Wietnam

  Wietnam

  Kuchnia wietnamska to bogactwo smaków, barw i aromatów. Stanowi połączenie wieloletnich tradycji, wpływów po francuskim kolonizatorze oraz Republice Chińskiej. Wietnamskie jedzenie uznawane jest nie tylko za jedno z najsmaczniejszych na świecie, ale i jedno z najzdrowszych.

  Wietnam odwiedzany jest przez około 8 milionów turystów rocznie. Trudno się temu dziwić – atrakcyjna dla przyjezdnych jest nie tylko przyroda i piękne krajobrazy, ale także dalekowschodnia kultura, którą najlepiej poznać w stolicy Wietnamu – Hanoi.

  Wietnam jest zlokalizowany na Półwyspie Indochińskim. Graniczy z trzema państwami. Jego prawie 100-milionowa społeczność sprawia, że jest to 15. kraj na świecie pod względem liczby mieszkańców. Stolicą Wietnamu jest drugie co do wielkości miasto w kraju – Hanoi. Pełni tę funkcję nieprzerwanie od 1975 roku. W 2010 roku miasto obchodziło tysięczną rocznicę powstania.

  Wietnamskie bary i restauracje obecne są w każdym większym mieście w Polsce. Powód jest nie byle jaki: wschodnia kuchnia bardzo smakuje. Warto zatem poznać wietnamski przepis na kanapkę bánh mì, by później wykonać ją samodzielnie w domu.

  Każdy kraj ma swój zwyczaj picia kawy i sposób jej zaparzania – również Wietnam nie odbiega pod tym względem od pozostałych państw. Kawę po wietnamsku można pić zarówno na ciepło, jak i przyrządzić z niej chłodzący napój z kostkami lodu. Tradycyjnie dodaje się do niej gęste, słodkie skondensowane mleko.

  W tym kraju można spróbować kawy z jajkiem, smażonego węża i zupy Pho w tysiącu odsłonach. Z tego kraju pochodzi Tran Quang Vinh, który od 27 lat mieszka w Polsce. Spotkał się z nim nasz kulinarny podróżnik i smakosz Mikołaj Rey. Teraz, razem z Mikołajem, zabierzemy Was w podróż do Wietnamu. Poznacie Trana i jego rodzinę, a także... wietnamską kuchnię.

  Formalnie w Polsce przebywa niewielu Wietnamczyków. A jak jest w rzeczywistości? W jakich warunkach pracują i mieszkają? Traktują Polskę jako kraj tranzytowy? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN: socjolog dr Karolinę Wigurę.

  Do USA trafił wraz z rodziną w 1950 roku. Jego ojciec nie mógł wrócić do Polski, ponieważ był żołnierzem Andersa. Gdy Louis Jurkowlaniec skończył szkołę, poszedł do seminarium, ale po dwóch latach został z niego wyrzucony. Wtedy trafił do amerykańskiego wojska, a wraz z nim, jako snajper, do Wietnamu. Oto historia amerykańskiego weterana, który zamieszkał w Polsce.

  Wietnam to jeden z najszybciej rozwijających się krajów Azji południowo-wschodniej, ale nie wszyscy tak samo korzystają na tym rozwoju. Co roku tysiące rodzin z biednych wietnamskich wsi migruje do miast w nadziei na lepszą przyszłość. Większość z nich trafia do slumsów, zasilając szeregi miejskiej biedoty. Właśnie w Wietnamie Dominika Kulczyk wspiera tych, którzy stanowią dla biednych ludzi ostatnią deskę ratunku, którzy nie mają dostępu do opieki zdrowotnej, edukacji i innych świadczeń socjalnych.

  Blogerka Katarzyna Klimczewska prowadzi program kulinarny w wietnamskiej telewizji. O tym, jak do tego doszło powiedziała w Dzień Dobry TVN. Dowiedzieliśmy się również, co charakteryzuje wietnamską kuchnię i czy to prawda, że tamtejsza ludność jada owady i psy.

