W latach 1966–1999 Botswana zanotowała największy przyrost PKB na świecie. Wpływ na to miały reformy gospodarcze przeprowadzone przez prezydenta Seretse Khamę, ale największe bogactwo Botswana uzyskała dzięki wydobyciu diamentów.
Botswana – krótki rys historyczny
Pierwotnie Botswanę zamieszkiwał lud Buszmenów. Od początku XVII wieku na tereny te zaczęli napływać przedstawiciele ludu Tswana. Od drugiej połowy XIX wieku krajem zaczęły wstrząsać wewnętrzne konflikty międzyplemienne, a także wojny z Burami (potomkami europejskich osadników), którzy zamieszkiwali Transwal, czyli dzisiejszą Republikę Południowej Afryki. W 1885 roku Botswana, która wtedy nazywana była Beczuaną, stała się brytyjskim protektoratem. W latach 50. XX wieku w Beczuanie bardzo intensywnie rozwijał się ruch mający na celu uzyskanie niepodległości dla kraju. Doprowadziło to do uzyskania niezależności w 1966 roku, kraj zmienił nazwę na Botswana – drugi człon nawiązuje do ludu Tswana.
Szczęśliwie już rok po uzyskaniu niepodległości w środkowo-wschodniej Botswanie, w Orapa, odkryto bogate złoża diamentów. Botswana jest największym eksporterem diamentów na świecie. Dzięki temu, a także dzięki złożom innych kamieni szlachetnych i złota, jest to kraj bogaty, mimo fatalnych warunków geograficznych. Przez to, że państwo znajduje się na terenach pustynnych, rolnictwo praktycznie nie istnieje, a wszystkie towary trzeba sprowadzać z innych krajów. Na szczęście władze Botswany mają czym płacić, a waluta tego kraju (pula – w tłumaczeniu oznacza deszcz, który jest bezcennym dobrem wyczekiwanym w Botswanie) jest najstabilniejsza w całym regionie, "pewniejsza" nawet od randa z RPA.
Ciekawe miejsca w Gaborone – stolicy Botswany
Gaborone to stolica i największe miasto Botswany. Jest to jednocześnie duży ośrodek przemysłu maszynowego i samochodowego. Funkcjonuje też tam niewielka rafineria oraz cukrownia. Jest to też duży ośrodek uniwersytecki – funkcjonują tu dwa uniwersytety oraz politechnika. 15 kilometrów od Gaborone znajduje się największy port lotniczy w Botswanie. Gaborone oferuje wiele rozrywek – funkcjonuje tam wiele kasyn, centrów handlowych i klubów nocnych. Nazwa stolicy została nadana na cześć Kosiego Gaborone, przywódcy ludu Batlokwa, który został zmuszony do emigracji z ojczyzny w 1881 roku. W Gaborone warto odwiedzić Visual Arts Center, gdzie można podziwiać dzieła młodych afrykańskich artystów, a także stadion narodowy na 40000 miejsc, gdzie swoje mecze rozgrywa wielokrotny mistrz Botswany Township Rollers.
Poziom bezpieczeństwa w Gaborone i całej Botswanie jest wysoki. W porównaniu do innych krajów afrykańskich istnieje stosunkowo małe ryzyko nieprzyjemnych sytuacji. Oczywiście trzeba zachowywać podstawowe zasady bezpieczeństwa, czyli zamykanie pojazdów, pokojów hotelowych i niezostawianie cennych rzeczy bez opieki. Tak naprawdę jednak takie środki bezpieczeństwa stosować powinno się w każdym kraju na świecie.
Delta Okawango – prawdziwy cud przyrody w Botswanie
Rzeka Okawango to prawdziwy ewenement natury w Botswanie. Jej wody, zamiast płynąć w kierunku morza, rozlewają się po piaskach pustyni Kalahari. W ten sposób tworzy się oaza o ogromny obszarze 15000 km2. Na wodzie pojawia się mnóstwo małych wysepek, na których żyją dzikie zwierzęta. Co ciekawe tylko 3 proc. wody wsiąka w ziemię, 2 proc. wpada do rzeki Thamalakane, a reszta paruje. Najlepszym okresem do podziwiania tego cudu przyrody w Botswanie jest okres czerwiec – październik. Wtedy to bowiem poziom wody w delcie jest najwyższy. Jak duże jest to rozlewisko, niech świadczy fakt, że w tym miejscu znajduje się 95 proc. wód powierzchniowych całej Botswany. W Delcie Okawango żyje około 80 gatunków ryb i 460 gatunków ptaków, a także 36 gatunków dużych ssaków. W delcie można spotkać krokodyle, które podobno nie atakują w miejscach, na których na dnie jest piasek. Nocą ogromny hałas tworzą małpiatki galago lub nagapies. W 2016 roku Delta Okawango znalazła się na liście światowego dziedzictwa UNESCO
Botswana to prawdziwy raj dla dzikich zwierząt ze względu na bardzo dużą liczbę parków narodowych. W Parku Chobe, w którym nie ma śladu ingerencji człowieka, jest największe na świecie skupisko słoni. Rezerwat dzikiej zwierzyny Kalahari to największy tego typu obiekt w Afryce Zachodniej i drugi co do wielkości na świecie: obejmuje 52800 km2. Rezerwat Khutse to z kolei miejsce, w którym spotkać można gnu, żyrafy i szakala.
Zobacz wideo: Żyrafy ugandyjskie przetransportowane na stały ląd z podtopionego półwyspu. Udana akcja ratunkowa w Kenii
Zobacz także:
Planuje objechać świat w 365 dni. Jego podróży przyświeca szczytny cel
Zwiedzanie Bergamo, jak je zaplanować, gdzie warto się wybrać?
Colmar, Francja – atrakcje turystyczne malowniczego miasteczka
Autor: Adrian Adamczyk