Góry Kastylijskie to wspaniały, majestatyczny łańcuch górski, ciągnący się przez terytorium dwóch państw: Portugalii i Hiszpanii. Zachwyca różnorodnością ukształtowania terenu, wspaniałą fauną i florą i niesamowitymi krajobrazami. Co warto o nim wiedzieć?
Geologia i położenie Gór Kastylijskich
Góry Kastylijskie wypiętrzyły się w wyniku ruchów eoceńskich. Są zbudowane głównie z granitów i łupków krystalicznych. Na ich terenie zaobserwować można liczne plejstoceńskie formy polodowcowe. Znaczna część Gór Kastylijskich, bo aż ¾ ich powierzchni, leży po stronie hiszpańskiej. Natomiast ich zachodnie pasma znajdują się na terytorium centralnej Portugalii. Stoki północne całego pasma są łagodne, natomiast stoki południowe strome i gwałtownie przechodzące w równiny Nowej Kastylii.
Góry Kastylijskie – gdzie jechać?
Góry Kastylijskie dzielą się na dwadzieścia różnych pasm górskich. Prawie każde z nich charakteryzuje się odmiennym ukształtowaniem terenu i innymi krajobrazami. Po stronie portugalskiej warto odwiedzić łańcuch Serra da Estrela, stanowiący najwyższe pasmo górskie w całej Portugalii. Będąc tam, warto wejść na najwyższy szczyt pasma – Torre (1993 m n.p.m.), na którym stoi wieża widokowa, sprawiająca, że najwyższy punkt Portugalii sięga dokładnie 2000 m n.p.m. Po stronie hiszpańskiej warto odwiedzić przede wszystkim pasmo Sierra de Gredos, które zachwyca najbardziej spektakularnymi widokami. Co więcej, to właśnie ponad nim wzbija się najwyższy szczyt Gór Kastylijskich – Almanzor (2592 m n.p.m.). Wspaniałe formy skalne podziwiać można w Sierra de Guadarrama, klimatyczne miasteczka pośród zielonych wzgórz w Sierra de Francia, a na nartach pojeździć w Sierra de Béjar. Każde z pasm przyciąga bowiem innymi atrakcjami turystycznymi.
Informacje praktyczne przed podróżą w Góry Kastylijskie
Do Hiszpanii i Portugalii można z łatwością dostać się z Polski drogą lądową – samochodem, autobusem lub pociągiem. Ze względu na odległość tych państw, podróż, choć ciekawa, może okazać się męcząca. Podróżni z Polski, którzy chcą odwiedzić Góry Kastylijskie, powinni więc wybrać drogą powietrzną. Gdy chce się zobaczyć część portugalską, najlepiej wybrać się do Porto, w którym znajduje się międzynarodowe lotnisko i pokaźna liczba miejsc noclegowych. Z Porto można udać się np. do miejscowości Celorico da Beira, Gurda lub Gouveia, które leżą u podnóża górskiego Parku Narodowego Serra da Estrela. Po stronie hiszpańskiej najlepiej w pierwszej kolejności udać się do Madrytu. Ze stolicy Hiszpanii można dostać się pociągiem lub autobusem do wybranej przez siebie, leżącej w Górach Kastylijskich miejscowości. Jednakże najbliżej położoną częścią portugalsko-hiszpańskiego pasma górskiego jest Park Narodowy Guadarrama. Bez względu na to, którą partię łańcucha się wybierze, warto rozważyć także opcję wypożyczenia samochodu, który umożliwi dostanie się we wszystkie zakątki Gór Kastylijskich. Jednakże najsłynniejsze szlaki górskie poprowadzone są zazwyczaj w pobliżu większych miejscowości, do których łatwo dostać się komunikacją międzymiastową.
Trekking w Górach Kastylijskich
Choć Góry Kastylijskie bardzo często krajobrazowo przypominają polskie Tatry, trekking po nich nieco się różni. Przez pasmo przebiegają liczne szlaki turystyczne (zarówno piesze, jak i rowerowe), ale są dużo gorzej oznaczone niż trasy w Polsce. Zazwyczaj zaznaczony jest jedynie początek trasy oraz wskazany kierunek drogi na ewentualnym rozgałęzieniu. Po stronie hiszpańskiej znaleźć można liczne schroniska wysokogórskie. Niestety, brakuje ich po stronie portugalskiej. W Górach Kastylijskich atrakcje znajdą zarówno rodziny z dziećmi i wielbiciele spacerów po łagodnych grzbietach, jak i pasjonaci wspinaczki wysokogórskiej oraz doświadczeni wędrowcy, lubiący wędrówki po stromych graniach.
Zobacz także:
- "Koń, jaki jest, każdy widzi". Historia niezwykłego pomnika z Konina
- Jego podwórko odwiedzają wycieczki szkolne. Pan Albin ma niezwykłą kolekcję starych lokomotyw
- Samodezynfekujące się krzesło. Niesamowity wynalazek polskiej studentki
Zobacz wideo: Ubezpiecz się przed wyjazdem w narty
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF