Świat

Polinezja Francuska – rajskie wyspy na końcu świata. Co warto zobaczyć?

Świat

Autor:
Adrian
Adamczyk
Polinezja Francuska – rajskie wyspy na końcu świata

Polinezja Francuska to aż 5 archipelagów z łącznie 150 wyspami. Jest to terytorium zamorskie Francji, dlatego obowiązuje tam właśnie ten język. Łączna powierzchnia wysp to ponad 3000 kilometrów kwadratowych. Znajdziemy tam wręcz rajskie krajobrazy – góry, piękne plaże i szmaragdowy ocean.

Najpopularniejsze wyspy Polinezji Francuskiej to Tahiti, Bora-Bora oraz Moorea. Archipelagi, które tworzą liczne wyspy to: Wyspy Pod Wiatrem, Na Wietrze, Tubuai, Tuamotu i Gambiera oraz Markizy. Stolicą Polinezji Francuskiej jest Papeete – 26-tysięczne miasto z portem lotniczym i morskim. Gospodarka tych rajskich wysp opiera się na rybołówstwie (w tym połowie i handlu perłami), turystyce i rolnictwie. W Polinezji Francuskiej szczególnie dobrze poczują się fani nurkowania. Nie brakuje kolorowych raf koralowych, ciekawych okazów ryb i dość często można spotkać przyjacielskie delfiny.

Aggie opowiada o swoich podróżach. Ile krajów odwiedziła gwiazda?
Aggie opowiada o swoich podróżach. Ile krajów odwiedziła gwiazda? Źródło: Dzień Dobry TVN Online

Praktyczne informacje o Polinezji Francuskiej

Kiedy jechać na Polinezję Francuską? Najbardziej korzystny moment do odwiedzenia wysp jest między czerwcem a październikiem, kiedy trwa pora sucha. Temperatury wtedy oscylują wokół 25 stopni Celsjusza. Najgoręcej jest w styczniu, jednak wtedy również trwa pora deszczowa. Na wyspy nie jest trudno się dostać, ponieważ wiele linii lotniczych oferuje bezpośrednie przeloty z Europy do Papeete – stolicy Polinezji. Na miejsce można dostać się również drogą morską z Australii i Nowej Zelandii. Odwiedzając Polinezję Francuską, wiza nie jest potrzebna, o ile nie planujemy pobytu dłuższego niż 90 dni. Hotele w kurortach turystycznych i dużych miastach są zazwyczaj dość drogie, jednak nie brakuje tu również tańszych hosteli i prywatnych kwater na przedmieściach. Doświadczeni podróżnicy szacują, że przeżycie dnia na jednej z tych pięknych wysp to koszt ok. 100 dolarów amerykańskich, a w wersji niskobudżetowej, podobno jest to możliwe za 25 dolarów. Do poruszania się po konkretnych wyspach, najlepiej jest wynająć skuter, rower lub samochód, dużą popularnością cieszą się również objazdowe wycieczki konno. W kurortach turystycznych można również wynająć jacht lub popłynąć nim na zorganizowaną wycieczkę. Polinezja Francuska, szczególnie Bora-Bora i Tahiti, słyną z dość drogich taksówek. Jeśli chodzi o obrót pieniędzmi, nie ma problemów z płatnościami kartą – w każdym większym sklepie czy restauracji można znaleźć terminale.

Polinezja Francuska – co warto zobaczyć?

Najchętniej odwiedzane wyspy Polinezji Francuskiej to Bora-Bora, Tahiti, Huahine i Moorea. Największą z nich jest Tahiti – centrum administracyjne i kulturalne całej Polinezji. Wyspa słynie z widoków rodem z bajki – błękitne laguny, białe piaski, palmy i mnóstwo uśmiechniętych i pomocnych tubylców. Ciekawa jest stolica wysp – Papeete. Warto zobaczyć w niej ratusz, muzeum pereł, świątynię Pafoai, katedrę i park Bougainville. Znajduje się tutaj również mnóstwo luksusowych hoteli, w tym popularne domki na wodzie kryte trzciną. Piękną wyspą pochodzenia wulkanicznego jest Moorea, która również słynie z rajskich plaż oraz wysokich, skalistych gór. Polecana jest wycieczka quadami na punkt widokowy Magic Mountain w miejscowości Papeotai. Warto odwiedzić również.

Lagoonarium, gdzie z bliska można oglądać piękną, kolorową lagunę i żyjące w niej zwierzęta. Wystarczy do tego minimalna umiejętność pływania. Obowiązkowe jest również odwiedzenie malowniczej Zatoki Cooka. Kolejna wyspa warta odwiedzenia to malutka, 75 metrowa, wysepka Huahine z niesamowitymi widokami, których nie da się zapomnieć. Warto wybrać się na trekking na szczyty Mount Turi (669 m n.p.m.) i Pohuerahi (462 m. n.p.m.). Należy wspomnieć również o Bora-Bora (jej powierzchnia wynosi 22 km²) – ważnym ośrodku turystycznym ze wspaniałymi plażami, przepiękną rafą koralową oraz centrum hodowli unikalnych, czarnych pereł. Wiele osób określa ją najpiękniejszą i najbardziej egzotyczną wyspą świata. Turyści dopływają tutaj promem z Tahiti. Wyspa słynie z tego, że jest luksusowa i droga – właśnie dla takich turystów jest tam najwięcej miejsca. Wiele celebrytów i osób ze świata biznesu decyduję się brać tam ślub, w specjalnej kaplicy zawieszonej nad wodą. Bora-Bora to jedna z lepszych wysp Polinezji Francuskiej, jeśli chodzi o kitesurfing i windsurfing. Znajduje się tutaj dość sporo wypożyczalni sprzętu. Obowiązkowo odwiedzić trzeba Koralowy Ogród – naturalnie utworzony, wodny park, gdzie zobaczymy płaszczki, rekiny rafowe i przepiękną rafę koralową.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Andia/Getty Images

Pozostałe wiadomości