Newsy

Jakie studia wybierają młodzi ludzie? W tych zawodach bez problemu znajdziesz pracę

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Jakie kierunki studiów są atrakcyjne dla maturzystów?
Jakie kierunki studiów są atrakcyjne dla maturzystów? Dzień Dobry TVN
wideo 2/15

4 maja uczniowie ostatnich klas liceów i techników zdają pierwszy egzamin maturalny. Ogromna ich część będzie musiała później podjąć decyzję, która zaważy na ich dalszym życiu, a mianowicie jaki kierunek studiów wybrać? To niełatwe zadanie, bo możliwości jest bardzo dużo. O tym, jak młodzi ludzie mogą pokierować swoją przyszłością, rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Krzysztofem Biedrzyckim z Instytutu Badań Edukacji oraz Justyną Suchecką, dziennikarką TVN 24.

Jakie kierunki studiów cieszą się największą popularnością?

W minionym roku najwięcej młodych ludzi zdecydowało się kontynuować naukę na politechnikach. - Musimy rozdzielić dwie rzeczy. Liczby bezwzględne, gdzie dominuje informatyka, psychologia, medycyna, ale też gdzie jest najwięcej osób na jedno miejsce - mówił w Dzień Dobry TVN Krzysztof Biedrzycki, Instytut Badań Edukacji. W tej kategorii najwięcej chętnych jest na takie kierunki jak inżynieria internetu rzeczy oraz koreanistyka.

Od wielu lat niesłabnącą popularnością cieszy się psychologia. To dowód na to, że młodzi ludzie doskonale rozumieją, na jakie profesje jest ogromne zapotrzebowanie. - Widzimy, że bardzo dobrze się sprawdziły trendy na lata 2016-2020, bo to, co wtedy było prognozowane, nadal jest bardzo ważne. To jest nie tylko psychologia, ale wszystkie nauki o zdrowiu, informatyka. Tutaj naprawdę nie ma problemu ze znalezieniem pracy - mówiła w Dzień Dobry TVN Justyna Suchecka, dziennikarka TVN 24. Zdaniem naszej rozmówczyni osoby, które zdecydują się studiować psychologię, powinny się upewnić, czy uczelnia, którą wybiorą, na pewno właściwie przygotuje je do zawodu.

- Bardzo trzeba uważać, gdzie tę psychologię się studiuje, dlatego, że mamy teraz nadprodukcję kierunków, również na uczelniach, co do których nie wiemy, czy one dobrze przygotowują [...], można skończyć psychologię na świetnym uniwersytecie, z praktykami, ze stażami, a można też skończyć psychologię bardzo papierową. Ktoś, kto wybiera psychologię, powinien bardzo się tym zainteresować, co będzie na zajęciach - dodała.

Które kierunki młodzi ludzie wybierają najrzadziej?

- Coraz mniej (jest) kandydatów na studia nauczycielskie. Skutki mogą być dramatyczne za kilka lat, kiedy się okaże, że nie będzie fizycznie nauczycieli, bo w tej chwili jest tak, że nauczyciele odchodzą z zawodu. Natomiast może być tak, że po prostu ich nie będzie - mówiła Krzysztof Biedrzycki, Instytut Badań Edukacji.

Warto dodać, że młodzi ludzie przy wyborze kierunku studiów bardzo często kierują się tym, co mówią rodzina i przyjaciele. Wcale nie kierują się żadnymi badaniami. Trzeba też podkreślić, że ukończone studia nie są też żadnym gwarantem tego, że młody człowiek będzie później pracował w wyuczonym zawodzie. - Same studia to nie jest szkoła zawodowa. Oczywiście, jeśli ktoś studiuje medycynę - to tak. Miałem doktorantkę, po polonistyce, która podjęła pracę w szwajcarskim banku. Drogi są otwarte. To, że się wybrało jakiś kierunek, nie determinuje losu człowieka - mówił Krzysztof Biedrzycki, Instytut Badań Edukacji.

Jak często zmieniamy kierunek studiów? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Tom Werner/Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości