Sajgon wyróżnia duża różnorodność architektoniczna. Z jednej strony królują tutaj szerokie bulwary, z drugiej francuska zabudowa kolonialna, a nad wszystkim górują nowoczesne wieżowce. Te ostatnie są oczywistym znakiem, że Sajgon to nie tylko stolica, ale i biznesowo-finansowe centrum Wietnamu.
Sajgon: miasto Południowego Wietnamu
Sajgon większości osób kojarzy się przede wszystkim ze słynnym filmem Francisa Forda Coppoli „Czas Apokalipsy”, którego akcja rozgrywa się w Wietnamie, na rozlewiskach delty Mekongu. Wietnam, jak i symbolizujący go Sajgon, nadal większości osób kojarzy się z jednym z najbardziej krwawych konfliktów południowej Azji. Dzisiejszy Sajgon wygląda jednak zupełnie inaczej, miasto dynamicznie się rozwija, zmieniła się nie tylko nazwa stolicy, ale i panujące w niej zwyczaje.
Po zakończeniu wojny w Wietnamie w 1975 roku powstała Socjalistyczna Republika Wietnamu, a Sajgon zmienił nazwę na Ho Chi Minh . Nowa nazwa pochodzi od imienia wodza Komunistycznej Partii Indochin i prezydenta Demokratycznej Republiki Wietnamu. Większość mieszkańców miasta, a także przybywających tu turystów nadal używa nazwy Sajgon.
Sajgon w Wietnamie jest miastem pełnym kontrastów . Okolice słynnego hotel „Continental Saigon” to zadbane ulice, pełne zieleni otaczającej secesyjne kamienice. Niemało tu ekskluzywnych restauracji i sklepów. Niedaleko można zobaczyć nowoczesne wieżowce i prawdziwe centrum biznesowe. Gmach Poczty Głównej to z kolei najbardziej wyrazisty znak kolonizacji francuskiej. Całe miasto wypełnia zaś ogromny gwar, niezliczona ilość pojazdów, nieustanny ruch i upojne zapachy. Sajgon od rana do nocy pulsuje zachwycającą Europejczyków energią.
Sajgon: co warto zobaczyć?
Sajgon: miasto kontrastów – tak można byłoby określić stolicę Wietnamu. Paradoksalnie, mimo tak dużej różnorodności stylów i architektury, Sajgon można zwiedzić właściwie w jeden dzień.
- Zwiedzanie Sajgonu koniecznie należy rozpocząć od Głównego Urzędu Pocztowego (Saigon Central Post Office), wybudowanego w latach 1886–1891 . To jeden z najważniejszych zabytków Sajgonu i znak kolonizatorskiej siły Francji. Francuzi opanowali Sajgon w 1859 roku i odcisnęli bardzo wyraźne piętno na architekturze miasta, czego dowodem jest m.in. Główny Urząd Pocztowy zaprojektowany przez Alfreda Foulhoux. Z zewnątrz przypomina on europejski dworzec kolejowy o łukowych sklepieniach i marmurowych podłogach. Na ścianach namalowane zostały mapy regionu. Nieodłącznym elementem tej przestrzeni są także staroświeckie budki telefoniczne.
- Odniesienie do francuskich budowli jest widoczne w wielu miejscach miasta. Sajgon ma m.in. własną katedrę Notre-Dame (1877–1880) , która jest najbardziej okazałą świątynią w mieście. Marsylskie cegły, które wyróżniają katedrę, sprowadzane zostały specjalnie z Francji. Przed katedrą stoi posąg Matki Boskiej, po której policzku w 2005 roku popłynęły łzy. Kościół co prawda nie potwierdził tego cudu, ale do Sajgonu przez jakiś czas bardzo tłumnie przybywali wierni z całego świata.
- Symbolem zakończenia francuskiej dominacji w Sajgonie jest Pałac Zjednoczenia , który powstał w miejscu, gdzie dawniej mieściła się siedziba francuskiego gubernatora. Po tym, jak wprowadził się tam prezydent Wietnamu Południowego, budynek zyskał miano Pałacu Niepodległości. To tutaj symbolicznie zakończyła się wojna w Wietnamie, gdy 30 kwietnia 1975 roku dwa północnowietnamskie czołgi obaliły bramę pałacu.
Sajgon: zwiedzanie z militariami w tle
Miasto Sajgon bardzo mocno zostało dotknięte przez działania militarne, na których temat wiedzę można uzyskać w Muzeum Pozostałości Wojennych . To niewątpliwie najciekawsze miejsce w Ho Chi Minh. W muzeum przechowywane są eksponaty związane z wojną w Wietnamie oraz pierwszą wojną Indochińską z udziałem wojsk francuskich kolonizatorów.
Wrażenie robią nie tylko eksponaty, lecz także wstrząsające zdjęcia, które dają dużo do myślenia. Uwagę przyciąga również ekspozycja poświęcona broni chemicznej Agent Orange , która niszczyła rośliny, uprawy warzywne, krzewy i liście, co toksycznie wpływało również na zdrowie ludzi. Substancję tę na Wietnam zrzucali Amerykanie w lata 1962–1971.
Sajgon w Wietnamie widziany z wysokości
Zwiedzanie Sajgonu koniecznie powinno objąć Bitexco Financial Tower, czyli drugi najwyższy budynek w Ho Chi Minh. Architektura budynku inspirowana jest kwiatem lotosu symbolizującym Wietnam. Widok na Wietnam rozciąga się z Saigon Skydeck , czyli platformy widokowej ulokowanej na 49. piętrze wieżowca. Tutaj również otwierany jest tzw. Świat Heinekena, zajmujący od 58 do 60 piętra. To najwyżej położony na świecie bar Heinekena.
Moja wielka polsko-wietnamska rodzina. Zobacz wideo:
Zobacz także:
Bánh mì – wietnamski tost, hot dog i kanapka w jednym
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF