Druskienniki – uzdrowisko, które warto odwiedzić

Franz Marc Frei/Getty Images
Franz Marc Frei/Getty Images
Druskienniki to znane litewskie uzdrowisko i kurort cieszący się dużą popularnością. To stosunkowo niewielkie miasto, w którym można odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. Tamtejsze źródła mineralne i pokłady borowiny pomogą skutecznie naładować baterie.

Atrakcje w Druskiennikach przyciągają turystów z całej Europy. Uzdrowisko oferuje niczym nieskrępowany kontakt z naturą.

Co warto wiedzieć o Druskiennikach?

Druskienniki to niewielkie miasto położone nad Niemnem, gdzie znajdują się najnowocześniejsze litewskie uzdrowiska. Do ich największych zalet zalicza się m.in. obecność bogatych pokładów borowin (rodzaj torfu o właściwościach zdrowotnych) oraz wiele źródeł mineralnych. Miasto liczy około 17 tysięcy mieszkańców. Turyści przyjeżdżają tam przede wszystkim w celu odwiedzenia sanatoriów. W całym mieście jest ich dziewięć. Oprócz uzdrowisk w Druskiennikach znajduje się również centrum balneologiczne.

O Druskiennikach po raz pierwszy zrobiło się głośno w XVII wieku. Zwróciły one uwagę Stanisława Augusta Poniatowskiego, który dowiedział się o tamtejszych źródłach słonej wody. W tamtych okresie dla Rzeczypospolitej były one wyjątkowo cenne, gdyż po pierwszym rozbiorze Polska utraciła kopalnie soli. Badania jednak wykazały, że tamtejsza woda nie nadaje się do picia, ale za to ma właściwości zdrowotne. W 1794 roku litewskie miasto uznano za uzdrowisko i do dzisiaj odwiedzają je turyści z całej Europy. Atrakcje Druskiennik, a jest ich sporo, cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Co ciekawego można zobaczyć w Druskiennikach na Litwie?

Miasto oferuje liczne rozrywki na najwyższym europejskim poziomie. Można tam skorzystać m.in. z nowoczesnego Aquaparku Druskienniki, stoku narciarskiego oraz odpocząć w jednym z luksusowych hoteli.

Basen w Druskiennikach to jedna z popularniejszych rozrywek w mieście. W tej części Europy nie ma sobie równych pod względem infrastruktury. Obiekt jest nowoczesny i oferuje wiele atrakcji, takich jak ekstremalne zjeżdżalnie oraz kompleks łaźni i saun. Oprócz tego na terenie basenu znajdują się restauracje, pool-bar oraz strefa dla dzieci. W sezonie letnim warto zażyć kąpieli w jednym z tamtejszych jezior, czyli Margeliu Akys lub Druskonis.

Kolejną z popularnych atrakcji jest park linowy, którego ogólna długość wynosi ponad 4 km. Trasy ustawione są na drzewach, a najdłuższa z nich ma ponad 0,5 km. Na każdej z tras czekają na turystów różne zadania sprawnościowe podnoszące poziom adrenaliny. Basen w Druskiennikach i park linowy to tylko nieliczne z atrakcji. Oprócz nich warto odwiedzić, chociażby willę Kiersnowskich, zbudowaną na początku XX wieku. Posiadłość znajduje się niedaleko parku, nad brzegiem jeziora Druskonis. W willi znajduje się Muzeum Miejskie z ekspozycją przedstawiającą historię kurortu. Można tam również obejrzeć specjalne naczynia przeznaczone do picia wód mineralnych.

Miłośnicy dobrej kuchni mogą udać się do jednej z restauracji w Druskiennikach. Mimo że jest ich w samym mieście dużo, nie każda oferuje tradycyjne litewskie dania. Co ciekawe, w niektórych lokalach kelnerzy są ubrani w stroje pionierów, a potrawy przypominają te z czasów komunistycznych. Serwowane posiłki są sycące i pomagają odzyskać energię po całym dniu aktywnie spędzonym np. na stoku w Druskiennikach.

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicach Druskiennik?

Miasto słynie z fantastycznych uzdrowisk. Co roku przyjeżdżają tam tysiące osób, by zażywać borowinowych kąpieli oraz wdychać słone powietrze. Wśród odwiedzających dużą popularnością cieszy się także Wyspa Miłości, która w 1930 roku była często odwiedzana zarówno przez gości, jak i lokalnych mieszkańców. Wówczas była to najpopularniejsza plaża, na którą można było się dostać po przekroczeniu mostu nad Niemnem. Obecnie wyspę można obejrzeć podczas przejażdżki kolejką linową lub rejsu statkiem z Druskiennik. Wyspa Miłości od 1960 roku jest bowiem rezerwatem botanicznym.

Jak przygotować się do zwiedzania Druskiennik?

Wjazd i wyjazd z Litwy odbywa się bez kontroli zakupionych i przewożonych towarów, o ile nie są przeznaczone na sprzedaż i mieszczą się w unijnych limitach. W przeciwnym wypadku może dojść do konfiskaty towarów, a nawet do nałożenia dodatkowej kary, np. odebrania pojazdu. Nie ma obowiązku wcześniejszych szczepień ochronnych, a obywatele RP ubezpieczeni w NFZ mogą korzystać z litewskiej opieki medycznej. Aby jednak uzyskać to prawo, należy wcześniej wyrobić w NFZ europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego. W sklepach w Druskiennikach obowiązującą walutą jest euro, a językiem urzędowym litewski, choć można porozumieć się także po rosyjsku, polsku i angielsku.

Zobacz wideo: Wilno i Lublin połączone wirtualnym portalem. Można się uśmiechnąć i pomachać

Zobacz także:

Grenada – archipelag na Karaibach. Co warto zobaczyć na wyspie?

Zmiany w pociągach podczas wakacji. Sprawdź, jak będzie wyglądać podróż

Wyruszył na tratwie nad Morze Czarne. Podróżuje nadal, choć musiał zmienić środek transportu. "Nie ma opcji, żebym zrezygnował"

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości