Bagietka na liście UNESCO
Okazuje się, że tak prosty wypiek jak bagietka ma wielką moc. Znalazła się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
- Jest dosyć ciekawym symbolem takiej powszechnej dostępności. Zwykle rozmaite elementy kultury są dość elitarne i zamknięte, dla tych których stać na tę kulturę - powiedział Paweł Loroch.
Bagietka paryska powinna ważyć ćwierć kilograma i być rozkosznie chrupiąca. Bułka ta już nie raz prezentowała się na różych konkursach, np. upieczono rekordową, ponad stu metrową. Ciekawe jest też to, że można ją przygotowywać na różne sposoby, na słodko z dżemami, czy na słono z serem, szynką, a nawet tuńczykiem.
Fenomen bagietki
Bagietkę je się w całej Europie, ale jest też popularna w Wietnamie. Tam kładzie się na nią na przykład piklowane warzywa. Paweł Loroch zdradził jak upiec idealną bułkę. Najlepiej rwać wyrobione ciasto i rozciągać nadając jej kształt na desce obsypanej mąką. Piecze się ją w kołnierzyku, czyli specjalnej foremce, dzięki czemu uzyska odpowiednie proporcje. Wzór na wierzchu tworzymy nacinając ciasto nożem.
- Cudowną cechą tego rodzaju pieczywa jest to, że nie potrzebujemy specjalistycznego, piekarniczego pieca. 200, 205 stopni to temperatura dla bagietki optymalna, ona wtedy wyrośnie pięknie - powiedział ekspert.
Paweł Loroch wyjawił też jedną wadę tego sławnego francuskiego przysmaku, bardzo krótko jest świeża. Mimo to bagietka nie miała konkurencji.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Anna Lewandowska wspiera "Szlachetną Paczkę". "To jest nasza odpowiedzialność, żeby inspirować i pomagać"
- "Podaruj Misia". Gwiazdy opowiadają bajki i zachęcają do pomagania
- Korzenne pyszności - przepisy na domowe racuchy, krem marchwiowo-pomarańczowy, indyka w sosie korzennym i tiramisu
Autor: Daria Pacańska
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News