W komentarzach pod relacją z ceremonii posypały się gratulacje.
Jak Hubert Gromadzki czuje się przed konkursem?
Co się wydarzy po raz pierwszy w historii programu?
"Tam można się uspokoić i wyciszyć".
Co czeka nas w kolejnej odsłonie kultowego show?
10 lutego rozpoczął się chiński Nowy Rok, który nazywany jest również Świętem Wiosny.
Zobacz zdjęcia efektownej posiadłości.
Klaudia El Dursi zabrała swoją mamę Bożenę do Wietnamu. Gwiazda podzieliła się wyjątkowymi kadrami z wyjazdu na Instagramie. Wyjazd na drugi koniec świata to wyjątkowa okazja dla prezenterki, by połączyć pracę z przyjemnością. Jak wyglądały jej wolne chwile w Wietnamie?
Żaklina Ta Dinh jest uczestniczką siódmej edycji "Top Model" i mamą kilkumiesięcznej córeczki, z którą odbyła podróż do Wietnamu. Jak sobie poradziła? Co było największym wzywaniem? Na te pytania odpowiedziała w Dzień Dobry TVN.
Rozpoczął się chiński Nowy Rok. To najważniejsze wydarzenie w tradycyjnym kalendarzu chińskim, jest nazywane również Świętem Wiosny. Data tej uroczystości jest ruchoma. Wśród państw, które ją obchodzą ,znajdują się oprócz Chin także Korea Północna, Wietnam, czy Tybet. O tradycjach związanych z tym wyjątkowym dniem opowiedziały: Natalia Nguyen, Żaklina Ta Dinh oraz Lana Nguyen.
Kuchnia wietnamska to bogactwo smaków, barw i aromatów. Stanowi połączenie wieloletnich tradycji, wpływów po francuskim kolonizatorze oraz Republice Chińskiej. Wietnamskie jedzenie uznawane jest nie tylko za jedno z najsmaczniejszych na świecie, ale i jedno z najzdrowszych.
Wietnam odwiedzany jest przez około 8 milionów turystów rocznie. Trudno się temu dziwić – atrakcyjna dla przyjezdnych jest nie tylko przyroda i piękne krajobrazy, ale także dalekowschodnia kultura, którą najlepiej poznać w stolicy Wietnamu – Hanoi.
Wietnam jest zlokalizowany na Półwyspie Indochińskim. Graniczy z trzema państwami. Jego prawie 100-milionowa społeczność sprawia, że jest to 15. kraj na świecie pod względem liczby mieszkańców. Stolicą Wietnamu jest drugie co do wielkości miasto w kraju – Hanoi. Pełni tę funkcję nieprzerwanie od 1975 roku. W 2010 roku miasto obchodziło tysięczną rocznicę powstania.
Ho Chi Minh to ogromne miasto. Oficjalnie żyje w nim około 8,5 miliona ludzi, a nieoficjalnie liczba ta może sięgać 13 milionów. Podstawowym środkiem transportu jest skuter. Jest ich tak dużo, że w ruchu ulicznym panuje ogromny chaos.
O "wietnamskim Tarzanie" pisze cały świat. Ho Van Lang w wieku 4 lat trafił do dżungli. Ojciec chciał schronić go tam przed toczącą się wojną w Wietnamie. Mężczyzna został odnaleziony dopiero po przeszło 40 latach.
Sajgon to stara nazwa Ho Chi Minh, czyli stolicy Wietnamu. Na obecną nazwę zmienili ją w 1976 roku komuniści. Mimo to w wielu przewodnikach nadal stolica Wietnamu figuruje jako Sajgon.
Wietnamskie bary i restauracje obecne są w każdym większym mieście w Polsce. Powód jest nie byle jaki: wschodnia kuchnia bardzo smakuje. Warto zatem poznać wietnamski przepis na kanapkę bánh mì, by później wykonać ją samodzielnie w domu.
Jedni z podróży przywożą magnesy, inni pocztówki, a Michał Pilaszek i Cindi Ellison z Wietnamu zabrali do Polski… psiaki rasy Phú Quốc Ridgeback. Obecnie jako jedyni w Europie mają hodowlę tych czworonogów. Co to za rasa? I dlaczego jest zagrożona?
