Podróże

Azja - kontynent wielkich kontrastów i jego tajemnice

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Azja to niewątpliwie kontynent kontrastów - geograficznych, kulturowych i społecznych. Każdy z jej zakątków to miejsce magiczne i pełne niespodzianek. Bez względu na to, jaki kraj obierzemy na swój wakacyjny kierunek: Tajlandię, Chiny czy może Japonię - Azja z pewnością skradnie nasze podróżnicze serca.

Azja - wielkim kontynentem

Azja to największy kontynent na świecie. Jej obszar stanowi ponad 30% powierzchni wszystkich lądów na Ziemi. Zobaczymy w niej pokryte śniegiem najwyższe góry świata i rajskie piaszczyste plaże. W większych miastach podziwiać możemy zarówno najnowsze odkrycia technologiczne, jak i skrajne ubóstwo w miejskich slumsach. Nie jest tu rzadki widok nowoczesnych budynków stojących obok tradycyjnych świątyń i luksusowych samochodów obok małych rikszy. Nie bez powodu mówi się, że Azja to kontynent wielkich kontrastów. Każdy jej kraj to inna historia, inne krajobrazy i inne zwyczaje...

Azja - najpopularniejsze kraje azjatyckie

Od zachodu Azja sąsiaduje z Europą, od południowego zachodu z Afryką, zaś od wschodu oblewają ją wody Pacyfiku, a od południowego wschodu Oceanu Indyjskiego. Zamieszkuje ją około 4,5 mld ludzi, co stanowi aż 60% ludności całego świata. Na jej terenie znajduje się 51 państw (57 - licząc z terytoriami zależnymi). Niegdyś turyści odwiedzali głównie Indie i Japonię. Dziś na popularności zyskują również inne kraje. Które kraje są najchętniej odwiedzane przez turystów i dlaczego?

Azja, Indie - Indie to kraj owiany wieloma legendami, synonim wspaniałych zabytków, barwnego Bollywood i smacznego jedzenia. Turyści wybierają się do Indii, by na własne oczy zobaczyć majestatyczne Taj Mahal, zanurzyć stopy w świętej rzece Ganges, pojeździć na słoniu i spróbować najlepszych potraw z curry na świecie. Azja, Japonia - Kraj Kwitnącej Wiśni przyciąga fascynującą historią i niezwykle bogatą kulturą. Zachwyca w niej wszystko: od nowoczesnego Tokyo, poprzez majestatyczne Fuji, aż po niezwykłe japońskie świątynie, jak chociażby Sensoji, Kotokuin czy Hasedera. Świat gejszy i samurajów to kraj jedyny w swoim rodzaju.

Azja, Tajlandia - ostatnimi czasy jednym z najliczniej odwiedzanych azjatyckich krajów jest Tajlandia. Turystów przyciągają nie tylko piękna natura, ale i niskie koszty podróży. Symbolem Tajlandii jest przede wszystkim jej stolica - chaotyczny Bangkok. Warto odwiedzić również rajskie tajlandzkie plaże na południu kraju. Azja, Chiny - to trzecie największe państwo na świecie. Na ich granicy z Nepalem leżą najwyższe pasma górskie na świecie - Himalaje i Karakorum, wraz z najwyższym szczytem świata - Mount Everest. W Chinach znajdziemy aż 50 obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, między innymi Wielki Mur Chiński, rzeźby skalne w Dazu czy Groty Yungang.

Azja, Turcja - geograficznie Turcja leży na dwóch kontynentach - w Europie i w Azji. Umowna granica przebiega m.in. przez Stambuł. Jest to niezwykle turystyczny kraj, pełen nadmorskich kurortów. W przeciwieństwie do większości azjatyckich państw główną religią Turcji nie jest buddyzm, a islam. Najpiękniejsze zabytki, jakie w niej znajdziemy, to przede wszystkim pięknie zdobione meczety.

Azja południowo-wschodnia - najmniej znane zakątki Azji

Wciąż nieco mniej odkrytym obszarem Azji jest Azja południowo-wschodnia . W jej skład wchodzą trzy obszary: Półwysep Indochiński, Półwysep Malajski i Archipelag Malajski, który składa się z aż 20 tysięcy wysp. W tej części kontynentu leżą Tajlandia, Wietnam, Indonezja, Birma, Kambodża, Laos, Malezja, Timor, Singapur i Filipiny. O ile Tajlandia i Wietnam są chętnie odwiedzane przez turystów, o tyle reszta krajów Azji południowo-wschodniej nie jest popularnym kierunkiem wakacyjnym. Znajdziemy w nich więc wiele tzw. "niezdeptanych" miejsc, wolnych od zwiedzających tłumów i kiczowatych straganów z pamiątkami. Kraje te to przede wszystkim niesamowita tropikalna roślinność, egzotyczne zwierzęta i najpiękniejsze morskie krajobrazy.

Azja - kontynent światowych rekordów

Azja nazywana jest również kontynentem rekordów. Dlaczego? Na jej terenie znajduje się bowiem największa wyspa świata (Borneo), najdłuższa rzeka świata (Jangcy w Chinach), najwyższy szczyt świata (Mount Everest), największy archipelag świata (Malajski), największa depresja świata (Morze Martwe) oraz kilka innych największych lub najgłębszych miejsc geograficznych na ziemi. Co więcej to właśnie w Azji zanotowano rekordową najniższą temperaturę (−72,2 st. C) i stanowiąca rekord świata najwyższą temperaturę (53,9 st. C). W Azji znajduje się najludniejsze państwo (Chiny) i największe państwo na świecie (Rosja). Kolejną ciekawostką jest fakt, że w Azji znajdziemy również kraj o najdłuższej nazwie: Miasto aniołów, wielkie miasto, wieczny klejnot, niezdobywalne miasto boga Indry, wspaniała stolica świata wspomaganego przez dziewięć pięknych skarbów, miasto szczęśliwe, obfitujące w ogromny Pałac Królewski, który przypomina niebiańskie miejsce gdzie rządzi zreinkarnowany bóg, to miasto dane przez Indrę, zbudowane przez Winszu (czyli pełna nazwa Bangkoku).

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: bohemia8/Getty Images

Pozostałe wiadomości