Co zobaczyć na Gibraltarze? Najciekawsze miejsca, historia i zabytki

Gibraltar
Paula French / EyeEm
Źródło: EyeEm
Gibraltar to jedno z najciekawszych miejsc nie tylko w Europie, ale również na świecie. Na terenie półwyspu znajduje się wiele pięknych zabytków, które stanowią dziedzictwo kulturowe kilku narodów.

Gibraltar większości polskich turystów kojarzy się ze śmiercią generała Sikorskiego. Warto jednak wiedzieć, że jest to miejsce pełne urokliwych widoków, z piękną historią w tle. To przykład państwa, w którym spotykają się największe światowe kultury: europejska, arabska i afrykańska.

Gibraltar – podstawowe informacje

Ze względu na swoją niewielką powierzchnię (6,55 km²) Gibraltar nazywany jest mikropaństwem. Jest to terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii, położone na południowym krańcu Półwyspu Iberyjskiego. Znajduje się nad Cieśniną Gibraltarską, która oddziela Afrykę od Europy. Długość granicy lądowej z Hiszpanią wynosi 1200 m, a odległość między Gibraltarem a najbardziej wysuniętym punktem w Maroku to jedynie 20 km.

Choć Gibraltar przynależy do Wielkiej Brytanii, to nadal jest przedmiotem sporu pomiędzy Koroną a Hiszpanią. Jednakże większość mieszkańców Gibraltaru czuje się bardziej Brytyjczykami, co chętnie manifestują podczas referendów. Jeśli chodzi o gospodarkę, głównymi jej gałęziami są handel, usługi bankowe i podatkowe oraz żegluga morska. Współcześni Gibraltarczycy stanowią prawdziwą mieszankę rasową, co jest wynikiem burzliwej historii tego miejsca. Najliczniejsze grupy etniczne stanowią Brytyjczycy, Hiszpanie, Włosi oraz Portugalczycy.

Najbardziej charakterystycznym obiektem Gibraltaru jest Skała Gibraltarska, mierząca 426 m wysokości i 4,8 km długości. To największy wabik na turystów, ponieważ rozciągające się z jej szczytu widoki zapierają dech w piersiach. Można stamtąd podziwiać Cieśninę Gibraltarską oraz góry Atlas. Skałę nazywano dawniej Dżabal Tarik na cześć berberyjskiego wodza, który w 711 roku podbił to miejsce. Mitologicznie uznawana była za jeden ze Słupów Herkulesa, których zadaniem było oddzielanie Europy od Afryki oraz rozgraniczenie świata ludzi i potworów.

Historia Gibraltaru w pigułce

Choć oficjalna historia Gibraltaru liczy 3000 lat, to pierwsze ślady osadnictwa pochodzą sprzed 50000 lat. Przez ten czas półwysep wielokrotnie zmieniał oblicze. Początkowo był ważnym miejscem kultu religijnego, stopniowo przeobrażając się w strategiczny punkt handlowy i wojskowy.

Dostępne informacje o Gibraltarze z czasów prehistorycznych jednoznacznie wskazują, że Skałę Gibraltarską zamieszkiwali neandertalczycy. Potwierdzają to badania archeologiczne prowadzone jeszcze w XIX wieku. W starożytności było to ważne miejsce o znaczeniu symbolicznym i religijnym, zwłaszcza dla Fenicjan, Kartagińczyków i Rzymian, którzy wznosili tu świątynie. Kiedy w 711 roku Gibraltar zdobył Dżabal Tarik, obszar ten na kilka wieków znalazł się pod panowaniem arabskim. W tym czasie na terenie Gibraltaru wybudowano wiele fortyfikacji, ponieważ był on obiektem częstych ataków. Ostatecznie został zdobyty w 1492 roku przez wojska chrześcijańskie pod wodzą Juana Alonso de Guzmána.

Kolejne stulecia aż do czasów I i II wojny światowej to okres panowania hiszpańskiego oraz brytyjskiego. Gdy Gibraltar był w rękach Hiszpanów, stał się znaczącym ośrodkiem militarnym. Władcy dbali o to, aby jak najbardziej wzmocnić twierdzę, skutecznie zabezpieczając się przed najeźdźcą, zwłaszcza podczas wojny o sukcesję hiszpańską. W jej wyniku w 1713 roku na mocy wielu traktatów Gibraltar został przekazany Wielkiej Brytanii. Hiszpania nie mogła się z tym pogodzić i wielokrotnie próbowała odzyskać utracony teren. Jednakże podejmowane wysiłki zawsze kończyły się na korzyść Korony, która w XIX wieku jeszcze bardziej umocniła swą pozycję na Gibraltarze. W czasie II wojny światowej stanowił on strategiczny punkt dla wojsk alianckich. Współczesny Gibraltar mniej stawia na swój militarny charakter, wykorzystując przede wszystkim nadmorski potencjał miejsca i kładąc szczególny nacisk na rybołówstwo.

Atrakcje i zabytki Gibraltaru – co warto zobaczyć?

Choć półwysep ma małą powierzchnię, zwiedzanie Gibraltaru jest czasochłonne. Na jego terenie znajduje się wiele ciekawych budowli historycznych oraz punktów widokowych, których nie może pominąć żaden turysta. Poza Skałą Gibraltarską obowiązkowym miejscem do zwiedzenia jest Zamek Maurów oraz Wieża Hołdu, które są najlepiej zachowanymi murami z czasów arabskich. Kolejne atrakcje to ogród botaniczny Alameda oraz Jaskinia św. Michała, która według legendy ma podziemne korytarze łączące Gibraltar z Afryką. Warto też zobaczyć przylądek Europa, na którym znajduje się 49-metrowa latarnia morska wybudowana w 1841 roku. Planując wycieczkę na półwysep, należy sprawdzić, jak dojechać na Gibraltar. Najprościej złapać autobus z Malagi lub Sewilli. Można także skorzystać z pociągu, który stację końcową ma w Algeciras. Alternatywnym rozwiązaniem jest własny samochód, ale trzeba liczyć się z ograniczoną liczbą miejsc parkingowych przy granicy Gibraltaru.

Zobacz wideo: Jacy naprawdę są Polacy na wakacjach?

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Twierdza Boyen w Giżycku – imponująca budowla na planie gwiazdy

Rezydenci biur podróży skarżą się na turystów. "Dzwoni kobieta i mówi, że urwał jej się sznurek od tamponu"

Zamek w Kórniku – historia, zwiedzanie, ciekawostki

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: EyeEm

podziel się:

Pozostałe wiadomości