Katania – miasto leżące u stóp wulkanu. Co warto w nim zwiedzić?

Katania
Katania – miasto leżące u stóp wulkanu
Źródło: Ariel Matzkin/EyeEm/Getty Images
Katania to sycylijski port położony u stóp wulkanu Etna, który przyciąga turystów z całego świata. Jakie są największe atrakcje tego miasta? Dlaczego warto je odwiedzić? Sprawdź, co powinno się wiedzieć o tym miejscu i czy warto je odwiedzić.

Czy sąsiedztwo Etny wpłynęło na rozwój Katanii? Zdecydowanie tak. Przede wszystkim dzięki pochodzącym z wulkanu popiołom ziemia wokół miasta jest niezwykle żyzna. Nie można jednak zapominać, że erupcje Etny niejednokrotnie powodowały spustoszenie i wielkie ludzkie tragedie. W przeszłości miasto padało również ofiarą trzęsień ziemi, licznych podbojów i inwazji. Mieszkańcy potrafili jednak doprowadzić do odbudowy miasta i dziś Katania jest drugim (zaraz po Palermo) największym sycylijskim portem.

Zobacz wideo: Podróże po świecie

Podróże po świecie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał

Lotnisko i komunikacja w Katanii

Katania swoją popularność wśród turystów zawdzięcza nie tylko śródziemnomorskiemu klimatowi, ale i dostępności rozwiązań komunikacyjnych. Lotnisko w Katanii nazywa się Fontanarossa i obsługuje wiele międzynarodowych lotów. W mieście znajduje również port morski oraz rozbudowana sieć autostrad. Na miejsce z łatwością można dostać się również pociągiem, a wulkan oglądać z okien kolei wąskotorowej, która okrąża Etnę i przewozi wokół niej turystów. Po mieście można poruszać się także metrem.

Historia Katanii

Miasto od swoich początków, czyli od XVIII wieku p.n.e., rozwijało się bardzo dynamicznie, przede wszystkim dzięki dostępowi do Morza Śródziemnego. Burzliwa historia tego miasta znajduje swoje odbicie w architekturze. Na przykład jedna z kolumn placu Katedralnego zakończona jest wizerunkiem słonia. Zwierząt tych używał w trakcie wojen punickich Hannibal, przeciwko którego wojskom walczyli katańczycy. Upadek Cesarstwa Rzymskiego wpłynął na zatrzymanie wzrostu Katanii i spadek jej pozycji w stosunku do innych sycylijskich miast. Około X wieku region ten podbili Arabowie (jednak ich obecność nie przełożyła się na żadne trwałe ślady w architekturze miasta). Wiek później, kilkadziesiąt lat po tym, jak Sycylię podbili Normanowie, miasto nawiedziło ogromne trzęsienie ziemi, które na wiele lat wyhamowało jego rozwój. Dopiero w wieku XV otwarto tu pierwszy sycylijski uniwersytet, dzięki czemu Katania stała się ważnym ośrodkiem naukowym. Niemal do zera zniszczyły miasto wybuch Etny i kolejne trzęsienie ziemi w XVII wieku. Katania została jednak odbudowana i od tego momentu zaczęła zyskiwać na znaczeniu. Przyczyniło się do tego również wpisanie miasta na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Zobacz wideo: Tosacni w Toskanii - u włoskiego artysty skandalisty

Toscani w Toskanii - U włoskiego artysty skandalisty
Źródło: Dzień Dobry TVN

Co warto zobaczyć w Katanii?

Zabytki pamiętające czasy antyku, przykłady wspaniałego sycylijskiego baroku (a wśród nich m.in. kościół św. Mikołaja, Bazylika Kolegiacka czy pałac Palazzo Biscari), pyszna lokalna kuchnia i słoneczna pogoda – to tylko niektóre z atrakcji, które oferuje turystom Katania. Zwiedzanie należy jednak dobrze zaplanować, bo najbardziej interesujące obiekty i miejsca są od siebie oddalone i znajdują się w różnych częściach miasta.

Najwięcej atrakcji w Katanii skupionych jest wokół placu Katedralnego, który zdobi katedra św. Agaty – ciekawy zabytek przypominający o czasach rzymskich, choć wybudowany na nowo po wielkich trzęsieniach ziemi w XVII wieku. Wewnątrz katedry znajdują się groby władców, relikwie św. Agaty oraz jej skarbiec. Również na placu Katedralnym trafimy na XIX-wieczną fontannę Amenano, pod którą zobaczyć można fragment rzeki przepływającej pod miastem. W okolicy placu znajduje się targ rybny La Pescheria, gdzie możemy zaopatrzyć się w świeże owoce morza, a także ratusz i Muzeum Diecezjalne. Stamtąd możemy się udać prosto do rzymskich term, które pochodzą z III wieku. Choć przykrył je pył pochodzący z wybuchu wulkanu, to udało się je odkopać i udostępnić zwiedzającym.

Następnie warto przejść się do amfiteatru rzymskiego znajdującego się przy placu Stesicoro. W latach świetności mogło tam jednocześnie przebywać około 15 tysięcy osób. Dziś zostały po nim ruiny, świadczące o dawnej, ważnej pozycji Katanii. Będąc w mieście, nie można pominąć także wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO dawnego klasztoru Benedyktynów, w którym dziś mieści uniwersytet. Niestety, nie jest możliwe zwiedzenie wszystkich pomieszczeń klasztoru, ale zapisując się na wycieczkę z przewodnikiem (w cenie 10 euro od osoby), uda nam się obejrzeć obiekt i dowiedzieć o nim wielu ciekawych rzeczy.

Wypocząć od miejskiego zgiełku będziemy mogli w Ogrodach Belliniego, czyli pięknym śródmiejskim parku otoczonym licznymi katańskimi kawiarniami, które serwują pyszną kawę i typowe przekąski kuchni sycylijskiej. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Ariel Matzkin/EyeEm/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana