Jednym z ważniejszych powodów, dla których warto zobaczyć to niezwykłe miejsce na mapie świata, jest fakt, że Ceuta stanowi także bogactwo zabytków z różnych epok historycznych. Wojenna przeszłość miasta także jest tu widoczna gołym okiem i pasjonuje wielu turystów.
Zobacz wideo: Podróże po świecie
Podróże po świecie
Historia Ceuty
Obecnie Ceuta to miasto i twierdza położone na skalistym afrykańskim cyplu, głęboko wysuniętym w morze i tworzącym cieśninę Gibraltarską. Dawniej jednak należała ona do hiszpańskiej prowincji Kadyks. Przebiegał przez nią ważny szlak handlowy. Niewiele osób może wiedzieć, jaki los spotkał Ceutę, zanim stała się autonomicznym miastem. Wiąże się z tym bardzo ciekawa historia, bo w przeszłości o miasto toczyli zacięte boje Rzymianie, Bizantyjczycy, a także Wizygoci.
W VIII wieku należała ona do Arabów, natomiast w późniejszym okresie upomniały się o nią plemiona berberyjskie. Przez pewien czas miasto było opuszczone i odbudowano je dopiero w IX wieku. W XV wieku miasto zostało zdobyte przez Portugalczyków. Co działo się później z Ceutą? Hiszpanie opanowali to miasto i władali aż do 1640 roku, kiedy to w czasie wojny Ceuta ponownie została zdobyta przez Portugalię. O ostatecznym przejęciu władzy przez Hiszpanię zdecydował traktat lizboński, jednak po dziś dzień portugalskie godło można zobaczyć w herbie tego miasta. W 1956 roku Hiszpania uznała niepodległość Maroka, a Ceuta została do niej przyłączona jako nierozerwalna część terytorium hiszpańskiego. Dziś więc miasto stanowi eksklawę, czyli wydzielone terytorium na terenie Maroka. Współcześnie Ceuta wielu osobom kojarzy się z byciem granicą dwóch światów – Afryki i Hiszpanii. Z tego powodu jest także miejscem, które chce przekroczyć wielu nielegalnych imigrantów. Od strony Maroka otacza ją wysoki kolczasty płot, który próbuje pokonać mnóstwo osób szukających azylu na terenie Unii Europejskiej. Miejsce to jest strzeżone przez uzbrojonych policjantów, mimo to w ostatnich latach wielu ludzi zdołało się przedostać nielegalnie do Europy.
Zwiedzanie Ceuty: miejsca warte zobaczenia
Jakie ciekawe miejsca oferuje przybyłym Ceuta? Zabytki w tym wyjątkowym mieście na pewno zaciekawią turystów. Jednym z ważniejszych obiektów są Murallas Reales, czyli Królewskie Mury Miasta, stanowiące część twierdzy i wzniesione jeszcze w czasach średniowiecza. W Ceucie na pewno warto zobaczyć arabskie łaźnie, które powstały w XII–XIII wieku. Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest serce miasta, czyli plac Plaza de Africa.
Można też zajrzeć do Katedry Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Ceucie lub też udać się na Plaza de Los Reyes, by zobaczyć słynny i niezwykle dekoracyjny Dom Smoków. Będąc w tej hiszpańskiej prowincji, nie powinno się także pominąć imponującego pomnika Heraklesa, postawionego ku czci wojny afrykańskiej oraz zamku Desnarigado. Na uwagę zasługują też późnoromańskie mury obronne i oczywiście Ratusz Miejski. Ważnym punktem na mapie zabytków Ceuty jest imponujące Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Afrykańskiej, która jest patronką miasta.
Zobacz wideo: Podróże z misją
Turystyka w Ceucie – jakie atrakcje czekają na zwiedzających?
Mimo że Ceuta ma swą "ciemną stronę", to jest także miejscem, które zachwyca turystów piaszczystymi plażami, ujmuje pięknym krajobrazem i wzbudza wiele emocji dzięki zachowanym po dziś dzień fortyfikacjom. Do tego panuje w Ceucie klimat niezwykle przyjazny dla urlopowiczów, bo w roku jest tam ponoć aż 300 słonecznych dni, a średnia temperatur w roku to ok. 20 stopni! Prom na Ceutę kursuje z wybrzeży Hiszpanii, więc Polacy do odwiedzenia tego miejsca nie potrzebują nawet wizy czy paszportu. Oprócz zabytkowych miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć w Ceucie, warto także sprawdzić inne atrakcje, które oferuje miasto. Na pewno obiektem wartym odwiedzenia jest Muzeum Miejskie, gdyż znajdują się tam eksponaty związane z losami miasta.
Fanom wojennej strony Ceuty można polecić Muzeum Militarne przedstawiające historię dotyczącą Hiszpańskiej Legii Cudzoziemskiej. Natomiast miłośnicy pieszych wędrówek na wysokościach powinni udać się na górę Hacho, skąd roztaczają się piękne widoki na miasto. Góra ta jest uważana za jeden ze słupów Heraklesa. Na koniec warto też zobaczyć urzekający port w Ceucie oraz oddać się błogiemu relaksowi w Parku Śródziemnomorskim (Maritime Park) z kompleksem basenów i sztucznych jezior stylizowanych na naturalne.
Zobacz także:
- Bałchasz – miasto i jezioro w Kazachstanie. Najciekawsze miejsca turystyczne
- Katania – miasto leżące u stóp wulkanu. Co warto w nim zwiedzić?
- Sendai to największe miasto krainy Tōhoku. Historia, klimat i dzielnice
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Paloma C. Rovirosa/Getty Images