Nazwa państwa pochodzi od rzeki Brunei, nad którą powstał sułtanat. Brunei utworzone zostało w XIII wieku, a około 200 lat później dotarł tutaj ze swoją wyprawa Ferdynand Magellan, co dało początek wielowiekowych walk państw europejskich o wpływy w tym rejonie świata. W XIX wieku Brunei stało się protektoratem brytyjskim, a niepodległość uzyskało dopiero w 1984 roku.
Brunei – kraj mlekiem i miodem płynący
W Brunei obowiązująca walutą jest dolar brunejski, a sułtan Brunei jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie – jego miesięczne przychody wahają się w okolicy 200 milionów dolarów, co ważne – amerykańskich, a nie brunejskich. Majątek sułtana szacowany jest na 40 miliardów dolarów.
Brunei to raj dla przedsiębiorców, ponieważ w tym kraju nie trzeba płacić żadnych podatków. Nie płacą ich również zwykli obywatele, a państwo prowadzi politykę wspierania swoich mieszkańców, przede wszystkim finansowo. Brunei utrzymuje się ze sprzedaży ropy naftowej, a co ciekawe, również z osobistego majątku sułtana. Islam to dominująca religia w tym państwie, a perfekcyjna znajomość Koranu może okazać się bardzo opłacalna. Zwycięstwo w konkursie czytania Koranu zapewnia dożywotnią pensję w wysokości 2000 dolarów brunejskich. W przeliczeniu na polską walutę to około 5,5 tysiąca złotych.
Podstawowe informacje o Brunei
Brunei to państwo muzułmańskie, a dokumentem zasadniczym w tym kraju jest konstytucja. Jednak, co ciekawe, panującym ustrojem jest monarchia absolutna. Sułtan jest szefem rządu, głównodowodzącym armią oraz ministrem finansów. Jego decyzje są niepodważalne.
W centralnym punkcie stolicy Brunei umiejscowiony został meczet, na cześć ojca obecnie panującego sułtana, w całości zbudowany z białego marmuru. Niezwykłą ciekawostka Bandar Seri Begawan jest zabytkowa dzielnica Kampong Ayer. Wszystkie znajdujące się tam budynki postawione są na palach umieszczonych w wodzie. Domy, szkoły, szpitale, posterunek policji umoszą sią nad wodą dzięki palom. Zamiast chodników cała dzielnica zaopatrzona jest w pomosty, po których mogą poruszać się mieszkańcy. Z tego też powodu stolica Brunei nazywana jest Wenecja Wschodu.
Geografia i symbolika flagi Brunei
Niezwykłą ciekawostką jest samo położenie Brunei. Państwo składa się z czterech regionów. Trzy z nich stanowią całość. Są to Belait, Tutong i Brunei-Muara. Natomiast, aby dotrzeć do czwartej krainy – Temburong, trzeba przejechać przez terytorium Malezji. Brunei jest bowiem otoczone ze wszystkich stron przez Malezję, poza wybrzeżem Morza Południowochińskiego.
Flaga Brunei jest również interesująca. Tło jest żółte, a w środku znajdują się dwa ukośne pasy – biały i czarny. Kolory te symbolizują dostojników, którzy podpisywali porozumienie z Wielką Brytanią dotyczące niepodległości Brunei. Kolor żółty symbolizuje sułtana, biały Pengiran Bendahara, a czarny Pengiran Pemancha. Znajdujący się w centralnym miejscu flagi trzyczęściowy maszt symbolizuje trzy poziomy władzy, a cztery pióra to: spokój, sprawiedliwość, pokój i dobrobyt. Półksiężyc, stanowiący podstawę masztu, to symbol islamu, a ręce okalające maszt i półksiężyc ukazują działania rządu Brunei, którego celem jest rozwijanie i utrzymywanie opieki społecznej.
Brunei – ciekawostki związane z tym krajem
Co kraj, to obyczaj – tam mówi znane powiedzenie. Podobnie rzecz ma się z Brunei. Poniżej kilka ciekawostek dotyczących tego państwa.
- W Brunei palcem wskazującym jest kciuk, ponieważ w kulturze przyjęte jest, że to właśnie kciukiem wskazuje się na coś lub na kogoś.
- W państwie początek obowiązku edukacyjnego jest podobny jak w Polsce – zaczyna się w wieku lat 6. Natomiast jest krótszy niż w naszym kraju, bowiem kończy się po osiągnięciu 15. roku życia.
- W Brunei jest tylko jedno lotnisko i zaledwie 13 kilometrów torów kolejowych. Są to tory wyłącznie przemysłowe – w planach jest budowa kolei aglomeracyjnej w stolicy państwa.
- Bardzo przykra niespodzianka spotkała sportowców Brunei, którzy mieli wystartować na XXIX Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku. Nie zostali dopuszczeni do zawodów, ponieważ nie stawili się na ceremonii otwarcia.
- W bardzo ciekawy sposób Brunei zaakcentowało po raz pierwszy swoją obecność na igrzyskach olimpijskich. W 1988 roku do Seulu udała się reprezentacja składająca się wyłącznie z… jednego delegata/działacza. Do Korei nie pojechał żaden sportowiec.
- Narodowym daniem Brunei jest ambuyat – to kleik z wnętrza pnia palmy sagowej. Najczęściej podawany jest z mięsem i warzywami.
Zobacz także:
- Najlepsze dania azjatyckie. Wybierz się w niezwykłą kulinarną podróż
- Polka robi karierę naukową w Azji. Dr Agata Błasiak pomogła w walce z pandemią, a teraz ułatwia życie chorym na raka. Azja - kontynent wielkich kontrastów i jego tajemnice
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Photographed by MR.ANUJAK JAIMOOK/Getty Images