Każdy kraj ma swój zwyczaj picia kawy i sposób jej zaparzania – również Wietnam nie odbiega pod tym względem od pozostałych państw. Kawę po wietnamsku można pić zarówno na ciepło, jak i przyrządzić z niej chłodzący napój z kostkami lodu. Tradycyjnie dodaje się do niej gęste, słodkie skondensowane mleko.
Poznajcie Wietnamczyków, dla których Polska stała się nową ojczyzną i drugim domem. Tu żyją, pracują, tu założyli rodziny.
W tym kraju można spróbować kawy z jajkiem, smażonego węża i zupy Pho w tysiącu odsłonach. Z tego kraju pochodzi Tran Quang Vinh, który od 27 lat mieszka w Polsce. Spotkał się z nim nasz kulinarny podróżnik i smakosz Mikołaj Rey. Teraz, razem z Mikołajem, zabierzemy Was w podróż do Wietnamu. Poznacie Trana i jego rodzinę, a także... wietnamską kuchnię.
Formalnie w Polsce przebywa niewielu Wietnamczyków. A jak jest w rzeczywistości? W jakich warunkach pracują i mieszkają? Traktują Polskę jako kraj tranzytowy? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN: socjolog dr Karolinę Wigurę.
Do USA trafił wraz z rodziną w 1950 roku. Jego ojciec nie mógł wrócić do Polski, ponieważ był żołnierzem Andersa. Gdy Louis Jurkowlaniec skończył szkołę, poszedł do seminarium, ale po dwóch latach został z niego wyrzucony. Wtedy trafił do amerykańskiego wojska, a wraz z nim, jako snajper, do Wietnamu. Oto historia amerykańskiego weterana, który zamieszkał w Polsce.
Wietnam to jeden z najszybciej rozwijających się krajów Azji południowo-wschodniej, ale nie wszyscy tak samo korzystają na tym rozwoju. Co roku tysiące rodzin z biednych wietnamskich wsi migruje do miast w nadziei na lepszą przyszłość. Większość z nich trafia do slumsów, zasilając szeregi miejskiej biedoty. Właśnie w Wietnamie Dominika Kulczyk wspiera tych, którzy stanowią dla biednych ludzi ostatnią deskę ratunku, którzy nie mają dostępu do opieki zdrowotnej, edukacji i innych świadczeń socjalnych.
Blogerka Katarzyna Klimczewska prowadzi program kulinarny w wietnamskiej telewizji. O tym, jak do tego doszło powiedziała w Dzień Dobry TVN. Dowiedzieliśmy się również, co charakteryzuje wietnamską kuchnię i czy to prawda, że tamtejsza ludność jada owady i psy.
W kuchni Dzień Dobry TVN Linh Nguyen przygotowała zupę pho, czyli wietnamski bulion, zupę krabową i sajgonki na dwa sposoby. Czy łatwo przygotować te potrawy? Lubicie wietnamską kuchnię? Skorzystajcie z przepisów Linh i spróbujcie prawdziwej wietnamskiej kuchni. Smacznego!
Mũi Né to miejscowość w południowo-wschodnim Wietnamie, nad Morzem Południowochińskim. W latach 90. zaczęli napływać tu miłośnicy sportów wodnych. Dziś jest to mekka kite-surferów. Choć Mũi Né pełne jest obcokrajowców, to za "swojaków" uznaje się tylko tych, którzy przejmują styl życia miejscowych. Co to oznacza? Gdzie należy bywać, robić zakupy i gdzie jadać? Sprawdził to Andrzej Meller, który w Wietnamie spędził trzy lata. Czy mieszkańcy Mũi Né uważają go za "lokalsa"?
Kopi luwak to najdroższa kawa na świecie - jej kilogram kosztuje około tysiąca euro. Rocznie na całym świecie produkuje się jej zaledwie ok. 700 kg. Jest wyjątkowa ze względu na swoje właściwości smakowe, prozdrowotne oraz sposób wydobywania.