Ayers Rock, czyli Uluru, nazywana jest świętą skałą Aborygenów. Obok opery w Sydney jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli w Australii, który zachwyca swoim widokiem. Ayers Rock jest nie tylko ogromną formacją skalną, ale również dziedzictwem plemion aborygeńskich.
Ayers Rock położona jest w środkowej Australii, w Terytorium Północnym. Ze względu na swój rozmiar i formę, przez wiele lat uważano ją za największy na świecie blok skalny. Jednakże Mount Augustus, znajdujący się również w Australii, jest od niej dwukrotnie większy. Według wielu turystów Ayers Rock to obowiązkowy punkt podczas wycieczki do Australii. Dlaczego warto tam się wybrać?
Co to jest Ayers Rock i gdzie się znajduje?
Ayers Rock, znana również jako Uluru, uważana jest za świętą skałę Aborygenów, położoną na terenie Parku Narodowego Uluru-Kata Tjuta. Wysokość skały szacuje się na 868 m.n.p.m., natomiast jej obwód wynosi aż 8 km. Uluru stanowi część większej formacji skalnej, w skład której wchodzą także dwa inne wzniesienia: Mount Conner oraz Mount Olga. Jeśli chodzi o skład mineralny Ayers Rock, to skała zbudowana jest z prekambryjskich piaskowców, dzięki czemu, w zależności od kąta padającego światła, mieni się wieloma barwami. Jej głównym kolorem, który sprawia, że jest ona tak charakterystyczna, jest czerwony. Za takie ubarwienie odpowiedzialny jest znajdujący się na jej powierzchni tlenek żelaza.
Mieszkańcy Australii są przekonani o magicznej energii drzemiącej w Ayers Rock. Jest to powiązane z historią Aborygenów. Mówi się, że skała jest symbolem ich walki o swoje prawa oraz o to, co kiedyś zostało im odebrane: ziemię, kulturę, zwyczaje, tradycję. Obecnie Aborygeni są właścicielami miejsca, w którym znajduje się Ayers Rock. Ma to dla nich bardzo duże znaczenie nie tylko w wymiarze materialnym, ale również symbolicznym. Jednakże akt własności posiada pewne ograniczenia, ponieważ w 1985 roku australijski rząd zgodził się na dzierżawę na okres 99 lat. Od tamtej pory całym kompleksem znajdującym się w parku zarządza miejscowe plemię Anangu. Obiekt ze względu na duże znaczenie kulturowe, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Ayers Rock – ciekawostki, które warto poznać
Park, na terenie którego położona jest Ayers Rock, dostępny jest dla turystów, z możliwością zwiedzenia szczytu skały. Aborygeni niechętnie godzą się na to, aby turyści wchodzili na Uluru, ze względu na poszanowanie ich tradycji i kultury. Dla rdzennych mieszkańców Australii przebywanie na skale było związane ze świętą ceremonia inicjacji, która była dawniej jednym z najważniejszych obrzędów aborygeńskich. Aby utrudnić dostęp na szczyt wzniesienia, w latach sześćdziesiątych XX wieku zamontowano poręcz z łańcuchem. Turystom nie przeszkadza również fakt, że wejście na Ayers Rock jest trudnym zadaniem, ponieważ jej zbocza są bardzo strome. Każdego roku, w trakcie podejścia, ginie kilka osób, zazwyczaj w wyniku poślizgnięcia lub ataku serca. Pomimo że Anangu ostatecznie zgodzili się na zwiedzanie skalnego szczytu, wprowadzili pewne ograniczenia. W okresie najwyższych temperatur, które występują podczas australijskiego lata, w godzinach od 10.00 do 16.00 wejście na Ayers Rock jest zabronione.
Uluru najbardziej zachwyca o zachodzie i wschodzie słońca, gdy co minutę zmienia swój kolor. Jest to prawdziwa gratka dla turystów, którzy licznie przybywają na punkty widokowe, aby podziwiać mieniącą się barwami skałę. Organizują wtedy pikniki, których nieodłącznym elementem jest szampan. Przyjęło się, że w czasie, gdy zachodzi słońce, należy wznieść toast. Ze względu na bliską odległość Ayers Rock od lotniska, dojazd do niej jest bardzo łatwy. Zwiedzający mają również dostęp do szerokiej bazy noclegowej oraz restauracyjnej. Sam park jest atrakcją samą w sobie. W znajdującym się na jego terenie centrum informacyjnym można oglądać zbiory wyjaśniające tradycje i historie dawnych Aborygenów.
Ayers Rock – religia i mity związane ze skałą
Choć religia Aborygenów jest dość szeroko zbadana, to dostępne na ten temat informacje są dość powierzchowne. Plemię Anangu w szczególności strzeże wiedzy o swoim pochodzeniu i historii, przekazując ją ustnie swoim potomkom. Ich obowiązkiem jest zapamiętywanie i postępowanie według przyjętych norm. Nie istnieją żadne oryginalne zapisy, które mogłyby jednoznacznie potwierdzić, czym się wyróżnia najstarsza cywilizacja świata. Badacze mogą sugerować się jedynie malowidłami naskalnymi oraz rysunkami, które znajdują się w jaskiniach Ayers Rock. Przedstawiają one nie tylko życie codzienne dawnych plemion, ale również historie z mitycznego Czasu Snu. Na ścianach można także podziwiać malowidła totemów, które często znajdują się w aborygeńskich chatach, drewnianych rzeźbach lub w postaci rysunków na ciele. Wnętrza skalne Ayers Rock kryją w sobie wiele mitów. Mówi się, że prawie każdy kamyk skrywa w sobie jakąś historię. Są one integralnym elementem aborygeńskiej religii, ponieważ przekazują informacje o ich dziedzictwie, kulturze, tradycji oraz sposobie życia. Dlatego Ayers Rock uważana jest za żywy pomnik symbolizujący wiedzę na temat całego świata.
Zobacz także:
- Nietypowe zjawisko nawiedziło plaże nad Bałtykiem. "W jednej chwili przyszła"
- Na Szlaku Latarni Morskich. Które z nich warto zobaczyć?
- To prawdopodobnie najpiękniejsza plaża na Mazowszu. Wejście na nią może słono kosztować
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: structuresxx/Getty Images