Miasto Xi'an w Chinach – największe atrakcje i zabytki

most na tle budynków w Xi'an
Miasto Xi'an w Chinach – największe atrakcje i zabytki
Źródło: Ray Wang/Getty Images
Xi'an to jedno z najważniejszych i najstarszych miast Chin. Powstało ponad 3,1 tys. lat temu. Trzynaście chińskich dynastii miało w Xi'an swoją stolicę. Pierwszy Cesarz Chin założył tu swój grobowiec, w którym pozostała znana na świecie Terakotowa Armia. Obecnie znajduje się tu mauzoleum i popularne wśród turystów Muzeum Terakotowej Armii.

Miasto Xi'an było znane w starożytności jako miasto Changan. To pierwsza stolica Chin, a także początek i koniec Jedwabnego Szlaku. Właśnie tutaj odnaleziono słynną chińską Terakotową Armię.

Różnice kulturowe

Źródło: Dzień Dobry TVN
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki

Xi'an – najważniejsze informacje

Miasto Xi'an jest stolicą prowincji Shaanxi. To jedno z najstarszych miast w Chinach, a przez lata także stolica kraju, jedna z Czterech Starożytnych Stolic Chin. Teren miasta i jego okolice były miejscem osadnictwa od najdawniejszych czasów. 50 kilometrów na południowy-wschód od miasta odnaleziono szczątki hominida – nazywanego Człowiekiem z Lantian – sprzed ok. 600 tys. lat.

Największa atrakcja miasta Xi'an – Terakotowa Armia

W VII w. Xi'an było największym i najbogatszym miastem świata. Legendy mówiły o tym, że w okolicach znajdują się skarby, ogromny, podziemny pałac, w którym rzeki rtęci odzwierciedlały układ chińskich rzek. Archeolodzy podejrzewają, że nie ma w legendach wiele przesady, a grobowiec Pierwszego Cesarza Chin niedaleko Xi'an skrywa niejedną tajemnicę. Do tej pory główna komora grobowa nie została przebadana.

Odkrycie Terakotowej Armii w Chinach w 1974 r. było jednym z największych wydarzeń archeologicznych XX w. Terakotową Armię można zobaczyć 28 kilometrów od miasta Xi'an, w Muzeum Terakotowej Armii Pierwszego Cesarza Qin. Znajduje się w kryptach o głębokości od 4 do 8 m. Pierwszy Cesarz Chin, założyciel imperium, ma tam swoje mauzoleum.

Chińska armia z terakoty obejmuje obecnie ponad 8 tys. figurek naturalnej wielkości żołnierzy, w tym piechoty, łuczników oraz jeźdźców i koni. Oficerowie mają ok. 2 m wysokości, zwykli żołnierze – ok. 1,8 m. Figurki zostały wykonane z wypalanej gliny, a każda postać wyposażona jest w broń i ozdoby. Kolory figur nie zachowały się do dzisiaj, barwy wyblakły po wyjęciu ich z grobowca.

Xi'an – zwiedzanie

Terakotowa Armia jest jednym z najcenniejszych zabytków Chin, ale Xi'an oferuje również inne atrakcje. Wiele zabytków Xi'an można zobaczyć w centrum miasta. 14-kilometrowe mury miasta Xi'an otaczają centrum i pamiętają czasy dynastii Ming. Są zbudowane z ziemi, niegaszonego wapna i kleiku ryżowego. W większości przetrwały do dziś w dobrym stanie.

Popularna wśród turystów jest dzielnica muzułmańska Xi'an. Wielki Meczet, który się znajduje na jej terenie, jest jednym z najstarszych i największym w Chinach. Cały teren wraz z dziedzińcami, pawilonami i ponad dwudziestoma budynkami obejmuje 12 tys. m2. Pochodzi z 742 r., z początków panowania dynastii Ming, i do tej pory jest miejscem kultu muzułmanów.

Charakterystyczną cechą tego słynnego meczetu jest forma – został zbudowany w chińskim stylu architektonicznym i nie przypomina innych znanych świątyni tego typu. Posiada tylko arabskie napisy i zdobienia.

Jednym z ważniejszych zabytków Xi'an jest buddyjski Klasztor Przyczajonego Smoka, Wolong si. Został założony ponad 1,8 tys. lat temu, jest najstarszym klasztorem w całej prowincji i jednym z najstarszych w Chinach.

Ważne zabytki miasta Xi'an

Wieża Dzwonu i Wieża Bębna to jedne z symboli miasta Xi'an. W tej pierwszej dzwony dzwoniły rano, a w drugiej bito w bębny wieczorem. Wieża Bębna została wzniesiona w 1380 r. Ma dwa piętra i 34 m wysokości. Bęben, który się w niej znajduje, jest największy w Chinach. W budynku znajduje się również muzeum bębnów. Z drugiego piętra wieży można zobaczyć panoramę Xi'an.

Wieża Dzwonu została zbudowana z drewna w 1384 r. Stoi na murowanej podstawie, ale to drewniana konstrukcja pozostaje oryginalna. Jest położone ok. jednego kilometra od Wieży Bębna.

Na południe od murów miejskich Xi'an znajduje się siedmiopiętrowa, 64-metrowa Wielka Pagoda Dzikich Gęsi. Została zbudowana w 652 r. i były w niej przechowywane buddyjskie księgi, sutry, oraz figurki Buddy przywiezione z Indii. Początkowo miała wysokość 54 m, obecnie wskutek zniszczeń i procesów odbudowy – 64 m i siedem kondygnacji. Wielka Pagoda to jeden z najstarszych zabytków Xi'an. Towarzyszy jej Mała Pagoda Dzikich Gęsi z 707–709 r.

Muzea Xi'an

Muzeum Historyczne Prowincji Shaanxi w Xi'an znajduje się niedaleko Wielkiej Pagody Dzikich Gęsi. Ma w swoich zbiorach aż 370 tys. eksponatów, w tym szczątki Człowieka z Lantian. To jedno z największych muzeów w Chinach. Swoją architekturą nawiązuje do stylu dynastii Tang, ale zostało zbudowane między 1983 a 2001 rokiem.

Ciekawym muzeum w Xi'anie jest Muzeum Beilin, które posiada największą w Chinach kolekcję różnego rodzaju stel i kamiennych inskrypcji, liczącą 3 tys. Eksponatów.

Muzeum Xi'an zostało otwarte w 2007 r. i ma w swoich zbiorach 130 tys. eksponatów pochodzących z ważnych grobowców dynastii Zhou, Qin, Han i Tang.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Ray Wang/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana