Porady

Cena wyprawki szkolnej wzrosła o ok. 30 proc. Czy można na czymś zaoszczędzić?

Porady

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Łukasz Kowalski
OszczędzaMY na wyprawce szkolnej
OszczędzaMY na wyprawce szkolnejDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Jak skompletować wyprawkę szkolną dla dziecka i nie zbankrutować? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Problem z finansami może spędzać sen z powiek, jednak są sprawdzone sposoby na to, by kupując zeszyty, piórniki i artykuły plastyczne nieco zaoszczędzić. Pateny na redukcję kosztów przedstawiamy w cyklu Dzień Dobry TVN "OszczędzaMY".

Wyprawka szkolna dla dziecka - gdzie szukać oszczędności?

Piotr Szychowiak jest sprzedawcą w sklepie papierniczym. - W zeszłym roku wyprawka wynosiła w granicach 280 zł. W tym roku 370 zł i mówimy tutaj o podstawowych artykułach. Czyli jest to wzrost o około 30 proc. - powiedział. - Rodzice w tym roku starają się trochę zaoszczędzić, kupując na przykład jeden blok dla dziecka zamiast kilku na zapas. Ten koszt rozłoży się w trakcie roku i nie będzie to już tak odczuwalne na starcie szkoły - dodał sprzedawca.

Podwyżki cen dały się we znaki Darii Bobak, która musiała skompletować wyprawki dla czwórki dzieci. - W zeszłym roku za zwykły zeszyt płaciłam 3,50 zł. W tym roku cena waha się między 5 a 7 zł. Zazwyczaj nie kupuję podręczników nowych. Dzieci korzystają z podręczników z klasy wyżej. W zeszłym roku zapłaciliśmy około 300 zł za podręczniki używane - przyznała. - Żeby zaoszczędzić, musiałam pojechać do większego miasta do hipermarketu i kupić tam całą wyprawkę. Wydałam 900 zł na same akcesoria plastyczne, zeszyty i to nie dla wszystkich dzieci, bo część rzeczy miałam z zeszłego roku - dodała Bobak.

Z kolei Gaja Tyralska czeka, aż akcesoria szkolne będą przecenione. - Szczerze liczę na promocje i że ten cały szał w tej chwili, żeby na 1 września mieć skompletowaną wyprawkę, minie. Sklepy będą chciały wyprzedać ten towar, więc wtedy ja się też rzucę na uzupełnienie mojej wyprawki - powiedziała.

Jak zaoszczędzić na wyprawce szkolnej dla dziecka?

W ramach programu rządowego "Dobry Start" każdemu uczącemu się dziecku przysługuje jednorazowy dodatek finansowy w wysokości 300 zł. Aby uzyskać świadczenie, należy wypełnić wniosek online do końca listopada.

Garść porad dotyczących redukcji kosztów ma też Nauczyciel Roku - Przemysław Staroń. Według pedagoga zanim wpadniemy w szał szkolnych zakupów, najpierw powinniśmy przeprowadzić inwentaryzację.

- Sprawdźmy, co mamy w domu. Możemy to zrobić wspólnie, familijnie. Przygotować wszelkie rzeczy papiernicze, podręczniki, odzież i rzetelnie zobaczyć, co jest. Problemem są często różnego rodzaju repetytoria. Sprawdźmy, co fizycznie mamy. Co mamy w sferze najbliższej, może ma coś ktoś ze znajomych - doradził Staroń. - Okazuje się, że bardzo łatwo można odzyskać zeszyt, przyglądając się, ile jest ich z zeszłego roku, które nie zostały zapisane, bo to jest standard - dodał Nauczyciel Roku 2018 roku.

Na czym jeszcze można zaoszczędzić? Zobacz więcej porad w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki programu dostępne są na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości