Agnieszka Klessa-Shin od 10 lat mieszka w Korei Południowej, tam poznała też swojego męża. Co sądzi na temat koreańskiej kultury? Czy czuje się tam bezpiecznie? Co zaskoczyło ją w Seulu? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
Pod tajemniczą nazwą "Rodezja" skrywa się obecna Republika Zimbabwe. Kraj położony w Południowej Afryce był niegdyś znany jako Rodezja. Obecne Zimbabwe jest krajem należącym do państw słabo rozwiniętych i ubogich.
Jemen wyróżnia się położeniem w górzystej części Półwyspu Arabskiego, co wpływa na wyjątkowe wrażenia widokowe. Charakterystyczna zabudowa stolicy Jemenu, Sany, wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Prisztina to drugie co do wielkości miasto w byłej Serbii, a w samym Kosowie nie ma większego miasta niż stolica tego państwa. Prisztina leży w Górach Dynarskich, w kotlinie Kosowe Pole.
USA, Włochy, Niemcy, Szwecja? Gdzie uciec przed ewentualnym niebezpieczeństwem? Z naszych obserwacji wynika, że Polacy obierają konkretny cel.
Chiang Rai leży w północnej części Tajlandii i stanowi serce tzw. Złotego Trójkąta, czyli miejsca styku trzech azjatyckich państw – Laosu, Birmy i Tajlandii. Choć nie należy do najpopularniejszych miejsc turystycznych kraju, znaleźć w nim można wiele atrakcji.
Inteligentne miasto, czyli smart city, to pomysł na lepsze i wygodniejsze życie w bardziej funkcjonalnej przestrzeni. Powstaje jako efekt odpowiedniego zarządzania, przy czynnej współpracy mieszkańców z administracją. W smart city szczególny nacisk kładzie się na bezpieczeństwo mieszkańców, sprawną komunikację, sprawniejsze załatwianie spraw w urzędach czy na działania zmierzające do rozwoju życia kulturalnego. Życie w inteligentnym mieście jest prostsze zarówno dla mieszkańców, jak i osób nim zarządzających.
Nigeria to kraj, który jednocześnie fascynuje i przeraża. Jest trzy razy większy od Polski i prawdopodobnie trzy razy bardziej niebezpieczny. Wielu turystów omija go szerokim łukiem, gdyż wyjazd w to miejsce może zakończyć się tragedią. Co warto wiedzieć o Nigerii?
Królestwo Kabuto to pomysł Mieszka Makowskiego, samozwańczego króla tego państwa, chcącego stworzyć przestrzeń zgodną z ideami libertariańskimi. Po uzyskaniu obywatelstwa Królestwa Kabuto podobno nie trzeba w Polsce płacić podatków. Sprawdzamy, czy jest to prawda.
Botswana to państwo położone na południu Afryki. Sąsiaduje z czterema krajami: RPA, Namibią, Zimbabwe oraz Zambią. Co ciekawe, z tym ostatnim państwem graniczy na długości zaledwie 700 metrów. Botswana to duży kraj, wielkością zbliżony do Francji. Natomiast zamieszkuje go zaledwie około 2 miliony osób. Gęstość zaludnienia wynosi więc zaledwie 3 osoby na km2. Wynika to z tego, że kraj umiejscowiony jest praktycznie w całości na wielkiej Pustyni Kalahari.
Naturalizacja to nic innego, jak nadanie cudzoziemcowi obywatelstwa państwa, na którego terenie przebywa. Najczęściej związana jest z poszukiwaniem przez cudzoziemców lepszych warunków bytowych – ekonomicznych, społecznych, gospodarczych. Innym powodem jest opuszczanie rodzimego kraju z powodu prześladowań czy bardzo złej sytuacji politycznej. O obywatelstwo starają się więc często uchodźcy.
Samotność nazywana jest największą epidemią XXI wieku. Doskonale o tym wie pisarka Katarzyna Tubylewicz, która od lat mieszka w Sztokholmie, europejskiej stolicy samotnych. Temu właśnie tematowi postanowiła poświęcić całą książkę pt. "Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami", o której opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
O filmie, teatrze, życiu i polityce rozmawialiśmy z Krystyną Jandą: "Zawsze protestowałam, ja nigdy nie byłam inna. W tamtych czasach, komunizmu, też protestowałam, też nie przyjmowałam pewnych ról, a przyjmowałam inne. Pracowałam z jednymi, nie pracowałam z innymi. To wszystko były wybory, to wszystko była forma protestu. Dlaczego mam się nagle, teraz zmienić.(..) Nie mogę inaczej".
Według badań CBOS-u przeprowadzonych w 2017 r. Czesi, Słowacy, Włosi, Węgrzy i Amerykanie to nacje najbardziej lubiane przez Polaków. Czy to "obustronna" miłość? Rozmawialiśmy o tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: czeską aktorką Izabelą Kapiasovą oraz włoskim reżyserem Jakubem Porcarim.
Jurij Bujalski: "Pamiętam bardzo dobrze słowa taty. Dzieciaki, nadejdzie czas, kiedy znów wrócicie do domu, do Polski". Żenia Klimakin spotkał się z rodziną Bujalskich, którzy miesiąc temu w ramach repatriacji, przenieśli się do Polski. Jak to się stało, że trafili do Kazachstanu i kiedy zaczęli myśleć o powrocie do ojczyzny?
Nasi goście: Katarzyna Bosacka, Sylwia Juszczak i Mariusz Czerkawski opowiedzieli o swoich powrotach do Polski, po latach spędzonych na emigracji. Czy trudno było im się przystosować do nowej rzeczywistości, a może od dawna marzyli o tym, by wrócić do kraju? Jak wspominają lata spędzone za granicą?
Dla miłości można zrobić wiele, wywrócić do góry nogami całe swoje dotychczasowe życie, a nawet zdecydować się na "miłosną emigrację". O tym z czym wiąże się taka rewolucja, co pozwala ją przetrwać i jak silna potrafi być miłość rozmawialiśmy z naszymi dzisiejszymi gośćmi: Basią Ritz i jej mężem Ulim oraz z Ireneuszem Ciarą i Daviną Reeves, która z powodu miłości przeprowadziła się z Nowego Jorku … na Śląsk.
Kurdowie to lud zamieszkujący Kurdystan, krainę podzieloną między Turcję, Iran, Irak i Syrię. W Irbil, stolicy irackiego Kurdystanu, Bianka Zalewska spotkała się z polskim Kurdem, który wyjaśnił o co walczą. Nebi Sherkawey "Kurdowie to największy naród na świecie, który nie ma swojego państwa". Spotkaliśmy też bojowniczki "YPJ", które rezygnują z życia prywatnego na rzecz walki z państwem islamskim.
Masih Alinejad w 2008 r. wyjechała z Iranu. Na początku mieszkała w Londynie, a niedawno przeprowadziła się do Nowego Jorku. Jest dziennikarką, która za pośrednictwem mediów społecznościowych walczy o wolność kobiet w Iranie. Co dokładnie robi? Ile osób czyta jej posty? Czy tęskni za swoim krajem? Czy teraz, mieszkając poza granicami Iranu, czuje się wolna? Czy nie boi się o swoje życie? Kto z rodziny ją wspiera? Z Masih rozmawiała prowadząca Dzień Dobry TVN Kinga Rusin.