Latarnie morskie są ozdobą całego wybrzeża. Łącznie jest ich siedemnaście i wspólnie tworzą szlak, który ciągnie się przez ponad 600 kilometrów. Czym się charakteryzują? Które z nich są szczególnie warte uwagi? Dowiecie się tego z naszego reportażu.
Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich
Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich obchodzony jest 20 sierpnia. Zainaugurowany został przez brytyjskie Stowarzyszenie Latarników z okazji pierwszej ustawy o latarniach w 1789 roku. W Polsce święto obchodzone jest od 2001 roku.
Szlak Latarni Morskich
W podróż szlakiem polskich latarni morskich wybrał się nasz reporter Michał Cessanis. Swoją wyprawę rozpoczął od Świnoujścia, gdzie znajduje się najwyższa latarnia morska w Polsce. - Ma 68 metrów wysokości. Jest najwyższa nie tylko w Polsce, ale i na Bałtyku - mówiła Barbara Kwiatkowska, która opiekuje się latarnią morską w Świnoujściu.
Każda latarnia morska ma swój sygnał świetlny. - W przypadku tej latarni jest to tzw. okres pięciu sekund. Oznacza to, że przez cztery sekundy świeci, a przez sekundę nie - tłumaczyła w rozmowie z naszym reporterem.
Kolejną latarnią, którą zwiedził Michał Cessanis, była ta znajdująca się w Niechorzu. Dlaczego warto ją zobaczyć? - Latarnia została uruchomiona 1 grudnia 1866 roku. Mechanizm obrotowy, który ją napędza, pochodzi z okrętu podwodnego - opowiadał Łukasz Kosiński, który zajmuje się latarnią w Niechorzu. Warto dodać, że jest czwartą co do wysokości latarnią w naszym kraju. - Wieża ma 45 metrów, zasięg światła to 20 mil morskich, czyli ok. 37 kilometrów - dodał.
Na szczególną uwagę zasługuje jej specyficzny kształt - przypomina bardziej dom z okazałym kominem niż latarnię. - Jest ośmiokątna, dawniej mieszkały tu nawet cztery rodziny latarników - podkreślił Łukasz Kosiński.
Jak przemierzyć szlak latarni morskich?
Odległości między latarniami można pokonać na kilka sposobów - samochodem, kolejką wąskotorową lub rowerem. W ocenie naszego reportera Pomorze Zachodnie najlepiej zwiedzać na dwóch kółkach. - Ścieżka rowerowa biegnie wzdłuż całego wybrzeża, a za wypożyczenie roweru na cały dzień trzeba zapłacić 34 złote - mówił Michał Cessanis.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
- 6 lat temu zamienili dom na ogromną łódź. "To takie trzypokojowe mieszkanie, gdzie jest sporo miejsca i przestrzeni"
- Zmiany w pociągach podczas wakacji. Sprawdź, jak będzie wyglądać podróż
- Kiedy dziecko powinno rozpocząć naukę pływania? Ratownik: "Zdania są bardzo podzielone"
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Marek Zieliński
Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images