Gorące tematy

Polka robi karierę naukową w Azji. Dr Agata Błasiak pomogła w walce z pandemią, a teraz ułatwia życie chorym na raka. 

Gorące tematy

Autor:
Oskar
Netkowski
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji

Dr Agata Błasiak stoi na czele wydziału Digital Health Innovation na National University of Singapore. Pracuje nad rozwiązaniem problemu osób korzystających z chemioterapii. Jej zespół stworzył platformę CURATE.AI. Lekarze z Singapuru wpisują w nią odpowiednie dane i otrzymują informację o dawce chemioterapii optymalnej dla danego pacjenta.

Misja dr Agaty Błasiak

Agata Błasiak pochodzi z Trójmiasta, ale dzisiaj mieszka w Singapurze. Swoje życie poświęciła karierze naukowej. Wszystko po to, by żyło się lepiej.

- W moim aktualnym kierunku badan – cyfrowa medycyna– wyjątkowo sprzyjający w Singapurze jest fakt, że rząd i system zdrowia są bardzo otwarci na rozwiązania cyfrowe i blisko współpracują z badaczami, tak że rozwiązania z badań klinicznych są stosunkowo szybko wdrażane w system opieki zdrowotnej. Nasze rozwiązania mają potencjał, żeby naprawdę pomoc pacjentom w prawdziwym życiu, poza laboratorium - tłumaczyła naukowczyni.

Agata Błasiak i walka z pandemią

Zeszłej wiosny dr Agata Błasiak zaangażowała się także w walkę z SARS-CoV-2. Po serii badań nad możliwymi kombinacjami leków, które mogłyby okazać się skuteczne w terapii pacjentów z COVID-19, stworzyła wraz ze swoimi współpracownikami platformę IDentif.AI. Łączy ona znane już dziś lekarstwa w taki sposób, aby dawały jak najlepsze efekty w walce z COVID-19. To dzięki niej wiemy, że kombinacja remdesiviru i leków przyjmowanych przez osoby z wirusem HIV podnosi sześciokrotnie efektywność tego pierwszego właśnie w leczeniu COVID-19.

- Cyfrowa eksplozja w medycynie nastąpiła ze względu na pandemię. Wszyscy zaczęliśmy częściej używać połączeń online. Ale wcześniej już też były znaki na niebie, że ta rewolucja powoli, ale nadchodzi - mówiła ekspertka.

- Jest dużo rzeczy, które robimy z powodu nawyków. A nawyki można zmienić, tylko trzeba nad nimi popracować. Istnieje wiele aplikacji, które pomagają leczyć ADHD czy nawet problemy żołądkowe. Już wprowadzane jest to w Singapurze, USA, a nawet w Europie - podkreśliła.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości