2024 rokiem Drewnianego Smoka. "Wierzono kiedyś, że kontroluje pogodę"

Patrycja Zhang, Żaklina Ta Dinh i dr Agnieszka Mikrut-Żaczkiewicz
2024 rokiem Drewnianego Smoka
Źródło: Paweł Wodzyński/East News

10 lutego rozpoczął się chiński Nowy Rok, który nazywany jest również Świętem Wiosny. Jak wyglądają obchody w Azji? Co symbolizuje smok? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Patrycją Zhang, Żakliną Ta Dinh i dr Agnieszką Mikrut-Żaczkiewicz.

Różnice kulturowe

Różnice kulturowe

DD_20211009_Dzikowska_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki

Chiński Nowy Rok - obchody

W Chinach właśnie rozpoczęło się najważniejsze święto w kalendarzu, czyli Nowy Rok. - Jest bardzo hucznie obchodzony. Jest wielka zabawa, wszystko w kolorze czerwonym. Na drzwiach zawieszamy kaligrafie na czerwonym papierze - mówiła bizneswoman Patrycja Zhang pochodząca z Chin.

Wydarzenie to nazywane jest również Świętem Wiosny. - To jest pierwszy dzień nowego roku rolniczego. [...] Przyroda budzi się do życia, wszystko zacznie znowu kwitnąć i rodzić się na nowo. To jest święto piękne. [...] Musi być hucznie obchodzone, żeby wygnać stary pech, a przywołać szczęście. Te kaligrafie na drzwiach miały odpędzać niedobrego potwora, który atakował ludzi i został on pokonany właśnie za pomocą czerwonego koloru oraz huku - tłumaczyła dr Agnieszka Mikrut-Żaczkiewicz z Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ.

2024 rokiem Drewnianego Smoka

Rok Smoka potrwa do 28 stycznia 2025 roku. A co oznacza? - To bardzo ważne zwierzę w kulturze chińskiej. Wierzono kiedyś, że mieszka w przestworzach i kontroluje pogodę. W zasadzie w chińskim zodiaku jest -można powiedzieć - tak późno, dlatego że pomagał ludziom, którzy mieli suszę. Powodował deszcze, żeby wszystko dobrze obrodziło. Chiński smok jest też łączony z majestatem władzy, bo tylko cesarz mógł nosić szatę z emblematem smoka - wyjaśniła dr Agnieszka Mikrut-Żaczkiewicz.

Jak podkreśliła, z kolei drewno jest kojarzone z harmonią, wzrostem, kreatywnością, adaptacją do kolejnych warunków.

Jak chiński Nowy Rok obchodzony jest w Wietnamie?

W Wietnamie - tak jak w Chinach - to najważniejsze święto w ciągu roku.

- Wszyscy to tak bardzo obchodzą i tak bardzo świętują, że [...] mają wolne minimum tydzień. Wszystko jest zamknięte. Chodzą po domach swoich rodzin, dają pieniążki na szczęście, symbolicznie w kopercie - opowiadała Żaklina Ta Dinh, była uczestniczka "Top Model". Jak dodała, podczas odwiedzin ważna jest hierarchia. Zaczyna się od dziadków ze strony taty.

Jakie życzenia wybrzmiewają podczas Chińskiego Nowego Roku? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości