Gorące tematy

Sezon grypowy w pełni. Kiedy się szczepić radzi dr Paweł Grzesiowski

Gorące tematy

Autor:
Daria
Pacańska
Ruszyły szczepienia przeciwko grypie

Rozpoczął się sezon grypowy. Pogoda, a szczególnie wiatr i deszcz sprzyjają infekcjom. Kiedy się zaszczepić i jaki wpływ na zachorowanie na grypę ma szczepionka na koronawirusa tłumaczył w programie Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski.

Szczepienia na grypę ruszyły

Rozpoczął się okres wzmożonych zachorowań, a wraz z nim - szczepienia przeciwko grypie. Wiele osób zastanawia się, czy przyjęcie preparatu chroniącego przed COVID-19 ochroni nas również przed innymi infekcjami.

- Absolutnie nie. Nie ma niestety ochrony, jak my to mówimy fachowo, krzyżowej między koronawirusem, a grypą, czyli szczepionka przeciw COVID-19 chroni tylko przeciw temu wirusowi, a szczepionka przeciw grypie chroni przeciw grypie. W związku z tym musimy przyjąć w tym sezonie obie te szczepionki - podkreślił lekarz.

Jeśli ktoś już jest zaszczepiony przeciwko COVID - 19, to lekarze zachęcają do przyjęcia szczepionki na grypę. Podkreślają także, że osoby, które kwalifikują się do trzeciej dawki przeciw koronawirusowi, mogą tego samego dnia wykonać szczepienie na grypę. Jedyne zalecenie to, aby podać każdą z nich w inną rękę.

Jak przygotować się na szczepienie przeciw grypie?

Zasada jest taka, żeby być wypoczętym. Ani dzień przed szczepieniem, ani bezpośrednio po nie należy pić alkoholu, ponieważ może on zaburzyć budowanie odporności.

- Do szczepień zawsze, i to nie tylko przeciw grypie czy przeciw COVID - 19, powinniśmy przygotować się w taki sposób żebyśmy byli po prostu w dobrej kondycji. Wyspani, nie objedzeni, tylko po jakimś lekkim posiłku, wypoczęci, a więc byłoby źle iść na szczepienia w piątek po południu, po ciężkim tygodniu pracy - wyjaśnił Grzesiowski.

W przypadku infekcji warto opóźnić podanie preparatu, ponieważ po jego przyjęciu objawy choroby mogą się zaognić. Należy także pamiętać, że po szczepieniu mogą pojawić się niepożądane reakcje, takie jak rozbicie czy zmęczenie. Utrzymują się one do dwóch dni.

Szczepić przeciw grypie powinny się przede wszystkim osoby po 50. roku życia i przewlekłe chore.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: South_agency/Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości