Podróże

Chamonix – co warto zobaczyć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Chamonix (Francja) to mała miejscowość położona na wschodzie kraju przy granicy ze Szwajcarią. Leży u podnóża jednej z najczęściej odwiedzanych gór na świecie – Mont Blanc. Chamonix może zainteresować swoim położeniem, stokami narciarskimi i kolejkami górskimi.

Zarówno doliny Chamonix, jak i widoki z gór zapadają w pamięć na całe życie temu, kto choć raz odwiedzi tę bajeczną, górską miejscowość. Główną atrakcją Chamonix są oczywiście stoki narciarskie, ale równie ciekawa jest podróż kolejką górską, której najwyższa stacja stanowi jednocześnie najwyżej położoną stację kolejki linowej na świecie.

Chamonix – co warto zobaczyć?

Chamonix (Francja), a właściwie Chamonix-Mont-Blanc lub Mont-Blanc-Chamonix, to jeden z najpopularniejszych i najlepszych ośrodków narciarskich. Chamonix jest miejscowością turystyczną, usytuowaną na wschodzie Francji, tuż przy granicy ze Szwajcarią, we francuskim regionie Owernia-Rodan-Alpy. Miejscowość zamieszkuje zaledwie ok. 10 tys. osób. Podczas wakacji zimowych Chamonix może przypominać jednak miejsce znacznie bardziej zaludnione. Wszystko to ze względu na intensywny ruch turystyczny związany ze sportami zimowymi, jakie można uprawiać w Chamonix – narty i snowboard to tylko początek atrakcyjnej propozycji miejsca z podnóża francuskich Alp.

Jak sama nazwa wskazuje, Chamonix (miasto i wsie) leży u podnóża góry Mont Blanc – trzeciego najczęściej odwiedzanego szczytu w Europie. Gmina Chamonix liczy szesnaście pobliskich wiosek, a infrastruktura turystyczna jest bardzo silnie rozbudowana, zapewniając wygodny transport z jednego miejsca do drugiego. W górskich kurortach turystycznych, takich jak Chamonix, kolejki górskie są normą, jednakże to właśnie w tym właśnie miejscu będziemy mogli skorzystać z najwyżej położonej kolejki linowej na świecie. Prowadzi ona na południową iglicę góry. Stacja w Chamonix wysokością sięga 1035 metrów n.p.m., natomiast najwyższa stacja – aż 3802 metrów n.p.m. Wjazd na szczyt daje możliwość podziwiania widoków, których z pewnością nie zapomnimy do końca życia. W trakcie podróży trzeba być jednak uważnym – trwa ona jedynie 20 minut w jedną stronę.

W Chamonix ciekawe miejsca do odwiedzenia to przede wszystkim stoki narciarskie. Miasteczko nie posiada wielu dodatkowych atrakcji, ale oczywiście znajdziemy w Chamonix mnóstwo restauracji i hoteli na najwyższym poziomie. Warto wiedzieć, że to właśnie w Chamonix odbyła się pierwsza olimpiada (I Zimowe Igrzyska Olimpijskie) w 1924 roku. Ciekawostką jest w Chamonix lodowiec, konkretnie Mer de Glace, który spoczywa na zboczach masywu góry i jest najdłuższym lodowcem w całej Europie. Niewątpliwie bardzo ważną w Chamonix atrakcją jest spacer po górskich dolinach Chamonix, jak i po miasteczku, które wygląda niczym z pocztówki. Drobna, ceglana zabudowa idealnie wpisuje się w górski klimat. Zwiedzając uliczki Chamonix, warto zajrzeć do jedynego, ale niezwykle urodziwego, muzeum w mieście – Muzeum alpinistycznego w Chamonix.

Chamonix – trasy narciarskie

W Chamonix uprawia się wiele sportów – oprócz snowboardu i narciarstwa popularne jest paralotniarstwo i wspinaczka. W Chamonix latem możemy wyruszyć również na kajaki. Jeżeli w trakcie pobytu zobaczymy paralotniarza z przypiętymi nartami, nie powinniśmy się zbytnio dziwić – to tzw. speedflying, czyli sport ekstremalny będący połączeniem paralotniarstwa i narciarstwa.

Największe wrażenie na miłośnikach białych sportów robią w Chamonix trasy narciarskie, które zapewniają niezapomniane przeżycia. Stoki przeznaczone są głównie dla osób zaawansowanych – trasy narciarskie są bardzo trudne i wymagające. To właśnie przez wzgląd na tak trudne warunki sam Mark Twain określił Chamonix jako "największe zagłębie śmierci sportowej na świecie". Chamonix jest więc odpowiednim miejscem dla profesjonalistów. Przykładowo, zjeżdżając stokiem Piste de Pylônes, pokonamy ponad kilometr różnicy wysokości, przejeżdżając wyłącznie trzy i pół kilometra długości. Pamiętajmy jednocześnie, aby nie zjeżdżać zbyt brawurowo, gdyż może się to skończyć tragedią. W Chamonix istnieje bardzo wyspecjalizowany zespół usług przewoźników i instruktorów, w skład których nierzadko wchodzą również byli zawodowi sportowcy. Warto ich wynająć, aby jadąc pod okiem doświadczonych specjalistów zwiększyć prawdopodobieństwo bezpiecznej rozrywki.

Chamonix – dojazd i skipassy

Do francuskiej stolicy ekstremalnego narciarstwa, Chamonix, możemy dostać się na dwa sposoby – koleją wąskotorową (linia Saint-Gervais-Vallorcine) lub samochodem poprzez drogę krajową nr N205 (tzw. biała droga, jednakże zawsze przejezdna).

Warto wspomnieć o obowiązujących w Chamonix skipassach. Skipassy to karnety turystyczne, które uprawniają posiadacza do korzystania z wyciągów i tras narciarskich. W przypadku Chamonix dzienny skipass kosztuje ok. 50 euro, a karnet tygodniowy ponad 250 euro. Trzeba przyznać, że dla przeciętnego Polaka to dużo. Nie zapominajmy jednak, że Mont-Blanc-Chamonix stanowi miejsce elitarne wśród wszelkich stoków narciarskich.

Zobacz wideo: Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi

Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi
Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Nicolas Jubin / EyeEm / Getty Images

Pozostałe wiadomości