Świat

Colmar, Francja – atrakcje turystyczne malowniczego miasteczka

Świat

Aktualizacja:
miasteczko Colmar, Francja, widoki, kamieniczki, rzeka, klimatyczne miejsce, budynki, miasto

Colmar to francuskie miasto położone na wschodzie kraju między rzeką Ren a masywem górskim Woezów. Słynie z wielu ciekawych zabytków, a także produkcji doskonałych win. Co warto zobaczyć podczas pobytu w miasteczku Colmar we Francji?

Colmar znajduje się na terenie historycznej Alzacji. Do głównych zalet miasta należą dobra lokalizacja, łagodny klimat i przepiękna architektura, która zachwyca przyjezdnych z całego świata. Ciekawe atrakcje Colmar to również urokliwe wodne kanały, przywodzące na myśl włoską Wenecję, a także rozbudowana sieć winnic pozwalająca na skosztowanie pysznych trunków. Dzięki obecności tak wielu interesujących miejsc francuskie miasteczko jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów.

Colmar, Alzacja – miasto na szlaku wina

Francuski Colmar zlokalizowany jest na trasie tzw. Alzackiego Szlaku Winnego, na terenie którego prężnie rozwija się przemysł winiarski. Dzięki połączeniu tradycji z nowoczesnością tamtejsi producenci dostarczają na rynek wyjątkowo pyszne odmiany trunku, które znajdują uznanie nawet największych koneserów. Colmar w Alzacji stanowi centralny punkt szlaku i znany jest jako capitale des vins d'Alsace, czyli stolica alzackich win. Oprócz tego na jego terenie znajduje się centrum kontroli apelacji lokalnych gatunków.

Ciekawą atrakcją w Colmar może być wizyta w okolicznych winnicach połączona z degustacją wina. Takie rozwiązanie spodoba się wszystkim miłośnikom tego klasycznego trunku. Popularne są zwłaszcza całodniowe wycieczki objazdowe, podczas których można odwiedzić kilka winnic zlokalizowanych nie tylko w Colmar, ale również w pobliskich miejscowościach.

"Mała Wenecja", czyli słynna atrakcja turystyczna w Colmar

Zwiedzanie Colmar może okazać się dużym przeżyciem estetycznym. Nie bez przyczyny miasto to określane bywa mianem najpiękniejszego miejsca Alzacji. Na jego terenie znajduje się wiele zabytkowych domów, których podstawę stanowi charakterystyczna konstrukcja muru pruskiego, zachwycająca swoim oryginalnym układem. Oprócz tego historyczne budowle bardzo często ozdobione są kwiatami, których kaskady dosłownie wylewają się z balkonów i okien. Takie połączenie natury z architekturą nadaje miastu Colmar niezwykle bajkowego charakteru. Widać to wyraźnie na przykładzie jednej z atrakcji Colmar, czyli dzielnicy nazywanej „Małą Wenecją”. Rozpościerają się tam zachwycające wodne kanały, które doskonale komponują się z malowniczą architekturą miasta. Aby jeszcze lepiej wczuć się w klimat tego miejsca, warto wybrać się na rejs łodzią. Choć nie jest on długi, zapewnia niesamowite wrażenia estetyczne, które na długo zapiszą się w pamięci.

Zwiedzanie Colmar, czyli co warto zobaczyć w alzackim mieście?

Alzacki Colmar przyciąga wieloma interesującymi zabytkami i ciekawymi muzeami. Dzięki temu miłośnicy historii i kultury bez trudu znajdą tam coś dla siebie. Najbardziej znane miejsce to Muzeum Unterlinden zlokalizowane w dawnym klasztorze Dominikanów, którego powstanie datowane jest na XIII wiek. Obiekt ten zachwyca nie tylko architekturą, ale również kolekcją zabytkowych obrazów i rzeźb, które znajdują się w jego wnętrzach. Podczas wizyty w muzeum w Colmar można zobaczyć eksponaty z okresu średniowiecza, renesansu czy baroku, a także ekspozycje poświęcone sztuce współczesnej. Za największą atrakcję uznaje się jednak Ołtarz z Isenheim autorstwa Matthiasa Grünewalda, który powstał w latach 1512–1516. To właśnie jego obecność przyciąga turystów z całego świata i sprawia, że Muzeum Unterlinden w Colmar uznawane jest za jeden najpopularniejszych obiektów tego typu we Francji.

Zabytkową atrakcją turystyczną Colmar jest też gotycka Kolegiata św. Marcina. Obiekt powstał w wyniku przebudowy dawnej bazyliki romańskiej przeprowadzonej na przełomie XIII i XIV wieku. Podczas wizyty w świątyni warto zwrócić uwagę na piękny, wczesnogotycki portal, a także dostojne rzeźby i misterne witraże. Inną ciekawą świątynią w Colmar jest kościół św. Mateusza. Budynek został wzniesiony w XIV wieku i wyróżnia się pięknymi witrażami i zdobieniami.

Podczas zwiedzania Colmar warto również wybrać się w okolice Maison Adolph, czyli jednego z najstarszych budynków w mieście. Przybliżona data powstania gotyckiego zabytku to rok 1350. Na uwagę zasługuje także Maison Pfister, czyli historyczny obiekt z czasów renesansu. Jego cechą charakterystyczną jest urokliwa wieżyczka oraz rzeźbiony balkon ozdobiony freskami.

W Colmar znajduje się o wiele więcej interesujących budynków. Warto przy tym wspomnieć chociażby o Musée Bartholdi, czyli domu urodzenia znanego francuskiego rzeźbiarza Frédérica Auguste'a Bartholdiego, który zasłynął zaprojektowaniem Statuy Wolności. Obecnie w domu tym znajduje się muzeum poświęcone twórczości artysty. Inne ciekawe miejsca to m.in. ratusz miejski Hôtel de ville de Colmar, Muzeum Zabawek czy Place de la Ancienne Douane. Biorąc pod uwagę wielość atrakcji, na zwiedzanie Colmar należy zarezerwować odpowiednią ilość czasu.

Ognista ochra we francuskiej Prowansji. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości