Ho Chi Minh to ogromne miasto. Oficjalnie żyje w nim około 8,5 miliona ludzi, a nieoficjalnie liczba ta może sięgać 13 milionów. Podstawowym środkiem transportu jest skuter. Jest ich tak dużo, że w ruchu ulicznym panuje ogromny chaos.
Jeżeli jednak uda się odnaleźć w tym bałaganie (być może polskie określenie "sajgon", oznaczające ogromne zamieszanie i bałagan, wzięło się właśnie od ruchu ulicznego w tym mieście), warto odwiedzić kilka charakterystycznych miejsc w dawnym Sajgonie.
Ho Chi Minh – krótka historia miasta
W połowie XVII wieku w Chinach doszło do przewrotu politycznego, w wyniku którego zwolennicy dynastii Ming musieli opuścić kraj. W roku 1679 pozwolono im osiedlić się w kambodżańskiej wiosce rybackiej. W XVII wieku tereny te przejęte zostały przez potężny wietnamski ród Nguyen. Miasto uzyskało wietnamską nazwę Gia Dinh. Od roku 1867 obszar ten należał do kolonii francuskiej o nazwie Kochinchina, a miasto nazwano Sajgon. Była to najbardziej na południe wysunięta część Indochin. W 1954 roku, kiedy powstała Republika Wietnamu, miasto zostało jego stolicą. Po zwycięstwie Wietkongu i upadku Republiki Wietnamu w 1975 roku miasto zmieniło nazwę na Ho Chi Minh, na cześć przywódcy północnowietnamskich komunistów. Od 1945 do 1955 roku Ho Chi Minh był jednocześnie premierem i prezydentem Demokratycznej Republiki Wietnamu, a przez kolejne 14 lat, aż do swojej śmierci w 1969 roku, "tylko" prezydentem.
Miasto składa się z 22 dzielnic, w tym z 5 wiejskich, które zostały włączone w obręb miasta. Co ciekawe, z pozostałych 22 dzielnic tylko 5 ma swoją nazwę (Nha Be, Can Gio, Hoc Mon, Cu Chi oraz Binh Chanh), a kolejne są numerowane od 1 do 12. Ho Chi Minh jest tak dużą aglomeracją, że traktowane jest jako odrębna prowincja. Dlatego ma Komitet Ludowy i Radę Ludową, czyli taką samą strukturę partyjną jak każda wietnamska prowincja.
Pamięć o wojnie w Ho Chi Minh
Z oczywistych względów w dawnym Sajgonie poczesne miejsce zajmują elementy związane z wojną w Wietnamie w latach 1955–75. Najważniejsze jest War Remnants Museum. Co prawda powstało dosyć dawno, bo w 1975 roku, ale mimo wszystko warte jest odwiedzenia. Przed wejściem ustawione są czołgi, szybowce i amerykańskie samoloty. W środku jest osiem sal dedykowanych różnym aspektom wojny. Największy nacisk położony jest na ukazanie okrucieństwa konfliktów zbrojnych. Bardzo sugestywne zdjęcia dają każdemu zwiedzającemu dużo do myślenia na temat wojny i jej ofiar.
Dla uzupełnienia informacji na temat tego, czym była wojna w Wietnamie, trzeba koniecznie pojechać do kolejnego muzeum znajdującego się w pobliżu Ho Chi Minh – Cu Chi Tunnels. Są to tunele, którymi przemieszczali się żołnierze Wietkongu w czasie wojny. Przez żołnierzy amerykańskich nazywane były rats tunnels. Do zwiedzania można wybrać trasy 20-, 30- lub 60-metrowe, które schodzą odpowiednio na 3, 6 lub 9 metrów pod ziemię. Niektóre miejsca trzeba pokonać w pozycji kucającej, co daje wyobrażenie o warunkach, w jakich przebywali żołnierze w tych tunelach, a także o sposobach walki w czasie wojny wietnamskiej. Pierwsze tunele powstały jeszcze w 1948 roku, w czasie wojny z Francuzami, a ostatecznie ich łączna długość wyniosła aż 250 kilometrów. W ten sposób powstał największy ciąg podziemnych fortyfikacji na świecie. Dodatkową atrakcją jest możliwość postrzelania z autentycznego kałasznikowa na specjalnie przygotowanej do tego celu strzelnicy.
Francuskie wpływy na architekturę Ho Chi Minh
Przebywając w Ho Chi Minh, nie sposób nie odwiedzić… katedry Notre Dame. Budynek powstał w czasach, gdy miasto należało do kolonii francuskiej. Katedra budowana była w latach 1863–1880 i aby jeszcze bardziej upodobnić ją do oryginału, wszystkie elementy budowlane ściągnięto bezpośrednio z Francji, a konkretnie z Marsylii. Obie wieże mają po 58 metrów wysokości. Zaraz po drugiej stronie ulicy zobaczyć można kolejny budynek zbudowany przez Francuzów. Jest to Poczta Główna, ukończona w 1891 roku. Co ciekawe – budynek zaprojektowany został przez Gustave’a Eiffela. Podłoga wewnątrz budynku pokryta jest marmurem, ściany zaś ozdobione mapami Azji Południowo-Wschodniej i Ho Chi Minh/Sajgonu. Na głównej ścianie umieszczony został okazały portret samego Ho Chi Minha.
Ho Chi Minh City Hall to budynek ratusza w dawnym Sajgonie. Zbudowany został w 1898 roku, a przed nim znajduje się jeden z najładniejszych placów w mieście, noszący oczywiście imię Ho Chi Minha. Na placu umieszczony został wielkich rozmiarów pomnik jego patrona. Plac bardzo ładnie wygląda szczególnie po zapadnięciu zmroku, kiedy specjalne iluminacje podkreślają jego piękno.
Zobacz też:
- Wietnamczycy, którzy swój dom odnaleźli w Warszawie
- Bánh mì – wietnamski tost, hot dog i kanapka w jednym
- Jedyna taka hodowla w Europie. Poznajcie niezwykłe psiaki rasy Phú Quốc Ridgeback
Zobacz wideo: Student z Wietnamu konstruuje... batmobil. "Robię ten pojazd, bo kocham Batmana. Nie mam tu żadnego innego celu"
Autor: Adrian Adamczyk