Parenting

Jak przygotować dziecko (i siebie) na pierwszy dzień w szkole? Poradnik dla rodziców

Parenting

Aktualizacja:
fot. damircudic/Getty Images

W życiu małego człowieka zdarza się wiele pierwszych razów – pierwszy ząbek, krok, słowo. Z czasem przychodzi też pora na pierwszy dzień w szkole, który z pewnością jest niezwykle stresujący. Odpowiednie nastawienie i przygotowanie pozwoli zredukować lęk przed nieznanym.

Jak właściwie przygotować dziecko na pierwszy dzień w szkole? Nie jest to łatwe zadanie, dlatego ta kwestia bardzo często spędza sen z powiek rodzicom przyszłych pierwszoklasistów. Poniżej znajdziesz niezawodne metody, które pozwolą twojemu dziecku i tobie powitać nowy rok szkolny z uśmiechem na ustach.

Przygotowanie dziecka na pierwszy dzień w nowej szkole

Przygotowanie dziecka na nowy rok szkolny warto rozpocząć kilka tygodni przed tym dniem. Żeby wiedziało, co je czeka, należy opowiedzieć mu, jak wygląda standardowy dzień w szkole, czego się nauczy, jak zmieni się jego rozkład dnia (można wspólnie ustalić jego plan uwzględniający lekcje, naukę i zabawę) oraz jak należy zachowywać się w stosunku do nowych kolegów i nauczycieli. Ważne jest zachęcenie dziecka do szkoły – nie strasz go nią! Świetnym pomysłem jest odwiedzenie wybranej placówki edukacyjnej jeszcze w wakacje, by maluch poznał drogę do szkoły, a także sam budynek, zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Wiele szkół organizuje także dni otwarte, pozwalające dzieciom i rodzicom na zapoznanie się z nią. Dobrym rozwiązaniem jest wyrobienie w dziecku nawyku dzielenia się z innymi i pomagania im. Powinno też pamiętać o takich zasadach, jak mycie rąk przed posiłkiem czy poszanowanie rzeczy innych dzieci. Dodatkowo maluch powinien znać swoje imię i nazwisko, adres i numer telefonu do rodzica – można mu zapisać te informacje w zeszycie czy notesie. Przed pierwszym dniem w szkole warto wzmocnić w dziecku poczucie własnej wartości i zwiększyć jego pewność siebie. Należy wskazać mu jego mocne strony i zalety – podbuduje to malucha i pomoże podołać nowym obowiązkom i nawiązać nowe relacje.

W czasie wakacji należy kupić dziecku podstawowe elementy wyprawki – takie jak plecak, piórnik, buty na zmianę, worek na nie (lista innych potrzebnych akcesoriów zapewne będzie podana na rozpoczęciu roku), oraz urządzić przyjazny kącik do spokojnej nauki. Pozwól dziecku uczestniczyć w wyborach i podejmowaniu małych decyzji, by poczuło się ważne i odpowiedzialne!

Jak wyglądają pierwsze dni w szkole?

Pierwszy dzień w szkole jest bardzo emocjonujący i ważny dla malucha. Powinno się towarzyszyć dziecku w tym dniu. Należy wstać wcześniej, by móc spokojnie przygotować się do wyjścia i dotrzeć do budynku szkoły punktualnie. Pierwsze dni to zazwyczaj czas, kiedy dziecko poznaje swój plan zajęć, nauczycieli i kolegów. Pozwól mu zabrać ulubionego pluszaka lub zabawkę do szkoły, jeżeli dzięki niemu poczuje się pewniej w nowej sytuacji. Zachęcaj je do nawiązywania nowych znajomości, w miarę możliwości możesz też zadbać o to, by miało z kim usiąść w ławce. Po oficjalnym rozpoczęciu roku szkolnego warto udać się z dzieckiem np. na pizzę, by w miłej atmosferze omówić wrażenia dotyczące tego ważnego wydarzenia.

Po kilku pierwszych dniach może pojawić się problem z niechęcią chodzenia do szkoły czy pozostawania w niej na tak długi czas. Nie należy stosować przekupstwa, by zachęcić dziecko do uczęszczania do placówki. Lepszym rozwiązaniem jest rozmowa z nim na temat jego ewentualnych problemów w szkole i powodów niechęci, a także wyeliminowanie ich. Należy być także punktualnym w kwestii odbierania dziecka ze szkoły. Świeżo upieczonemu pierwszoklasiście nie można zabraniać zabawy. Każdy z nas potrzebuje czasu na wypoczynek i rozrywkę, więc zmuszanie dziecka do ciągłej nauki może sprawić, że zniechęci się do zajęć.

Pomyśl o sobie…

Pierwszy dzień twojego dziecka w szkole jest nie lada przeżyciem również dla ciebie. Od teraz zmianie ulegnie harmonogram dnia – konieczne będzie znalezienie czasu na nowe obowiązki. Warto także nawiązywać nowe znajomości z innymi rodzicami. Jak przełamać pierwsze lody w nowych relacjach? Warto zgłosić się na ochotnika np. do trójki klasowej lub jako pomoc przy organizacji jakiejś uroczystości. Pozwoli to poznać bliżej innych rodziców oraz nauczycieli, a także zyskać sympatię dzieci. A twój maluch z pewnością będzie dumny z takiego zaangażowanego rodzica!

Mimo że być może pierwszy dzień w szkole twojego dziecka napawa cię smutkiem i nostalgią, nie powinnaś pokazywać dziecku swoich łez i negatywnych emocji. Mogą one zniechęcić malucha do szkoły, która zacznie mu się jawić jako straszne miejsce. Przed pierwszymi dniami w nowej szkole swojego dziecka zaplanuj, co będziesz robić w czasie, gdy jest ono na lekcjach, by oderwać myśli od przygnębiającego braku malucha w domu i nie zamartwiać się, czy u niego wszystko w porządku. Gwarantujemy, że z dobrym przygotowaniem dziecko da sobie radę!

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości