Kiedy przyda nam się dokument ukończenia studiów? Czy w ogóle jest potrzebny?

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Puls Biznesu/Poradnik Pracownika/Głos Wielkopolski
Uścisk dłoni

Tegoroczni maturzyści mają jeszcze trochę czasu na podjęcie decyzji dotyczącej dalszego procesu kształcenia. Wielu młodych ludzi zastanawia się, czy od razu po liceum warto iść na uczelnię. Jak ważny jest dokument ukończenia studiów i czy warto go mieć?

Kiedy dyplom ukończenia studiów jest niezbędny?

Historie Billa Gatesa i Marka Zuckerberga znają prawie wszyscy. Porzucili oni uniwersytety na rzecz kariery, która zdecydowanie im się powiodła. To argument dla niektórych młodych dorosłych, aby porzucić myśl o studiach i wkroczyć na własną ścieżkę zawodową. Czy to jednak zawsze się sprawdza? Opuszczenie szkoły nie zawsze przynosi najlepsze efekty, zwłaszcza, że w niektórych dziedzinach dyplom jest wymagany.

Studia, zwłaszcza ukończone w staranny sposób, dają absolwentowi potężną dawkę wiedzy, użyteczną zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym.

Szkoła

Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacjiDzień Dobry TVN
wideo 2/5

- Na papiery patrzy się bardziej na początku kariery niż po kilkuletniej obecności na rynku, ale szczególnie w przypadku zawodów technicznych, analitycznych i finansowych kierunkowe wykształcenie jest elementem uwzględnianym w procesie selekcji - mówi dla Pulsu Biznesu, Magdalena Bylinowicz, starszy dyrektor wykonawczy HRK.

Na początku kariery formalna edukacja traktowana jest jako atut. Zwłaszcza, jeśli o stanowisko ubiega się kilka osób, w tym takie, które nie mają dyplomu. Są profesje, w których ukończenie danego kierunku studiów jest wymogiem formalnym, jak np. w medycynie czy dziedzinach związanych z prawem.

Czy studia są potrzebne?

Uczniowie, którzy kończą szkołę, mają twardy orzech do zgryzienia. Coraz częściej decydują się na rok przerwy, podczas którego szukają swojej życiowej ścieżki. Bywa również, że nie dostają się na wymarzone studia i planują podejście do kolejnej rekrutacji. Wielu też zadaje sobie pytanie, czy studia są im w ogóle potrzebne. Niestety odpowiedź nie jest prosta. Wszystko zależy od dziedziny, którą chcieliby się zająć. W branży IT nie brakuje zdolnych samouków. Nie ma jednak gwarancji, że każdy będzie umiał zdobyć taką wiedzę samodzielnie.

Chociaż zdobycie stopnia magistra nie sprawia, że po studiach znajdziemy pracę, to w wielu branżach papier może wiele ułatwić. W innych może się liczyć nasze doświadczenie i umiejętności, a pracodawcy nie będzie zależało na zatrudnieniu pracownika, który może pochwalić się dyplomem. W takich sytuacjach nie będzie konieczności przedstawienia świadectwa ukończenia uczelni, ale można spodziewać się dokładnego sprawdzania tego, co dana osoba potrafi.

Co jest ważniejsze - wykształcenie czy doświadczenie?

Co jest zatem ważniejsze - studia czy doświadczenie? Jak podaje portal poradnikpracownika.pl "Dla pracodawców z pewnością ważniejsze jest doświadczenie. Rekruterzy przede wszystkim zwracają uwagę na to, co robiliśmy w poprzednich miejscach pracy i jakie mamy umiejętności, a nie na to, jaką uczelnię skończyliśmy". 

Wiele firm zatrudnia także osoby ze stopniem licencjata lub inżyniera i to niekoniecznie z wykształceniem kierunkowym. W obecnych czasach stawia się bowiem na szeroko rozumianą elastyczność.

Rozpoczęcie pracy zaraz po maturze

Osoba, która podejmuje się pracy zaraz po maturze, wcale nie jest skazana na porażkę. Nie tylko prestiż studiów spada ostatnimi laty, ale nawet samej matury "[...] jeśli mówimy o maturze jako wartości samej w sobie, to w kontekście rynku pracy nie jest ona zbyt cenną informacją dla pracodawcy. Jej prestiż społeczny na przestrzeni ostatnich lat zdecydowanie zmalał - mówi dla dr Wiktoria Domagała z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu dla portalu Głos Wielkopolski. To pozwala nam wysnuć tezę, że i studia nie są niezbędne do podjęcia pracy.

Osoby, które decydują się na porzucenie studiów lub ich nierozpoczynanie, a skupiają się na swojej karierze zawodowej mogą być bardzo dobrymi pracownikami. Cenionymi umiejętnościami są głównie kompetencje specjalistyczne, a także umiejętności miękkie, jak dobra komunikacja, umiejętność współpracy i rozwiązywania problemów czy pozytywne nastawienie i otwarty umysł. Są to cechy, które nie wynikają z wykształcenia, a są bardzo ważne dla pracodawców.

Porzucenie studiów i oddanie się swojej pasji nie jest jednak gwarantem, że uda nam się rozwinąć biznes na poziomie takich sław, jak Bill Gates czy Zuckerberg. Warto też wspomnieć, że pierwszy z nich mimo porzucenia studiów ma tytuł naukowy przyznany mu przez Harvard University. Również twórca popularnej platformy Facebook wrócił na studia i ukończył Uniwersytet Harvarda, chociaż swój sukces osiągnął bez wykształcenia wyższego. 

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Puls Biznesu/Poradnik Pracownika/Głos Wielkopolski

Źródło zdjęcia głównego: fizkes/Getty Images

Pozostałe wiadomości