Mesyna – wyjątkowe miejsce na Sycylii

Miasto Mesyna na Sycylii
Darren Robb/Getty Images
Źródło: Digital Vision
Miasto założone przez Greków, zniszczone przez Kartagińczyków, rujnowane przez trzęsienia ziemi i odbudowywane przez Włochów musi mieć ciekawą historię. Oto Mesyna na Sycylii...

Położone tuż nad Cieśniną Mesyńską miasto cieszy się ogromną popularnością wśród turystów ze względu na malowniczą okolicę i temperaturę, która nawet zimą rzadko spada poniżej 10℃. Latem temperatury mogą sięgać tam nawet 40℃. Dzięki licznym połączeniom promowym, do Mesyny łatwo dostać się od strony wody. Promy pływają stamtąd do wielu miejsc we Włoszech, m.in. do Rinelli, Salerno, na Panareię czy Stromboli. Dziennie z miasta realizowanych jest ponad dwadzieścia promowych połączeń.

Mesyna, czyli Sycylia

Kiedy już dotrzemy do Mesyny, trzeciego pod względem ludności miasta na Sycylii, szybko zorientujemy się, że wygląda ono nieco inaczej niż inne popularne włoskie destynacje turystyczne. Niska zabudowa i szerokie ulice to zabezpieczenia przed trzęsieniami ziemi, które nawiedzają ten region Włoch. W roku 1908, w efekcie trzęsienia ziemi i tsunami, które nastąpiło później, zginęło 75 tysięcy mieszkańców miasta, które dziś liczy niemal ćwierć miliona ludzi. Nie wszystkie miejsca w tym mieście są jednak niskie.

Najpopularniejszym zabytkiem w Mesynie jest katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Duomo di Messina), której historia sięga XII wieku. Niestety oryginalny obiekt nie przetrwał do dziś, ponieważ zniszczyły go kataklizmy i bombardowania podczas II wojny światowej, a to, co mogą podziwiać turyści z całego świata, stanowi efekt rekonstrukcji. A jest na co patrzeć! Kiedy dostaniemy się na dzwonnicę katedry, ujrzymy panoramę całego miasta, wraz ze wszystkimi ciekawymi miejscami Mesyny, wejściem do portu oraz Cieśniną Mesyńską. Gdy już nacieszymy oczy widokiem okolicy, możemy podziwiać samą katedrę z jej imponującą dzwonnicą, która – według przewodników – jest wyposażona w jeden z największych na świecie mechanizmów zegarowych. Możemy też tam podziwiać ogromne figury zwierząt, np. kilkumetrowego lwa lub koguta – z każdym nich związana jest oddzielna historia.

Po tym, jak zadzieraliśmy głowy, podziwiając konstrukcję niezwykłego zegara, czas pochylić je nisko i zejść do podziemi katedralnych, gdzie w półmroku można zwiedzić stare grobowce.

Inne zabytki Mesyny

Choć sporo zabytków Mesyny zostało zniszczonych w czasie kataklizmów, to niektóre z nich wciąż można podziwiać. To takie obiekty, jak wzniesiona w XVI wieku latarnia morska czy nieużywane od lat ogromne słupy wysokiego napięcia (pylony mesyńskie). Zaś udając się do miejsca sztuki (Galleria d'Arte Contemporanea di Messina), możemy podziwiać dzieła m.in. mistrza Caravaggia.

Po być może wyczerpującym, całodniowym zwiedzaniu możemy odpocząć niedaleko szesnastowiecznej Fontana di Orione. Jeszcze jedną budowlą, która przetrwała zarówno zniszczenia wojenne, jak i klęski żywiołowe, jest kościół Santissima Annunziata dei Catalani. Według lokalnej tradycji Madonna, której figura mieście się na terenie fortu Zbawiciela, wysłała mieszkańcom Mesyny list z błogosławieństwem, przeznaczony specjalnie dla nich.

W związku z tym, że miasto sporo przeszło podczas II wojny światowej, jest tu kilka monumentów nawiązujących do tego okresu. Zwiedzanie Mesyny możemy zakończyć odpoczynkiem w Ogrodzie Botanicznym.

Ciekawostki z Mesyny

Kuchnia sycylijska może poszczycić się wieloma smacznymi specjałami, które bez problemu dostaniemy w Mesynie. Z racji położenia, będzie tu pod dostatkiem owoców morza serwowanych w licznych restauracjach, ze świeżymi warzywami czy cytrusami. Z mięs popularna jest gęsina oraz baranina z dodatkiem doskonałych przypraw – szafranu, goździków, cynamonu. W czym jeszcze możemy się rozsmakować? Primosale i pecorino to popularne lokalne sery. Deser? Ciasto nadziewane mozzarellą i anchois, ewentualnie rurki nadziewane ricottą albo słodkie ciasto z marcepanem.

Pośród najpopularniejszych miejsc znajdujących się nad wodą w Mesynie króluje La Spiaggetta, czyli zarządzana przez prywatnego właściciela spora połać plaży, skąd rozpościera się niesamowity widok na cieśninę. Wieczorami odbywają się tu imprezy taneczne, a w dzień można wypoczywać z dziećmi. Obowiązuje opłata za wstęp, dodatkowe koszty poniesiemy, jeśli będziemy chcieli wypożyczyć sprzęt do plażowania.

Z Mesyny niedaleko jest do miejsc na Sycylii, w których Francis Ford Coppola nakręcił swoje najwybitniejsze dzieła, czyli filmy z serii Ojciec Chrzestny. Niektóre firmy z branży turystycznej organizują wycieczki do miejsc (np. Katania), w których rozgrywały się słynne sceny z filmów.

Zobacz też inne ciekawe miejsca we Włoszech:

Kierunek: Włochy – Cinque Terre, czyli szlakiem malowniczego parku

Trydent - co warto zobaczyć? Prawdziwe dolce vita w "malowanym mieście"

Salerno we Włoszech – atrakcje, zabytki, zwiedzanie. Co warto tam zobaczyć?

Zobacz video: Tysiące meduz we włoskim porcie

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości