Styl życia

Najpiękniejsze regiony Francji – gdzie warto pojechać?

Styl życia

Szampania

Na wycieczkę historyczną, na narty, a może po prostu na plażę? Różne regiony Francji oferują wszystko, czego dusza turysty i podróżnika zapragnie.

Francja to nie tylko Paryż i wieża Eiffla. W różnych turystycznych regionach Francji znajdziemy także inne atrakcje – od baśniowych zamków w Dolinie Loary przez średniowieczne zabytki i wina Prowansji po zimowe kurorty francuskich Alp. Doradzamy, które regiony Francji warto odwiedzić i co w nich zobaczyć.

Najpiękniejsze regiony Francji i ich atrakcje

Region Centralny – Dolina Loary

Dolina Loary najbardziej znana jest oczywiście z dobrze zachowanych zamków, których znajdziemy tu ponad 300. Najczęściej odwiedzanym obiektem tego regionu Francji jest zbudowany w 1467 roku zamek Ainay-le-Vieil. Warto jednak pamiętać, żę Dolina Loary to nie tylko zamki – możemy tu skosztować przepysznych win, odwiedzić wspaniałe ogrody, a tutejsze trasy rowerowe należą do najpiękniejszych w Europie. W Dolinie Loary znajduje się także największy w Europie orientalny ogród – Parc Oriental de Maulévrier. Inną atrakcją Doliny Loary jest kompleks jaskiń, znanych jako Jaskinie Troglodytów. Dawniej był zamieszkany przez ludzi pierwotnych, dziś znajdują się w nim sklepy, muzea i restauracje.

Francuskie Alpy

Francuskie Alpy to przede wszystkim kurorty zimowe, takie jak Chamonix, Grenoble czy Albertville. To popularny kierunek wśród wielbicieli sportów zimowych i wspinaczki – to tutaj znajduje się najwyższy szczyt Europy, Mont Blanc. Latem można natomiast korzystać z uroków kurortów takich jak Evian, czy słynącego z gorących źródeł Aix-les-Bains. Warto wybrać się także nad Jezioro Genewskie – częściowo należące do Szwajcarii – by podziwiać tamtejsze krajobrazy.

Normandia

Wielu osobom kojarzy się z II wojną światową i słynnym D-Day (desantem sił sprzymierzonych w Normandii). W tym regionie Francji znajdziemy więc liczne muzea i pomniki upamiętniające tamto wydarzenie. W stolicy Normandii, Caen, można podziwiać zamek Wilhelma Zdobywcy, w którym dodatkowo można zwiedzić muzeum poświęcone temu regionowi Francji.

Znajdujące się w Normandii miasteczko Giverny jest często odwiedzane przez miłośników sztuki, ze względu na muzeum impresjonizmu. Z kolei Mont Saint Michel to jedna z największych atrakcji w Europie – widok na znajdujące się na wyspie sanktuarium Michała Anioła zapiera dech w piersiach.

Alzacja

Alzacja jest zdaniem wielu osób bardziej niemiecka niż francuska – zarówno pod względem dziedzictwa, kultury, jak i kuchni. Może nie ma tam win takich jak w Dolinie Loary, ale widoki są nieziemskie – jednym z najbardziej charakterystycznych są wioski z pięknie pomalowanymi chatami krytymi strzechą, których nie spotkamy w żadnym innym regionie Francji.

Choć większość mieszkańców mówi tam po francusku, to wyraźnie niemieckim akcentem. Kuchnia jest swoistą mieszanką Niemiec i Francji – spotkamy tu np. dania z kiszonej kapusty. Oprócz tego wiele miast w tym regionie ma niemiecko brzmiące nazwy – jedne z najczęściej odwiedzanych to Eguisheim i Kaysersberg. Stolicą regionu jest Strasburg – siedziba Parlamentu Europejskiego. W centrum miasta znajdziemy m.in. gotycką katedrę – jedną z najczęściej odwiedzanych we Francji.

Prowansja

Głównym miastem Prowansji jest Avignon, które znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Od wieków był jednym z centrów europejskiej kultury. Dziś znajdują się tu liczne muzea, kościoły i ogrody.

To średniowieczne miasto słynie z olbrzymiego papieskiego pałacu Palais des Papes oraz innych historycznych atrakcji, takich jak jak most Pont Saint Bénezet czy Chapelle Saint-Nicolas d'Avignon. XIV wieku Avignon był jednym z centrum katolicyzmu i niektórzy papieże rezydowali w nim częściej niż w Rzymie. Każdego lata odbywa się tu trzytygodniowy „Festival d'Avignon”. W tym czasie mają miejsce liczne koncerty i przedstawienia teatralne, które organizowane są w najpiękniejszych lokalizacjach miasta, np. na dziedzińcu Pałacu Papieskiego.

Burgundia

W Dijon, stolicy Burgundii, znajduje się jedno z najlepiej zachowanych historycznych centrów miast we Francji. Burgundia słynie także z musztardy, likieru z czarnej porzeczki oraz burgundzkich win. Będąc w Dijon lub innym z miast regionu, warto spróbować wszystkich tych przysmaków.

Wśród średniowiecznych ulic Dijon znajdziemy liczne atrakcje turystyczne takie, jak Palais de Ducs, ogród botaniczny Jardin de l'Arquebuse czy średniowieczną rzeźbę Czarnej Madonny (Notre-Dame de Bon-Espoir ).

Lazurowe Wybrzeże (Riwiera Francuska)

Festiwal filmowy w Cannes, kasyna w Monte Carlo i plaże Saint Tropez to wizytówki Lazurowego Wybrzeża. Nicea, uważana za nieoficjalną stolicę tego regionu, oferuje nie tylko plaże, ale także muzea i galerie sztuki takie jak Musée ďArt Moderne. Z kolei Cannes to miasto luksusu: drogie hotele, restauracje i kluby, ale także malownicze zatoki. W trakcie wizyty w Monte Carlo (które należy do Księstwa Monako) warto zwiedzić tor Formuły 1 i Wielkie Apartamenty Pałacu Książęcego.

Zobacz wideo: Limoges - stolica francuskiej porcelany

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości