Prisztina to drugie co do wielkości miasto w byłej Serbii, a w samym Kosowie nie ma większego miasta niż stolica tego państwa. Prisztina leży w Górach Dynarskich, w kotlinie Kosowe Pole.
Część północna miasta znajduje się w paśmie wzgórz. Prisztina jest centrum handlu i rzemiosła. Ludność to w zdecydowanej większości Albańczycy, niewielki procent stanowią Serbowie i Romowie. Pogoda w Prisztinie jest bardzo przyjazna i zachęca do zwiedzania stolicy Kosowa.
Prisztina, stolica Kosowa – zarys historii
Według legend Prisztina została założona przez uciekinierów ze starożytnej Ulpiany. W czasach rzymskich istniało tu miasto Vicianum, założone z inicjatywy króla Milutina. Pierwsze, historyczne przekazy o Prisztinie pochodzą z przełomu XIII i XIV wieku. Rządził nią wtedy władca młodego państwa serbskiego. W 1389 roku na polach w pobliżu Prisztiny miała miejsce bitwa na Kosowym Polu. Zakończyła się ona ogromną klęska wojsk serbskich, a krótko po tym wydarzeniu Turcy opanowali całą Serbię. Co ciekawe, pod rządami tureckimi miasto rozkwitło. Zyskało bardzo na znaczeniu i stało się ważnym ośrodkiem handlowym, w pewnym momencie zostało nawet stolicą jednej z osmańskich prowincji albańskich. Osoby narodowości albańskiej, które początkowo były chrześcijanami, ulegały powoli islamizacji.
Od początku XX wieku zaczęły się najbardziej burzliwe dzieje Prisztiny. W 1910 roku wybuchło powstanie antytureckie, trzy lata później rozpoczęła się wojna bałkańska. W wyniku tych konfliktów Prisztina wróciła do Serbii. Podczas pierwszej wojny światowej duża część ludności opuściła miasto wraz z armią serbską, uciekając do Grecji. Po zakończeniu działań wojennych Prisztina znalazła się w Królestwie Serbów, Chorwatów i Słoweńców. W tym okresie część mieszkańców przymusowo wysiedlono, a na ich miejsce sprowadzono Greków i Ormian. W czasie II wojny światowej Kosowo dotknęły czystki etniczne. Utworzona została też wtedy Wielka Albania, w skład której weszło Kosowo.
Po zakończeniu działań wojennych Prisztina weszła w skład Jugosławii jako stolica autonomicznego okręgu Kosowa. Po rozpadzie Jugosławii Kosowo przez wiele lat walczyło o swoją niepodległość, która została ogłoszona w 2008 roku, choć do dziś nie jest uznawana przez wiele państw.
Podróże samolotem i nie tylko
Podróże samolotem i nie tylko
Zabytki i ciekawostki architektoniczne Prisztiny
W samym mieście dominuje budownictwo w stylu socrealistycznym. Są jednak pewne miejsca i obiekty, które warto zobaczyć. Bardzo ciekawym miejscem jest gmach Biblioteki Narodowej, który kandyduje do tytułu... najbrzydszego budynku świata. Bryła budynku składa się z kilkunastu sześcianów ustawionych nieregularnie jeden na drugim. Architekt budujący gmach biblioteki wpadł na bardzo nowatorski pomysł i otoczył budynek czymś w rodzaju metalowej siatki. Biblioteka wygląda tak, jakby przez cały czas stało przy niej rusztowanie (podobno w czasie uroczystości otwarcia jeden z oficjeli miał zapytać, dlaczego nie zdjęto jeszcze rusztowania).
Charakterystycznym elementem budynku jest też 99 kopuł na dachu. Są one całkowicie przeszklone, dzięki czemu wnętrze oświetlone jest ciepłym, brązowym kolorem. Budowę gmachu rozpoczęto w 1970 roku, ale w wyniku dużych opóźnień otwarcie nastąpiło dopiero w roku 1981. Okolice budynku otacza dużo terenów zielonych, które są miejscem spotkań i nauki miejscowych studentów.
Najbardziej charakterystycznym miejscem w Prisztinie jest Bulwar Matki Teresy. To miejsce, w którym koncentruje się życie towarzyskie i handlowe stolicy Kosowa. Po deptakach w obie strony ciągną tłumy mieszkańców i turystów, a w kawiarniach trudno o znalezienie wolnego miejsca. Przy Bulwarze znajduje się mnóstwo mniejszych i większych kramów, które oferują przeróżne produkty miejscowego rzemiosła lub rolnictwa. W okolicy znajdują się dwa pomniki, które najlepiej obrazują zróżnicowanie kulturowo-narodowe Kosowa. Jeden z nich to pomnik Ibrahima Rugovy, prezydenta Kosowa i jednocześnie najbardziej znanego przywódcy kosowskich Albańczyków. Drugi postument upamiętnia Giergjia Kastrioti Skanderbega, przywódcy powstania Albańczyków przeciwko Turkom i Węgrom z XV wieku. Walkę o niepodległość Albanii kontynuował przez aż 35 lat, do swojej śmierci w 1478 roku.
Stare Miasto w Prisztinie – powiew historii
W centrum Starego Miasta, zlokalizowanego wokół ulicy Beagima Lutofu, można znaleźć najstarsze i najciekawsze zabytki Kosowa. Przede wszystkim jest to kilka odrestaurowanych meczetów. Najbardziej charakterystycznym punktem jest wieża zegarowa, zdecydowanie górująca nad okolicą. Na Starym MIeście umiejscowione jest też Muzeum Kosowa, w którym można dowiedzieć się wiele szczegółów z historii Prisztiny i Kosowa.
Pomnik NEWBORN to z kolei jeden z nowszych elementów w krajobrazie Prisztiny. Umiejscowiony jest koło Pałacu Sportu i Młodości, który popularnie nazywany jest Boro Ramiz. Wszystko na cześć dwóch partyzantów, Serba Boro i Albańczyka Ramiza, którzy walczyli ramię w ramię w czasie II wojny światowej i razem polegli. Pałac został zbudowany w 1970 roku, tym samym stając się symbolem pojednania w Kosowie. Tuż obok znajduje się stadion sportowy. Sam pomnik NEWBORN symbolizuje niepodległość Kosowa i regularnie co roku jest przemalowywany.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Hiroszima – historia miasta i ciekawe miejsca turystyczne. Co warto zwiedzić?
- Polki na obczyźnie. Co je najbardziej zdziwiło w życiu zagranicą?
- Z czego słynie Leuven? Historia i atrakcje miasta
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: DaveLongMedia/Getty Images