Newsy

Elementy przysposobienia obronnego wrócą do szkół. "Chcemy, żeby dzieci przynajmniej raz były na strzelnicy"

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Justyna
Piąsta
Źródło:
"Fakt"
Osoba na strzelnicy

Minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiedział, że od września nastąpią zmiany w podstawie programowej edukacji dla bezpieczeństwa. Do przedmiotu mają powrócić najważniejsze elementy przysposobienia obronnego, m.in. strzelanie na strzelnicy i teoretyczna wiedza na temat broni.

Powrót przysposobienia obronnego do szkół

Przemysław Czarnek zadeklarował, że od przyszłego roku szkolnego przedmiot edukacja dla bezpieczeństwa będzie zawierał elementy przysposobienia obronnego, które zostało wycofane ze szkół w 2012 roku.

Nauka

Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Zmiany mają objąć uczniów klas ósmych szkół podstawowych i pierwszych klas szkół średnich. Plan zakłada, że poza nauką udzielania pierwszej pomocy, lekcje zostaną rozszerzone m.in. o zajęcia z bronią na strzelnicy. Uczniowie dowiedzą się również, jak reagować na syreny alarmowe. - Oczywiście strzelanie nie będzie obecne w szkole podstawowej. Do podstaw programowych trafią elementy zapoznania się teoretycznego z bronią. Natomiast w szkołach ponadpodstawowych chcemy, żeby dzieci przynajmniej raz były na strzelnicy i mogły oddać strzały - przekazał minister Czarnek w Polskim Radiu.

Przemysław Czarnek zapowiada zmiany

Dlaczego ministerstwo zdecydowało o zmianie podstawy programowej edukacji dla bezpieczeństwa? - Żeby Polacy umieli się obronić w sytuacji, kiedy będzie takie realne zagrożenie - powiedział w Telewizji Republika.

- Myślę, że gdybyśmy to zakomunikowali jeszcze kilka lat temu, to bylibyśmy poddani jakiejś mocnej krytyce ze strony opozycji. Dziś myślę, że wszyscy się zgadzają z tym, że przysposobienie obronne, najważniejsze elementy przysposobienia obronnego, które znamy z przeszłości, muszą wrócić. I wrócą od 1 września w ramach edukacji dla bezpieczeństwa - dodał Czarnek.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Justyna Piąsta

Źródło: "Fakt"

Źródło zdjęcia głównego: Joel Guay/Shodanphotos/Getty Images

Pozostałe wiadomości