To jedna z najpiękniejszych plaż na Mazowszu, ale wejście na nią może nas słono kosztować. Chociaż biały piasek i szeroki brzeg kusi wielu odwiedzających, to wejście na tę plażę nie jest dozwolone. Jeśli jednak się skusimy możemy spodziewać się wysokiego mandatu, a nawet areszt. Dlaczego tak jest?
Plaża w Ciszycy
Plaża w Ciszycy to ukryta perełka niedaleko Warszawy. Rozpościerająca się nad rzeką plaża otoczona zielenią przypomina widoki rodem z Malediwów. Miejsce to jednak znajduje się na terenie Rezerwatu Wyspy Świderskie. Na jego terenie przebywać można jedynie w wyznaczonych miejscach, a tym nie jest plaża w Ciszycy.
To miejsce lęgu ptaków, przez co nie wolno na nią wchodzić. Za złamanie zakazu można spodziewać się kary. Rezerwat Wyspy Świderskie obejmuje wiele piaszczystych łach i mielizn przy ujściu Wisły do rzeki Świder. Całość założona została w 1988 roku i obejmuje ochroną 163 gatunki roślin i około 140 gatunków ptaków.
Kary za wejście na plażę w Ciszycy
Do Cieszycy z Warszawy można dojechać rowerem. To zaledwie 20 km, więc dojazd nie trwa dłużej niż godzinę. Jednak za wejście na teren plaży obowiązują niemałe kary.
- Za naruszenie zakazów obowiązujących w rezerwacie przyrody grozi kara grzywny do 5 tys. zł lub aresztu. W bieżącym roku systematycznie prowadzone są patrole policji w rezerwatach przyrody Wyspy Świderskie i Wyspy Zawadowskie - tłumaczy Agata Antonowicz główna specjalistka ds. komunikacji społecznej i kontaktów z mediami Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie dla portalu onet.pl.
Wejście do Rezerwatu Wyspy Świderskie
Po rezerwacie można poruszać się jednak na terenach udostępnionych do ruchu pieszego i rowerowego. Szlak przebiega po wale przeciwpowodziowym po lewej stronie Wisły, a także w miejscu przeprawy promowej w Gassach. Poza tymi szlakami nie wolno nam wchodzić do rezerwatu, ale to nie tylko.
- We wszystkich rezerwatach przyrody z mocy ustawy o ochronie przyrody obowiązuje szereg zakazów, w tym zakaz ruchu pieszego poza udostępnionymi szlakami, zakaz wprowadzania psów, naruszania ciszy, palenia ognisk, niszczenia lub uszkadzania roślin - podaje portal warszawa.naszemiasto.pl za pismem podpisanym przez Anetę Adamską zastępcę Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Projekt Plaża 2023. Co się działo w Międzyzdrojach?
- Najpiękniejsze plaże w Polsce i na świecie według Michała Cessanisa. "Nie ma reklamozy"
- Wytypowano najczystsze plaże i przystanie w Polsce. Oto idealne miejsca na letni wypoczynek
Autor: Teofila Siewko
Źródło: wiadomosci.onet.pl/warszawa.naszemiasto.pl
Źródło zdjęcia głównego: PATSTOCK/Getty Images