  W kuchni Dzień Dobry TVN Linh Nguyen przygotowała zupę pho, czyli wietnamski bulion, zupę krabową i sajgonki na dwa sposoby. Czy łatwo przygotować te potrawy? Lubicie wietnamską kuchnię? Skorzystajcie z przepisów Linh i spróbujcie prawdziwej wietnamskiej kuchni. Smacznego!

  Mũi Né to miejscowość w południowo-wschodnim Wietnamie, nad Morzem Południowochińskim. W latach 90. zaczęli napływać tu miłośnicy sportów wodnych. Dziś jest to mekka kite-surferów. Choć Mũi Né pełne jest obcokrajowców, to za "swojaków" uznaje się tylko tych, którzy przejmują styl życia miejscowych. Co to oznacza? Gdzie należy bywać, robić zakupy i gdzie jadać? Sprawdził to Andrzej Meller, który w Wietnamie spędził trzy lata. Czy mieszkańcy Mũi Né uważają go za "lokalsa"?

  Kopi luwak to najdroższa kawa na świecie - jej kilogram kosztuje około tysiąca euro. Rocznie na całym świecie produkuje się jej zaledwie ok. 700 kg. Jest wyjątkowa ze względu na swoje właściwości smakowe, prozdrowotne oraz sposób wydobywania.

  Andrzej Meller w Wietnamie spędził trzy lata. Nam dziennikarz pokazuje te miejsca w Wietnamie, o których przeciętny turysta nie ma zupełnego pojęcia. Tym razem byliśmy z kamerą w Da Lat - wietnamskim Paryżu. W czym tkwi wyjątkowość tego miejsca?

  Choć od zakończenia wojny w Wietnamie, podczas której zginęły ponad 3 miliony Wietnamczyków, minęło już ponad 40 lat, to jej skutki nadal widoczne są na ulicach wietnamskich miast. Reporter i pisarz Andrzej Meller, który w Wietnamie spędził trzy lata, pokazuje nam, co najciekawsze w tym kraju.

  Gościem Dzień Dobry TVN był Andrzej Meller. Podróżnik i reportażysta od kilku lat mieszka w Wietnamie. Jego pierwsze wrażenia wcale nie były przyjemne. Dlaczego? Pomimo traumatycznych przeżyć Andrzej zdecydował się zostać w Wietnamie na dłużej. Co urzekło go w tym miejscu?

  Quoc Anh Tran odpadł z ostatniego odcinka Project Runway. Widzowie pokochali go za jego barwną osobowość i dużą wiedzę na temat mody. Gościliśmy go w Dzień Dobry TVN. Przyszedł do nas ze swoją mamą - Le Bich Hong i tatą Tran Quoc Dung. Jak trafili do Polski? Dlaczego wybrali nasz kraj? Czy rodzice popierają wybór drogi życiowej syna?

  W kuchni Dzień Dobry TVN Natalia Nguyen, architekt wnętrz i pasjonatka gotowania, razem z córką An Nguyen, przygotowała dania kuchni wietnamskiej. Które z dań wybierzecie dziś na sobotni obiad?

  Dzięki niej etykieta ”made in Wietnam” nabrała nowego znaczenia. W studiu Dzień Dobry TVN zaprezentowaliśmy niezwykle barwne sukienki wietnamskiej projektantki Lany Nguyen. W swoich kreacjach łączy elementy europejskie i azjatyckie. Czy eklektyzm jej strojów przekłada się na ich popularność?

  Zobacz, jak wyglądała podróż do Hanoi, gdzie najpopularniejszych środkiem transportu jest skuter.

  Kaszanka wietnamska, owoc durianu, jackfruit. Czy bary w Polsce, które serwują wietnamskie jedzenie mają cokolwiek wspólnego z tymi, które Maciej Nowak odwiedził w Hanoi? Jak czuł się po zjedzeniu psa i co podarował prowadzącym?