Włoskie miasta zachwycają przyjezdnych klimatem, jedzeniem, a także architekturą. Jednym z nich jest Ravenna, miejscowość w północnej części kraju, w regionie Emilia-Romania. Czym się wyróżnia? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział podróżnik Michał Cessanis.
Ravenna i piękno mozaik
Aby dostać się do Ravenny, najlepiej przylecieć do Bolonii, a następnie poświęcić 1,5 godziny na jazdę busem bądź samochodem. Po tym czasie znajdziemy się w mieście, o którym mówi się, że jest mozaiką sztuki, historii oraz inspiracji. To bardzo przyjemne miejsce do codziennego życia, ponieważ wszędzie jest blisko. Charakteryzuje się wąziutkimi, małymi uliczkami.
- Przede wszystkim jest to miasto, które słynie z bardzo bogatej historii, bo Ravenna kiedyś była stolicą Cesarstwa Rzymskiego, z czego mieszkańcy dzisiejszego miasta są bardzo dumni. (...) Ravenna to przede wszystkim bizantyjskie mozaiki, które rozsławiły to miasto na cały świat - powiedziała Monika Ewa Fraś, mieszkanka Ravenny, w Dzień Dobry TVN.
Rawenna znana jest jako ośrodek mozaikarstwa. Osiem zabytków Rawenny (mauzoleum Galli Placydii, baptysterium Ortodoksów, Sant’Apollinare Nuovo, baptysterium Arian, kaplica arcybiskupia, mauzoleum Teodoryka, San Vitale, Sant’Apollinare in Classe), określonych jako zabytki wczesnego chrześcijaństwa i mozaikarstwa, zostało wpisanych w 1996 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Miasto Dantego
Rawenna jest znana głównie z zabytków wczesnochrześcijańskich i bizantyńskich, jednak do interesujących miejsc należą też budowle, które powstały później - m.in. ratusz z XV i XVII wieku, XVIII-wieczne pałace, a także grobowiec najsłynniejszego poety włoskiego, Dantego z 1780 roku.
- Uważa się go za twórcę języka włoskiego. Mówi się nawet, że gdyby nie jego arcydzieło, czyli "Boska komedia", Włosi nadal mówiliby łaciną - zdradził Michał Cessanis w naszym programie.
Dante prowadził w tym mieście niezwykle bujne życie towarzyskie. Otaczał się znanymi ludźmi, m.in. politykami i artystami. Dla Włochów jest prawdziwym bohaterem narodowym. W Ravennie można odwiedzić nie tylko grobowiec artysty, ale również muzeum. W tym roku mija 700 lat od jego śmierci.
Zobacz także:
- Moda na stok, czyli jak ubrać się na narty i snowboard? Sprawdź, na co zwrócić uwagę
- Sarah Jessica Parker jako ikona mody. Dlaczego kobiety na całym świecie kochają jej styl?
- "Harry Potter" powraca. Emma Watson, Rupert Grint i Daniel Radcliffe w nowej produkcji. Jest zwiastun
Autor: Sabina Zięba
Reporter: Marek Zieliński
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN