Historia Chiang Rai
Chiang Rai zostało założone przez króla Mangrai – pierwszego władcę północno-tajskiego królestwa Lamma w 1262 roku. Przez setki lat miejscowość znajdowała się na terytorium podległym Birmie, a w 1786 roku władzę nad nią przejęło inne tajskie miasto – Chiang Mai. Chiang Rai niezależność odzyskało dopiero w roku 1933, kiedy stało się głównym miastem prowincji o tej samej nazwie.
Biała Świątynia w Chiang Rai
Choć Chiang Rai nie jest nastawioną na turystów miejscowością, z łatwością znaleźć w niej można warte odwiedzenia miejsca. Niewątpliwie największą atrakcją miasta jest Wat Rong Khun, czyli Biała Świątynia. Budowla została w całości wykonana z białego marmuru, co czyni ją prawdziwym architektonicznym arcydziełem. Świątynia, autorstwa lokalnego artysty Chalermchaia Kositpipata, powstała stosunkowo niedawno, bo w 1997 roku. Uznawana jest za miejsce bardzo kontrowersyjne, gdyż stanowi połączenie buddyjskich wierzeń z… filmami i bajkami. W jej wnętrzach znaleźć można zdobienia i freski, na których obok tradycyjnych wizerunków bogów, smoków i symboli buddyzmu widnieją postaci z takich filmów jak Minionki, Avatar, Predator czy Kung-fu Panda. Na zewnątrz budowli ogromne wrażenie robi zaś "morze" marmurowych rąk sięgających z podziemi w kierunku zwiedzających, którzy stąpają po prowadzącej do świątyni marmurowej ścieżce.
Inne atrakcje w Chiang Rai
W samym Chiang Rai oprócz kilku niewielkich buddyjskich świątyń i złotej wieży zegarowej w centrum miasta nie ma zbyt wielu miejsc do zwiedzania. Jednakże wystarczy wybrać się zaledwie kilka kilometrów poza Chiang Rai, aby odkryć naprawdę ciekawe rejony. Warto wybrać się na górę Doi In Cee, na szczycie której znajduje się punkt widokowy. Rozpościera się z niego wspaniały widok na okolicę. Jest to także miejsce kultu. Ponad korony drzew porastających wzgórze wznosi się bowiem wysoki marmurowy posąg Buddy. Dodatkowo górę otaczają plantacje herbaty, które niewątpliwie będą ciekawą atrakcją dla europejskiego turysty. W okolicy Chiang Rai znajduje się także Singha Park – spacerowe miejsce należące do popularnego w Tajlandii browaru Singha. Zasłynęło przede wszystkim jako gospodarz corocznego Międzynarodowego Festiwalu Balonów. Na co dzień znaleźć tam można ścieżki rowerowe, tajską restaurację, ozdobne pawilony w tradycyjnym stylu oraz wielki posąg złotego smoka stanowiącego symbol piwa Singha. W okolicach wznosi się także warta odwiedzenia świątynia Wat Huai Par Kung, której wejście zdobi sporych rozmiarów posąg Buddy oraz pozłacane smoki. Wielbiciele trekkingu i kontaktu z naturą powinni wybrać się z Chiang Rai do pobliskiego Parku Narodowego Doi Luang, który jest jednym z największych parków narodowych w całej Tajlandii.
Dokąd można pojechać z Chiang Rai?
Chiang Rai przez podróżnych jest bardzo często traktowana jako "baza wypadowa" do innych miast Tajlandii lub różnych zakątków krajów sąsiednich. Można się stamtąd z łatwością dostać m.in. do popularnego Chiang Mai, leżącego na granicy z Laosem Chiang Khong, znajdującego się tuż przy granicy z Birmą Mae Sai czy małej wioseczki zamieszkałej przez Chińczyków Mae Salong. W lokalnych biurach turystycznych Chiang Rai można wykupić także jednodniowe wycieczki w głąb Birmy lub Laosu. Do krajów tych można dostać się także samodzielnie. Niestety często wymaga to przesiadki na granicy państw. O wizy nie trzeba martwić się wcześniej. Uzyskać je można w trakcie podróży. Wystarczy odpowiednia opłata i dwa zdjęcia paszportowe.
Zobacz także:
- Grecki bogacz zapłacił milion dolarów za kolację z polską aktorką. "Nie ukrywam, że się cieszę"
- Agnieszka Kaczorowska w szczerej rozmowie o macierzyństwie. "Wszystko jest podporządkowane moim córkom"
- Miał dziewczynę, kiedy odkrył, że podobają mu się mężczyźni. "Myślałem, że jest coś nie halo"
Zobacz wideo: Autonomiczny minibus ruszył w trasę
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: karloscastilla/GettyImages