Jemen – zabytki, informacje praktyczne i sytuacja polityczna

Jemen
Jemen – zabytki, informacje praktyczne i sytuacja polityczna
Źródło: Yvonne Wacht/Getty Images
Jemen wyróżnia się położeniem w górzystej części Półwyspu Arabskiego, co wpływa na wyjątkowe wrażenia widokowe. Charakterystyczna zabudowa stolicy Jemenu, Sany, wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Planując podróż na Bliski Wschód, warto śledzić aktualną sytuację polityczną i komunikaty dotyczące bezpieczeństwa. Od 2015 r. w Jemenie toczy się wojna domowa, w której zginęły dziesiątki tysięcy obywateli – nie tylko żołnierzy, ale też cywilów i dzieci. Miliony małoletnich cierpią z powodu głodu i niedożywienia.

Zobacz wideo: Podróże po świecie

Podróże po świecie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał

Jemen – położenie, klimat, podstawowe informacje

Jemen (Republika Jemeńska) leży we wschodniej Afryce, na południu Półwyspu Arabskiego. To konserwatywne muzułmańskie państwo graniczy z Arabią Saudyjską i Omanem. Jego stolicą jest Sana, położone w otoczeniu wysokich szczytów malownicze miasto z charakterystyczną architekturą. Państwo rozciąga się na terenach wyżynnych i górzystych, a jego najwyższy szczyt to Dżabal an-Nabi Szuajb (na poziomie 3760 m n.p.m.). W Jemenie panuje klimat zwrotnikowy suchy, a gleby w większości są ubogie, pustynne. Z powodu takich uwarunkowań klimatycznych pojawiają się jedynie rzeki okresowe, wokół których roślinność jest nieco bujniejsza. Występują tam przede wszystkim gaje daktylowe, z których pozyskiwane są słodkie owoce – można je kupić na lokalnym targu.

Sana – baśniowa stolica Jemenu i inne zabytki

Jemen spodoba się przede wszystkim miłośnikom tradycyjnych kultur i podróżnikom podążającym słabo uczęszczanymi ścieżkami. Wśród miejsc wartych odwiedzenia wyróżnia się stolica kraju – Sana. Zabudowa składa się z wielopiętrowych, gęsto postawionych kamienic z bazaltu i mułowej cegły, z białymi ornamentami. Okna budynków zdobią barwne, półkoliste witraże. Nie bez powodu stare miasto w Sanie znalazło się na liście zabytków UNESCO. Zostały na niej ujęte także zabytkowe miasta Sziban i Zabid. W Sziban można podziwiać majestatyczną zabudowę z XVI wieku, która przyniosła miastu miano "Manhattanu pustyni". Budynki wzniesiono bardzo gęsto, posługując się gliną wypalaną na słońcu. Ich wysokość sięga od 5 do nawet 11 kondygnacji (30 metrów), tworząc malowniczy efekt. Takie ukształtowanie miejskiej infrastruktury wiązało się z funkcjami obronnymi oraz ochroną przed powodziami. Miasto Zabid między XIII a XV wiekiem było stolicą Jemenu i ośrodkiem muzułmańskiego życia duchowego, co wiązało się z obecnością w mieście Wielkiego Meczetu. W roku 2000 zabudowania starego miasta zostały określone przez UNESCO jako obiekt zagrożony. Aby poczuć klimat nieco inny niż miejskie życie w Sanie, warto udać się do rybackich wiosek nad Morzem Czerwonym, na przykład do Al-Hudajda. Tam ludzie wciąż żyją blisko natury i tradycji. Mieszkają w chatach z trzciny, zajmują się hodowlą kóz, łowieniem ryb oraz uprawą daktyli, jednego z przysmaków tego rejonu świata.

Zobacz wideo: Podróż, w którą nie każdy miałby odwagę wyruszyć

Podróż, w którą nie każdy miałby odwagę wyruszyć
Źródło: Dzień Dobry TVN

Na co zwrócić uwagę, planując pobyt w Jemenie?

Aby legalnie przebywać w Jemenie, niezbędna jest wiza, którą można wykupić na lotnisku w Sanie oraz na przejściach granicznych (morskich i lądowych). W Jemenie walutą jest rijal (YER). Walutę można wymienić w bankach i kantorach, bez problemu można także płacić dolarami. Ceny są stosunkowo niskie. Wtyczki są brytyjskie, napięcie 230 V. Należy pamiętać, że kultura Jemenu wiąże się z konserwatywnym muzułmańskim podejściem do kobiet. Mieszkanki nie pokazują się publicznie bez szczelnie zakrywających ciało i twarz szat. Nie należy robić im zdjęć, mężczyźni nie powinni także siadać obok obcej kobiety – dotyczy to również turystek. Obyczaj każe także podawać wszystko prawą ręką.

Wojna w Jemenie – jaka jest skala konfliktu?

Od 2015 r. w Jemenie nie ma mowy o bezpieczeństwie. W państwie rozgrywa się poważny konflikt zbrojny. Wojna domowa toczy się pomiędzy zwolennikami obecnego prezydenta Abd Rabbuha Mansura Hadiego a rebeliantami działającymi w ruchu Huti, których popiera część armii jemeńskiej stojącej po stronie byłego prezydenta Alego Abd Allaha Saliha. W konflikcie bierze udział Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie (popierane przez niektóre państwa zachodnie) i Jordania, które stoją po stronie obecnego prezydenta. Rebelianci są natomiast wspierani przez Iran. Eksperci szacują, że wojna pochłonęła 56 tysięcy ofiar w ciągu pierwszych 3,5 roku – w tym wiele kobiet i dzieci. Miliony Jemeńczyków cierpi z głodu, a kraj ogarnęła epidemia cholery. Według ONZ 75% mieszkańców Jemenu potrzebuje pomocy humanitarnej. Międzynarodowe organizacje wzywają do natychmiastowego zakończenia walk zbrojnych, które doprowadziły do upadku państwa. 

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Yvonne Wacht/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana