W co grają z nami Chiny? "W wielu aspektach nie nadążamy"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy powinniśmy bać się Chin?
Czy powinniśmy bać się Chin?
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Chiny rosną w siłę, co jest istotnym dla nas zagadnieniem w dobie wojny hybrydowej państw zachodnich z Rosją. Według ekspertów ten azjatycki kraj coraz śmielej opowiada się po stronie Władimira Putina w konflikcie z Ukrainą. - Nie wiedzieć niczego o Chinach we współczesnym świecie to wstyd – mówi dziennikarz Tomasz Sajewicz. W Dzień Dobry TVN przybliżamy więc ten temat, by nikt nie musiał nabawić się wspomnianego wstydu.

"Nowa gra w Chińczyka" - książka o światowym mocarstwie

Pretekstem do rozmowy o sile Chin jest pojawiająca się właśnie na rynku wydawniczym książka "Nowa gra w Chińczyka" autorstwa dziennikarza Tomasza Sajewicza. To wywiad rzeka z osobami, które o tym azjatyckim państwie wiedzą wszystko – profesorami Bogdanem Góralczykiem i Marcinem Jacobym. Twórca pozycji wraz z jednym ze swoich rozmówców zagościł w studiu Dzień Dobry TVN, by nieco więcej opowiedzieć o tym projekcie.

- Wartością tej książki jest to, że pokazujemy Chiny oczami moimi, kolegi [profesora Marcina Jacoby'ego - przyp. re.], ale także profesora Bogdana Góralczyka, który był już w Chinach w 1976 roku po śmierci Mao Zedonga, więc są to relacje naocznych świadków wydarzeń ostatniego półwiecza. Pokazujemy też, jak szybko się Chiny zmieniały w ciągu ostatnich dwóch dekad - wyjaśnia dziennikarz.

Międzynarodowa rozgrywka Chin

W książce, jak sam tytuł wskazuje, została poruszona problematyka obejmującej arenę międzynarodową politycznej, gospodarczej i kulturowej gry, której zasady są ustalane przez Chiny. Mowa między innymi o rozwoju technologicznym.

- My, jako Europa, zdecydowanie w wielu aspektach nie nadążamy, więc powinniśmy zewrzeć szyki i się starać, i rywalizować jak równy z równym, bo jak prześpimy tę grę, to potem już nie nadążymy - zaznaczył w naszym studiu prof. Marcin Jacoby.

- Rozgrywanie odbywa się nie tylko na poziomie wielkiej polityki międzynarodowej, ale też załatwiania interesów wielkich korporacji, ale też już kupowania w popularnych sklepach internetowych - dodał drugi rozmówca Pauliny Krupińskiej-Karpiel i Damiana Michałowskiego.

Stosunek Chin do wojny w Ukrainie

Obecni w studiu Dzień Dobry TVN eksperci wyjaśnili, dlaczego Chiny coraz śmielej stają murem za Rosjanami i tym samym pośrednio popierają agresję na Ukrainę. Jak zaznaczają znawcy tematu, Europa jest tylko pionkiem w rywalizacji Chin z USA.

- Chiny widzą największe wyzwanie dla siebie teraz w rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi. Skoro Stany Zjednoczone z Europą przeciwstawiają się Rosji, oni chcą być po drugiej stronie, bo oni nie chcą współpracować z Amerykanami. Uważają, że Amerykanie są największym zagrożeniem dla rozwoju chińskiego. To nie jest o Ukrainie - uświadamia prof. Jacoby.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana