Miłość i związki
14 marca - Biały Dzień. Jak obchodzi się to święto?
Święto to zostało zapoczątkowane w 1978 roku w Japonii. Tradycyjnie 14 lutego to kobiety wręczają czekoladki i upominki mężczyznom. Z kolei 14 marca to mężczyźni odwdzięczają się swoim wybrankom, ale nie tylko, ponieważ w zwyczaju jest również przynoszenie czekoladek dla koleżanek w pracy i innych bliskich kobiet.
Święto zapoczątkowało Krajowe Stowarzyszenie Przemysłu Cukierniczego, ponieważ od początku lat 70. 14 lutego to kobiety wręczały słodkie upominki mężczyznom - w tym dniu to oni mieli się odwdzięczyć pysznym podarkiem. Aby odróżnić ten dzień, początkowo sprzedawano jedynie czekoladę. Obecnie kolor czekolady wręczanej w tym dniu nie ma już takiego znaczenia.
Chociaż święto to wywodzi się z Japonii, to obecnie obchodzone jest w innych krajach Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, na Tajwanie, w Korei, Chinach, Wietnamie, Tajlandii, Kambodży i Birmie.
Prezenty z okazji Białego Dnia - 14 marca
Tradycyjnie prezenty wręczane w tym dniu powinny być w białym kolorze, od barwy w nazwie tego święta. Prezentowano przede wszystkim białe czekoladki, pianki marshmallow, białą biżuterię lub bieliznę. Obecnie kolor nie ma już takiego znaczenia, również nie przywiązuje się wielkiej wagi do samego prezentu. W tym dniu wielu mężczyzn wręcza swoim partnerkom drobne upominki, słodycze, ale również umawiają się na randki.
Dawniej, zwłaszcza w Japonii, podczas Białego Dnia i Walentynek najbardziej wyczekiwanymi prezentami były czekoladki robione samodzielnie, a nie kupowane zestawy. Obecnie wciąż postrzegane jest to jako niezwykle ważny gest, jednak znacznie częściej kupuje się gotowe prezenty.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Takiego związku nie uratuje ślub ani dziecko. "Te małżeństwa bardzo szybko kończą się rozwodem"
- Jak uratować związek, który się wypalił? Ekspert: "Cenię sobie technikę magicznych 5 godzin"
- "Nie możemy żyć bez siebie, nie potrafimy być razem". Psycholog wyjaśnia, czy taki związek ma sens
Autor: Teofila Siewko
Źródło: japantimes.co.jp
Źródło zdjęcia głównego: imagenavi/Getty Images