Newsy

Zmiany w szkołach od września. Co czeka uczniów po wakacjach?

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
msn
szkolna tablica

Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiadało prace nad reformami w szkolnictwie. Jednym z pomysłów jest wprowadzenie nowych przedmiotów szkolnych. Co jeszcze zmieni się w szkołach od roku szkolnego 2022/23?

Nowy przedmiot w szkołach od września 2022

Od września w polskich szkołach pojawić ma się nowy przedmiot – Historia i Teraźniejszość. Ma zastąpić Wiedzę o Społeczeństwie w podstawowym zakresie nauczania. Po zmianach WOS-u będą już uczyć się tylko uczniowie klas profilowanych, w których ten przedmiot jest rozszerzeniem.

Szkoła

Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacjiDzień Dobry TVN
wideo 2/5

W programie przedmiotu Historia i Teraźniejszość mają się znaleźć przede wszystkim najnowsze wydarzenia polskiej historii, czyli od zakończenia II wojny światowej do czasów obecnych. Na stronie resortu edukacji opublikowano wyjaśnienie związane z wprowadzeniem tego przedmiotu:

Można powiedzieć, że to uzupełniona i poszerzona kontynuacja kursu historii najnowszej i wiedzy o społeczeństwie realizowanego w klasie VIII szkoły podstawowej. Będzie też zapewniona korelacja z podstawą programową historii w szkołach ponadpodstawowych, tak aby treści z zakresu historii najnowszej powtarzały się jedynie na tyle, na ile jest to konieczne.

Treści z dotychczasowego przedmiotu wiedza o społeczeństwie w zakresie podstawowym zostaną wkomponowane w kontekst historyczny, co umożliwi uczniom lepsze zrozumienie złożonych procesów historycznych oraz społeczno-politycznych.

Przysposobienie obronne wraca do polskich szkół

Drugą zmianą jest przywrócenie w szkołach przedmiotu zwanego przysposobieniem obronnym, w skrócie PO. W 2012 roku został zastąpiony przez "edukację dla bezpieczeństwa". Podobnie jak w przeszłości, na lekcjach PO omawiane będą zagadnienia dotyczące głównie sytuacji zagrożenia, takich jak wojna czy inne kryzysy. Mają być jednak uzupełniane o interesujące ćwiczenia. Ministerstwo zapowiada innowacje w programie PO, takie jak wprowadzenie szkoleń strzeleckich - nauki obsługi m.in. broni kulkowej i pneumatycznej.

Jeżeli niektóre szkoły nie będą mogły odpowiednio się przygotować i wdrożyć w życie szkoleń od września, będą miały na to czas do roku szkolnego 2024/2025.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: msn

Źródło zdjęcia głównego: Image_Source/Getty Images

Pozostałe wiadomości