Świat

Nankin. Historia, atrakcje, zabytki miasta

Świat

Autor:
Adrian
Adamczyk
Nankin

Nankin to miasto o długiej i bogatej historii. Jest jedną z czterech starożytnych stolic Chin. Sprawdź, co warto zwiedzić w tym mieście podczas podróży do Państwa Środka. Jaka jest pogoda i jakie atrakcje warto zwiedzić? Gdzie się znajduje? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi poniżej.

Nankin jest stolicą prowincji Jiangsu i portem nad rzeką Jangcy, położonym około 240 km od jej ujścia do Morza Wschodniochińskiego. To duży ośrodek przemysłowy, kulturalny i naukowy i jedno z największych miast na świecie. Jest drugim pod względem wielkości miastem Chin wschodnich.

Zobacz wideo: Podróże po świecie

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Pogoda w Nankinie

Nankin leży w strefie subtropikalnego klimatu monsunowego. Występują tu cztery pory roku, a średnia temperatura wynosi 16℃. W najcieplejszym miesiącu – lipcu – jest średnio 28℃, a w najzimniejszym – styczniu – nawet do -2℃. W lecie występują obfite opady. Możliwe są tajfuny, ale zdarzają się bardzo rzadko.

Historia Nankinu

Teren obecnej metropolii był zamieszkały już 5 tys. lat temu. W nieodległej od Nankinu jaskini odnaleziono szczątki homo erectusów sprzed ok. 600 tys. lat. Podgatunek nazwano "człowiekiem nankińskim". W XIV w. wokół miasta rozciągały się mury wybudowane dla pierwszego cesarza dynastii Ming, Hongwu, który ogłosił Nankin stolicą Chin. Mur wokół miasta jest częściowo zachowany. Do dzisiaj dotrwało się też kilka z trzynastu bram. Jest jednym najdłuższych zachowanych murów miejskich na świecie. Szacuje się, że mniej więcej w tym czasie Nankin był również największym miastem globu.

Nankin – atrakcje turystyczne

Nankin jest otoczony rzeką Jangcy i górami. Purpurowa Góra jest pokryta lasami i szlakami pieszymi, u jej podnóża znajdują się zaś mauzoleum cesarza Hongwu, mauzoleum Sun Jat-sena i grobowiec cesarza Sun Quan. Przez miasto przepływają mniejsze rzeki, po których można wybrać się w turystyczny rejs, aby obejrzeć najciekawsze miejsca Nankinu . W jednym z jezior położonych na terenie Nankinu, Xuanwu, niedaleko centrum miasta, według legendy mieszkał smok. Najważniejszymi atrakcjami turystycznymi Nankinu są:

  • mauzoleum Ming Xiaoling – jeden z największych cesarskich grobowców, spoczywa tam cesarz Hongwu,
  • grobowiec cesarskiej dynastii Liang z VI w.,
  • mury Nankinu z najsłynniejszą i najlepiej zachowaną południową bramą Zhonghuamen,
  • Świątynia Konfucjusza z 1034 r. (odbudowana w XIX w.) z czterometrowym posągiem Konfucjusza i cały kompleks Fuzi Mao, w którym się znajduje,
  • mauzoleum Sun Jat-sena, uznawanego za ojca współczesnych Chin,
  • buddyjska świątynia Jiming,
  • buddyjska świątynia Qixia z pagodą pochodzącą z 601 r., odbudowaną w X w.,
  • buddyjska świątynia Linggu z 515 r. z pagodą zbudowaną w 1932 r.

Popularne muzea w Nankinie

Muzea w Nankinie są jednymi z najstarszych w Chinach. Muzeum Nankińskie ma 12 sal wystawowych, 70 tys. m2 powierzchni i jest jednym z największych w Chinach. Ma w swoich zbiorach 400 tys. stałych eksponatów, w tym kolekcję porcelany z dynastii Ming i Qing. Muzeum Miejskie Nankinu mieści się w pałacu cesarskim dynastii Ming. W skład kompleksu pałacowego wchodzi świątynia Wen i inne budynki. Większość została zburzona i odbudowana pod koniec XIX w. Muzeum Cesarstwa Taiping jest ciekawe nie tylko ze względu na wystawy, ale i otoczenie. Muzeum znajduje się w historycznym ogrodzie Zhan. Ogród został założony w czasach dynastii Ming.

Zobacz wideo: Polka w gronie najlepszych młodych naukowców w Azji

Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji Źródło: Dzień Dobry TVN

Inne ciekawe miejsca Nankinu

Charakterystycznym miejscem Nankinu jest most na Jangcy. Wybudowany w latach 60. XX w. ze 100 tys. ton stali i 1 mln ton cementu jest pierwszym zbudowanym wyłącznie przez Chińczyków. Miał być symbolem potęgi Chin, najczęściej jednak słyszy się o nim jako o chińskim "moście samobójców". Do 2007 r. odebrało tam sobie życie 2 tys. osób.

Nocą panoramę Nankinu rozświetlają neony i światła. Na ich tle wyróżnia się Porcelanowa Wieża. Do 1856 r. stała tam ozdobiona porcelanowymi kaflami, 78-metrowa pagoda. Obecnie znajduje się tam nowoczesna budowla z 2010 r. ze szkła i betonu o podobnym kształcie. Na wyspie Jiangxin, leżącej na rzece Jangcy, uprawia się ok. 13 odmian winogron. Warto się tam wybrać w czasie festiwalu poświęconego tym owocom, na przełomie lipca i sierpnia. Ważnym punktem na mapie Nankinu jest Hala Pamięci Masakry Nankińskiej. W grudniu 1937 r. i styczniu 1938 r. armia japońska dopuściła się ludobójstwa w Nankinie. Rzeź nankińska pochłonęła od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy ofiar. Hala Pamięci jest położona w miejscu, gdzie odnaleziono tysiące ciał.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: DuKai photographer/Getty Images

Pozostałe wiadomości