się przygotować i wdrożyć w życie szkoleń od września, będą miały na to czas do roku szkolnego 2024/2025.
Zobacz także:
- Elementy przysposobienia obronnego wrócą do szkół. "Chcemy, żeby dzieci przynajmniej raz były na strzelnicy"
- Polska szkoła. Czy oceny są potrzebne?
- Lubelskie liceum zrezygnowało z "jedynek". Jak powinno się oceniać w szkole?
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: msn
Źródło zdjęcia głównego: Image Source