Pomimo tego, że wnętrza zamku w Kórniku są przystosowane do zwiedzania, zaaranżowane zostały w taki sposób, aby dać turystom wrażenie, że właściciele dopiero co wyszli z komnat zamku i mieli za chwilę wrócić. Niezwykły pomysł sprawił, że zamek w Kórniku cały czas przyciąga masę turystów. Wokół budowli krąży także legenda o duchu Białej Damy. Czy na zamku w Kórniku straszy?
Zamek w Kórniku – opis
Zamek w Kórniku koło Poznania jest zabytkową rezydencją rodów Górków i Działyńskich. Mówi się, że budowla ma swoje początki w średniowieczu, ale tak naprawdę nie wiadomo, ile lat ma zamek w Kórniku. Jego dzisiejszy kształt pochodzi z połowy XIX wieku. Turyści mogą zwiedzić mieszczące się w nim muzeum i Bibliotekę Kórnicką PAN. Warto wspomnieć, że w 2011 roku zamek został mianowany pomnikiem historii Polski.
Zwiedzanie zamku w Kórniku
Muzeum, które mieści się w zamku, jest odwzorowaniem XIX-wiecznego domu Tytusa i Celestyny Działyńskich oraz domu ich syna, który przejął budowlę i zakończył jej przebudowę. W aranżację zamku zaangażowani byli także Jadwiga Zamoyska, jej syn Władysław i córka Maria. Muzeum na zamku w Kórniku robi wrażenie na turystach, szczególnie dzięki doskonale zachowanym eksponatom. Przy wejściu można napotkać pozostałości sztuki gotyckiej, a dalej liczne herby, które mają ogromną wartość artystyczną. Zamek w Kórniku koło Poznania znany jest z tego, że można w nim zwiedzić bogato zdobiony pokój Władysława Zamoyskiego oraz sypialnię Jadwigi Zamoyskiej – miejsca te dobrze oddają ducha minionej epoki. Na ścianach rezydencji znajdują się liczne portrety rodzinne oraz rysunki Jana Norblina i Artura Grottgera. Zamek w Kórniku przyciąga także swoim urokliwym salonem, w którego rogu stoi fortepian, na którym podobno grywał Fryderyk Chopin. W jadalni znajdują się portrety rodzinne, a wśród nich słynny obraz Białej Damy. W zamku zwiedzić można również tzw. Zakątek Myśliwski, którego wyposażenie pochodzi z początków XX wieku. Na piętrze mieści się sala mauretańska, w której znajduje się jedna z dwóch zachowanych w Polsce pełna zbroja husarska ze skrzydłem oraz porcelana z XVIII wieku. Bardzo ciekawym miejscem znajdującym się w murach zamczyska jest znana w całej Europie Biblioteka Kórnicka. Początki jej powstania datuje się na 1826 rok. Dziś posiada około 350 tysięcy woluminów, a w tym piętnaście tysięcy rękopisów, trzydzieści tysięcy starodruków i półtora tysiąca starych map. Właśnie z biblioteki zamku w Kórniku pochodzi rękopis III części "Dziadów" Adama Mickiewicza, "Beniowski" Juliusza Słowackiego, listy Tadeusza Kościuszki czy listy Napoleona Bonapartego. Nic więc dziwnego, że rezydencja co roku przyciąga multum odwiedzających.
Zamek w Kórniku i Biała Dama
Właścicielką zamku była m.in. Teofilia z Działyńskich. Zmarła ona w 1790 roku i została pochowana w krypcie kościoła w Kórniku. Swoją działalnością przyczyniła się do rozwoju całego regionu.
Biała Dama z Zamku w Kórniku to postać, która jest często wspominana przez mieszkańców i zwolenników historii o duchach. Z legendą związany jest portret Teofili przedstawiający ją w długiej, białej sukni. Obraz ten znajduje się w sali jadalnianej. Według legendy Teofilia niedługo przed północą schodzi z portretu i przemieszcza się na taras zamkowy. Wkrótce zjawia się rycerz na czarnym koniu i zabiera właścicielkę zamku na rajd po parku. W ten sposób kobieta pokutuje za rozebranie zameczku myśliwskiego Górków, gdzie podobno diabły chroniły skarbów ich rodu. Legenda sięga XIX wieku i jest opowiadana do dziś. To właśnie zamek w Kórniku stał się przyczyną opowiadań o jednym z najsłynniejszych polskich duchów – Białej Damie.
Arboretum w zamku w Kórniku – słynny ogród dendrologiczny
Średniowieczny zamek w Kórniku posiada również rozległy ogród, który stanowi dodatkową atrakcję. Znajduje się w integralnej części terenów zamkowych i jest to najstarsze i najbogatsze w gatunki arboretum w Polsce i czwarte w Europie. Park ma 36 hektarów, a jego początki sięgają XVIII wieku. Trzy razy w roku odbywają się tam festiwale kwitnących roślin. Na przełomie kwietnia i maja kwitną magnolie, w połowie maja – bzy, a w czerwcu atrakcją są kwitnące różaneczniki i azalie. Wydarzenie zawsze gromadzi wielu turystów i miłośników roślin. W parku znajduje się także grusza wierzbolistna, która przyciąga ludzi swoimi owocami.
Zobacz wideo: Odwiedzamy arboretum w Kórniku
Zobacz także:
- Twierdza Boyen w Giżycku – imponująca budowla na planie gwiazdy
- Zamek Ogrodzieniec – park rozrywki, ruiny zamku, a może inne atrakcje?
- Chocim – historyczne miasto, które warto odwiedzić
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto