Twoja pociecha nie chce odrabiać pracy domowej? Być może popełniasz te błędy. "Dziecko się broni albo boi"

Praca domowa
Odrabianie lekcji z dzieckiem
Źródło: EmirMemedovski/GettyImages

Każdy rodzic marzy o tym, by jego pociecha chętnie odrabiała zadania domowe. Wracając po całym dniu pracy czy wykonywania innych równie ważnych obowiązków, marzymy o spokoju i odpoczynku. Nie chcemy dodatkowo denerwować się na dziecko, które reaguje butem na prośbę o zrobienie lekcji do szkoły. Jak je zmotywować? O tym opowiedział dr Mateusz Grzesiak.

Jak motywować dziecko do odrabiania prac domowych?

Jak rozmawiać z pociechą, by sama chętniej realizowała ten obowiązek? Według dr Mateusza Grzesiaka istotna tu będzie długoterminowa motywacja. Postarajmy się pokazać, jak wiele korzyści płynie z pogłębiania wiedzy. Warto też połączyć naukę z tym, czym interesuje się dziecko.

Dzieci

Dzieci

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci

- Mówmy do niego językiem korzyści. "Robiąc pracę domową teraz, będziesz miał wolne popołudnie i zrobisz w jego czasie to, na co masz ochotę". Nagradzać werbalnie (komplement) i niewerbalnie (przytulić) za to, że podejmuje działania, które są pozytywne dla nauki - wyjaśnia ekspert.

Czy jest odpowiednia pora na wykonywanie zadań domowych? Jak podkreśla Mateusz Grzesiak, jest ich aż pięć:

  • zaraz po szkole;
  • po pół godzinie przerwy od powrotu do domu;
  • przed obiadem;
  • po kolacji;
  • tuż przed snem.

- Dzieci z podstawówki dobrze by odpoczęły w domu minimum 30 minut i potem zabrały się za pracę domową. Co do starszych dzieci, wiele zależy od zwyczajów panujących w domu, np. kiedy jedzą kolację - radzi psycholog. - Ważne, by stworzyć dziecku nawyk systematycznego odrabiania pracy domowej - co dzień o tej samej porze. Uwaga, by nie zostawiać jej robienia na ostatnią chwilę przed snem - dodaje.

Naucz dziecko samodzielności

Jeżeli chcemy, aby dziecko samodzielnie realizowało obowiązek odrabiania zadań domowych, warto pokazywać, że doceniamy jego zaangażowanie. Dr Mateusz Grzesiak uważa, że w tym przypadku sprawdzi się nagradzanie pociechy. Co jeszcze?

- Stymulowanie autonomii pytaniami: "Jak Ty byś to zrobił?", "Jakie masz zdanie na ten temat?". Wspieranie organizacyjnie - pomaganie w budowaniu nawyków, czyli robieniu prac domowych o stałych porach w stałych miejscach. Uczenie samodzielności w życiu. Nie dominować, nie pozostawiać samemu sobie. Pokazywać pozytywne wzorce samodzielności i korzyści z niej wynikające - zaznacza.

Jak zorganizować warunki do pracy w domu?

Pamiętajmy, że pociecha powinna mieć odpowiednie warunki, by móc skupić się na zaplanowanym zadaniu. Ekspert radzi, aby przypomnieć dziecku życzliwie i spokojnie, że za 15 minut zaczyna się praca domowa, szczególnie jeśli jest mniejsze i potrzebuje takiego wsparcia.

Jakie warunki sprzyjają koncentracji? Warto, aby maluch miał pod ręką wszystkie potrzebne przybory, odpowiednie oświetlenie, wodę do picia i temperaturę 20 stopni Celsjusza. - Można podzielić pracę domową na mniejsze części i robić przerwy 10-15-20 minut, w zależności od wieku, co 30-45-60 minut. Wyłączyć telewizję, odłożyć telefon i ustalić cele - tłumaczy psycholog.

Co robić, gdy dziecko odmawia współpracy?

Zdaniem dr. Mateusza Grzesiaka, powinniśmy skupić się na emocjach, które odczuwa dziecko w danej chwili. Zapytajmy, co czuje, okażmy mu wsparcie i zrozumienie. Życzliwie przypomnijmy mu, że pracę domową trzeba zrobić i nie ma sensu od tego uciekać, bo każdy uczeń ma taki obowiązek. Spokojnie stawiajmy granice, gdy zauważymy u niego rozproszenie.

W rozmowie z dzieńdobry.tvn.pl specjalista wskazał również najczęstsze błędy, które popełniają rodzice. Jednym z nich jest wykonywanie pracy domowej za pociechę. Nie możemy również reagować złością. - Wtedy dziecko się broni albo boi, w obu przypadkach skupiając na przeżyciu zagrożenia, a nie na pracy domowej - zauważa.

W pozytywnym rozwiązaniu sytuacji nie pomoże też brak wsparcia, nieuwzględnienie jego potrzeb, czy dominowanie cechujące się brakiem szansy na własne zdanie i przestrzeń. Dużym błędem jest także narzekanie na pracę domową czy szkołę.

- Tym samym dolewamy oliwy do ognia. Kłócenie się, dzień w dzień, o pracę domową - to zjawisko powinno być adresowane spokojnie, rozsądnie, systemowo - podsumowuje dr Mateusz Grzesiak.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości